Oviranje demokracije

Uzakonitev pomoči pri končanju življenja ni v nasprotju z ustavo

J.V./STA
30. 4. 2024, 14.45
Deli članek:

Soavtorji predloga zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja menijo, da je zahteva za ustavno presojo in zadržanje odloka o posvetovalnem referendumu o tem vprašanju, ki sta jo vložili SDS in NSi, oviranje neposredne demokracije. Poudarjajo, da uzakonitev pomoči pri končanju življenja ni v nasprotju z ustavo, so sporočili.

Robert Balen
Fotografija je simbolična.

Soavtorji predloga zakona, za katerega je sicer DZ v začetku marca odločil, da ni primeren za nadaljnjo obravnavo, iskanje morebitne zaslombe pri ustavnem sodišču z namenom preprečiti izvedbo referenduma prepoznavajo kot dejanje, ki skuša podaljševati sedanje kaotično stanje ob končanju življenja, so sporočili iz združenja Srebrna nit.

"Prav to neurejeno in nenadzorovano stanje omogoča zlorabe," so dodali. Opozorili so, da je trenutno stanje nepravično do vseh, tako do tistih, ki si pomoči pri prostovoljnem končanju življenja želijo, in do tistih, ki si želijo naravni konec življenja, pa jim sedanja zakonodaja tega ne zagotavlja, so zapisali v izjavi za medije.

Dodali so, da uzakonitev pomoči pri končanju življenja ni v nasprotju s 17. členom ustave, na katerega se sklicujejo vlagatelji ustavne presoje. "Ta člen v prvi vrsti prepoveduje protipravne posege države oziroma oblasti in drugih subjektov v posameznikovo življenje, pri tem pa nosilcu pravice, ki je posameznik sam, ne odvzema razpolagalnega upravičenja nad lastnim življenjem," menijo.

"Dejanja, kot so samomor, silobran, uporaba strelnega orožja s strani policije, zavrnitev ali celo opustitev zdravljenja, so, čeprav povzročijo smrt, skladna s pravom, kadar izpolnjujejo predpisane zakonske pogoje, ne da bi zato morali spreminjati določbe 17. člena slovenske ustave," so še zapisali.

Zahtevo za ustavno presojo odloka o posvetovalnem referendumu glede pomoči pri prostovoljnem končanju življenja s predlogom za prednostno obravnavo in začasno zadržanje odloka do končne odločitve so v SDS in NSi vložili v ponedeljek. To bi lahko vplivalo na datum njune izvedbe, ki je sicer predviden skupaj z evropskimi volitvami 9. junija.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu