Prvi maj delavstvu nazaj!

Elita na Rožniku, ljudstvo na ulicah

J.V.
1. 5. 2024, 17.25
Posodobljeno: 1. 5. 2024, 18.43
Deli članek:

Organizatorji shoda med drugim poudarjajo, da vse delavke in delavci občutijo vedno večji pritisk kapitala na delavske in socialne pravice, ki so bile priborjene s krvjo, opozarjajo pa tudi na prenizke plače in vedno višje življenjske stroške.

Bobo
Prvomajski protest na Kongresnem trgu.

V Ljubljani je Zveza svobodnih sindikatov Slovenije priredila praznovanje na Rožniku, na katerem se je po poročanju TV Slovenija zbralo nekaj tisoč ljudi. Nastopili so godba na pihala, mažoretke in partizanski pevski zbor, zbrane je nagovoril ljubljanski župan Zoran Janković. Sindikat Mladi plus, društvo Iskra, sindikat Zasuk in Center za družbeno raziskovanje – Cedra želijo medtem 1. maju vrniti zgodovinsko borbenost. Protest se je začel na Kongresnem trgu, kjer so se zvrstili govori in delavske pesmi, potem pa so se po Slovenski cesti odpravili še do Miklošičevega parka, kjer je potekal drugi del protesta. V množici so nosili transparente z napisi 1. maj delavcu nazaj, Delavstvu oblast - kapitalizem mora past.

Vsako leto manj razlogov za praznovanje

Organizatorji shoda so izpostavili, "da imamo delavke in delavci vsako leto vedno manj razlogov za praznovanje, medtem ko se skrbi, nezadovoljstvo in jeza povečujejo. Življenjski stroški naraščajo, naše plače stagnirajo. Na delovnih mestih se izkoriščanje stopnjuje, produktivnost se povečuje, število ur, ki smo jih primorani preživeti v službi, pa je vedno večje. Delodajalci nenehno iščejo nove načine za ustvarjanje še več dobička: s premajhnim številom zaposlenih na izmeno je dela za ostale zaposlene več, zato je stopnja izkoriščanja večja. Vedno bolj se širi prekarnost, počasi razpadajo sistemi socialne države, gospodarstvo pa medtem ustvarja rekordne dobičke, od katerih delovni ljudje nimamo popolnoma nič. Z delom ob praznikih in nedeljah, z delom v izmenah, ki kršijo našo pravico do počitka, nas vse bolj izkoriščajo, nam jemljejo več časa. Ko plače stagnirajo, cene naraščajo, stopnja prekarnosti pa se povečuje, se poglablja revščina in ogroža naše osnovno preživetje."

Za življenje brez kronične zgraranosti

Prav tako so poudarili, da "si delovni ljudje zaslužimo boljše življenjske razmere - brez skrbi kako bomo plačali vedno višje zneske na položnicah, kako bomo poskrbeli zase in za svoje družine, kako bomo peljali otroke na počitnice, ali bomo jutri še imeli streho nad glavo, ali se bomo upokojili ob normalni starosti. Življenje brez kronične zgaranosti, brez posledic, ki jih izkoriščanje pušča na naših telesih."

Bobo
Prvomajski protest na Kongresnem trgu.

Na protestu so se zbrali predstavniki sindikatov, študentov in drugih civilnodružbenih organizacij, ki so opozorili na razraščanje prekarnosti na trgu dela, posledice, ki jih ima prekarnost na celotno družbo ter nasploh na položaj delavk in delavcev dandanes. Po besedah Mojce Žerak iz Sindikata Mladi plus je širjenje prekarnosti na trgu dela nesprejemljivo. Kritična je bila do aktualne vlade, ki je pred volitvami obljubljala rešitve, tudi v koalicijsko pogodbo je zapisala, da se bodo sistemsko lotili problema prekarnosti. "Zdaj smo že na polovici njihovega mandata, rešitev pa še vedno ni na vidiku," je dodala Žerak.

Na položaj in prihodnost študentk in študentov je opozoril predstavnik študentskega društva Iskra Primož Kolenc. Prekaren način življenja po njegovih besedah ni le faza odraščanja, po kateri se postavijo na noge in normalno zaživijo: po študiju jih še naprej čakajo prekarna dela, ne pa redna zaposlitev. Protesta so se udeležili tudi predstavniki Stanovanjskega bloka, Aljaž Pevec je v njihovem imenu izpostavil razsežnosti stanovanjske problematike.

Bobo
Prvomajski protest na Kongresnem trgu.

Predstavnik sindikata Zasuk Žiga Brdnik je predstavil položaj samozaposlenih v kulturi. "Za nas ne veljajo nobeni enotni standardi, ne ščiti nas nobena pogodba. Zato smo se odločili, da je skrajni čas, da premagamo individualizem in atomiziranost našega sektorja, se sindikalno organiziramo in se začnemo pogajati," je izpostavil.

Na razširjanje prekarnosti tudi na Pošti Slovenije je opozorila predstavnica Sindikata Pošte SDPZ Majda Stubelj. Predstavnica Sindikata Tuš Ljiljana Jovanović pa je delila decembrsko izkušnjo, ko so se trgovke Tuša borile ne le za višjo plačo, ampak so celo Slovenijo opozorile, da nihče ne sme imeti osnovne plače nižje od minimalne in da lahko organizirani delavci z zadostno podporo ustavijo delo tudi v zasebnem sektorju.

Na položaj delavcev migrantov je opozoril predstavnik Ambasade Rog: "Ker vemo, da s svojim delom prispevamo k razvoju Slovenije, vztrajamo pri tem, da nismo potrošni material, ki ga izrabiš in zavržeš." Protesta se je udeležilo več sindikatov in drugih civilno-družbenih organizacij, med njimi tudi stavkajoči z upravnih enot, dostavljavci hrane in Gibanje za pravice Palestincev, ki so prebrali poziv palestinskih sindikatov k prekinitvi oboroževanja Izraela.