Zaupa vodstvu

Mesec po pogovoru obrnil ploščo, stanje je precej drugačno

S.R./STA
26. 4. 2024, 14.40
Posodobljeno: 26. 4. 2024, 14.40
Deli članek:

Potem ko je minister za delo Luka Mesec glede problematike na inšpektoratu za delo udaril po mizi, je danes stopil korak nazaj. Ugotovil je namreč, da je stanje precej drugačno od slike, ki so jo naslikali mediji.

Si. R.
Minister za delo Luka Mesec je danes naznanil, da zaupa vodstvu inšpektorata za delo.

Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec je v torek naznanil, da so spori na Inšpektoratu RS za delo že prešli meje dobrega okusa in da je čas, da se vanje vmeša še sam. Ob tem je poudaril, da je od umiritve razmer odvisna tudi usoda glavne inšpektorice za delo Katje Čoh Kragolnik. Kot je namreč nedavno razkrila STA, je inšpektorat za delo od januarja lani zapustilo 27 zaposlenih, od tega domnevno veliko tudi zaradi slabih odnosov in mobinga. Mesec je glede poročanja dejal, da inšpektorji na območnih enotah inšpektorata delajo normalno, a da težave izhajajo iz vodstva, kjer da se srečujejo z medosebnimi spori, ki jih je treba na »tak ali drugačen način« končati.

Danes sta pred kamere stopila tako Mesec kot glavna inšpektorica Čoh Kragolnik, ki je na čelu inšpektorata od junija 2023. Slednja je poudarila, da je do odhodov prihajalo že pod prejšnjim vodstvom, da se odnose ureja in da je inšpektorat stabilen. Potem ko je inšpektorat STA pred dnevi posredoval podatke, po katerih je od 1. januarja lani do 10. aprila letos pogodba o zaposlitvi prenehala 27 njihovim zaposlenim, je glavna inšpektorica danes poudarila, da se je dejansko v tem času za zaposlitev drugje odločilo pet uslužbencev, da pa so letos že uspeli zaposliti štiri nove sodelavce.

Na dodatno povpraševanje novinarjev o odhodih je sicer nekoliko nejasno odvrnila, da so "v bistvu podatki od oktobra" in da so bile odločitve o odhodih drugih delavcev sprejete že pri prejšnjem vodstvu.

Uradne prijave niso prejeli

V zvezi z mobingom, o katerem so anonimno spregovorili zaposleni, je povedala, da uradne prijave niso prejeli: "Na vodstvo se je obrnila ena oseba, ki je izrazila nezadovoljstvo glede sodelovanja s sodelavko, to smo nemudoma naslovili in opravljen je bil razgovor za razrešitev situacije." Kot je dodala, pa so pred kratkim prejeli zahtevo za zaščito pred trpinčenjem zaradi navedb v medijih. "Ukrepala sem skladno z notranjim aktom in zadevo predala v reševanje svetovalki za pomoč v teh primerih. Opravili smo tudi že več razgovorov s sodelavci," je navedla.

Po njenih besedah se je izkazalo, da si vsi želijo več odprte medsebojne komunikacije, zato bodo odslej organizirali redna tedenska srečanja. "Če bi se katerikoli od sodelavcev soočal z mobingom, so moja vrata vedno odprta," je izpostavila.

"Vtis, da inšpektorat ni stabilen, je napačen. Vse območne enote namreč delujejo nemoteno in dobro, nameravamo pa delovanje inšpektorata še izboljšati," je nadaljevala Čoh Kragolnik in v tej luči napovedala vzpostavitev centralne enote za hitrejše odzivanje na najbolj pereče primere.

Si. R.
Glavna inšpektorica za delo Katja Čoh Kragolnik.

Mesec: Stanje je precej drugačno

Mesec je pojasnil, da se je "ob zaskrbljujočih zapisih" pogovoril o stanju na inšpektoratu, pri tem pa prišel do zaključka, "da je stanje precej drugačno od tega, kar smo lahko prebirali v medijih".

"Na žalost se je inšpektorat v zadnjih letih soočal s težavami, zato smo tudi dvakrat menjali glavnega inšpektorja (septembra 2022 je vlada razrešila Jadranka Grlića, po odločitvi, da odide, pa junija lani še Luko Lukića, op. a.), ampak trenutno vodstvo dela v prid inšpektorata. Trenutno vodstvo stanje na inšpektoratu stabilizira, zato ga po mojih informacijah podpirajo vse območne enote," je dejal. V tej luči Čoh Kragolnik podpira tudi sam.

Je pa minister vse, ki so z delom morebiti nezadovoljni, pozval, naj se obrnejo na glavno inšpektorico, lahko pa tudi na njegov kabinet. "Nikakor pa ne pristajamo na to, da se morebitne osebne težave rešuje v medijih, preko anonimnih pisem," je pristavil.

Inšpektorat po njegovih besedah deluje dobro. Leta 2022 je izdal za 2,75 milijona evrov glob, lani pa za 3,73 milijona, je spomnil. "V prvih štirih mesecih letošnjega leta je inšpekcija izvedla 1200 nadzorov več, kot je dobila prijav. Prijav je bilo 1600, nadzorov 2800, izdanih pa je bilo za preko 800.000 evrov glob," je naštel. Na inšpektoratu pa so nedavno za STA pojasnili, da so leta 2021 izvedli 38.624 nadzorov, leta 2022 15.698, lani pa 10.101.

Na vprašanje, ali jim je bolj pomembna količina kot kakovost, je Mesec odgovoril, da slednja. "V tej smeri delujemo s trenutnim vodstvom in tudi zato je naša ambicija organizirati centralno enoto, da se izboljša kakovost delovanja inšpektorata," je zatrdil. "Najpomembnejša stvar je, da velikim kršiteljem, tistim, ki res ne plačujejo delavcev, ki grobo kršijo delavske pravice, ki izkoriščajo, stopimo na prste," je sklenil.