Varnostni sosvet

Vandalizem je vse bolj pereč problem najstarejšega mesta v Sloveniji

Mojca Zemljarič
4. 4. 2024, 06.13
Posodobljeno: 10. 4. 2024, 12.48
Deli članek:

Vodja medobčinskega redarstva Robert Brkič je na marčevski seji varnostnega sosveta Mestne občine (MO) Ptuj opozoril na porast vandalizma ter kršitev javnega reda in miru. »Gre v glavnem za park v Ljudskem vrtu in mestni park,« je poudaril.

Č.G.
Županja Nuška Gajšek je pritrdila, da je vandalizem na Ptuju postal velik problem.

Č.G.
Županja Nuška Gajšek je policijo pozvala, naj na kritičnih lokacijah poveča prisotnost.

Njegovim besedam je pritrdila županja Nuška Gajšek. »Na občini in v strokovnih službah opažamo nenormalno povečanje vandalizma, sploh v Ljudskem vrtu. To je postalo nevzdržno, vandalizem se stopnjuje, v ribniku najdemo vse mogoče, poškodovali so Lokijev doživljajski park, zdaj se znašajo že nad skate parkom. Po površini skate parka se vozijo s skuterji, premetavajo blato, trgajo poličke, uničujejo otroška igrala. V mestnem parku jim verjetno ni več zanimivo, saj so že vse koše pometali v Dravo, razstrelili ali karkoli so že naredili s tistim neuničljivim toboganom,« je opozorila županja.

Ob tem je pozvala policijo, naj na kritičnih lokacijah poveča prisotnost. »Redarstvo je omejeno, saj ne dela 24 ur na dan in ne ob koncih tedna. Razmislili bomo o vzpostavitvi videonadzora, ker stanje postaja nevzdržno. Občina ima sicer stvari zavarovane, ampak niso namenjene uničevanju. Ne vem, kje so starši in kdo vzgaja te otroke. Saj smo tudi mi bili živahni in 'žleht', vendar tega, kar se zdaj dogaja, res ne morem razumeti,« je poudarila ptujska županja.

Po mestu se potikajo brezdomci in popivajo

Brkič je med drugim povedal, da se po mestu potika skupina brezdomcev, starih med 35 in 45 let. »Bivališče imajo prijavljeno na CSD ali kje na Mestnem trgu, popivajo na javnem kraju, ljudje so nas že tudi obvestili, da je njihova prisotnost moteča,« je razložil vodja redarstva in dodal še eno ne ravno prijetno informacijo – da je v mestu vse več Romov. Če ne beračijo na žaljiv ali vsiljiv način, jih ni mogoče sankcionirati, saj beračenje samo po sebi ni kaznivo.

Nato je Brkič razkril še en problem, ki so ga obravnavali v začetku šolskega leta. Šlo je za predrzno obnašanje moškega v okolici OŠ Mladika. Z opolzkimi besedami naj bi nagovarjal učenke višjih razredov osnovne šole. Deklice so to povedale ravnatelju, redarstvo in policija sta poskušala možakarja izslediti, vendar niso bili uspešni.

č.G.
Načelnik Policijske postaje Ptuj Aleksander Lubej je pozval, naj ljudje kršitve v zvezi s štirinožci prijavijo, tudi anonimno.

Pasji iztrebki že na ograjenih površinah vrtcev

V nadaljevanju se je plaz kritik usul na neodgovorno ravnanje lastnikov psov, ki ne pobirajo iztrebkov. Županja Nuška Gajšek je razmišljala takole: »Nimamo več težav z zapuščenimi psi, poskrbeli smo za sterilizacijo in kastracijo mačk, imamo pa polno neodgovornih lastnikov psov. Vodniki pse med sprehodom kar spustijo s povodca, pes se prosto sprehaja in opravi potrebo na vseh možnih mestih. Panorama, Ljudski vrt, mestni park – vse te površine so polne iztrebkov.

S težavami iztrebkov se po novem srečujemo še na ograjenih površinah vrtcev, ker je seveda priročno psa na ograjeni površini izpustiti. V mestu imamo pasji park in kljub temu na drugi strani nevzdržno situacijo s pasjimi iztrebki. So pa tudi ljudje, ki jih brezbrižno vedenje lastnikov psov izjemno moti, zato na javnih površinah nastavljajo strupe za podgane in polže. To seveda ni prav in je tudi nevarno, hkrati ni sprejemljivo, da lastniki za svojimi psi ne pobirajo iztrebkov. Strup lahko umori 35-kilogramskega psa. Skrbi me, kaj se lahko zgodi, če bi v stik s strupom prišel kakšen otrok. V Ljudskem vrtu so bili strupi nastavljeni na robu igrišča. Obe skupini ljudi sta problematični – tisti, ki ne pobirajo iztrebkov, in tisti, ki nastavljajo strup. Apeliram na oboje, da so odgovorni.«

....................

Na dogajanje so se odzvali tudi v PU Maribor. Njihov zapis objavljamo v celoti: 

»Uvodoma pojasnjujemo, da policisti nenehno spremljamo vse varnostno zanimive dogodke in na podlagi njihove analize načrtujemo svoje aktivnosti, dnevno ocenjujemo varnostne razmere in na tej podlagi načrtujemo ukrepe, tako da zagotavljamo varnost v največji možni meri. V vseh kritičnih delih mesta, kot tudi drugje, kjer se pojavlja varnostna problematika, zagotavljamo javno varnost z različnimi oblikami policijskega dela - bodisi s stalnimi poostrenimi nadzori in usmerjeno prisotnostjo policistov različnih policijskih enot. Več takšnih nadzorov opravljamo ponoči, ob zapiralnih časih nočnih lokalov in na lokacijah, kjer je pričakovati večje število ljudi. S takšnim delom bomo nadaljevali tudi v prihodnje in na območja vselej napotili zadostno število policistov, tako v smislu preprečevanja in zaznavanja, kot tudi obravnave vseh odklonskih pojavov.

Varnostne razmere na območju Mestne občine Ptuj ocenjujemo kot dobre, pri tem pa ne zaznavamo lokacij, kjer bi prihajalo do pogostejših in izrazitejših kršitev javnega reda in miru oz. drugih kršitev ter kaznivih dejanj. Ugodne varnostne razmere so nedvomno tudi rezultat dobrega sodelovanja policije z občani in lokalno skupnostjo ter drugimi deležniki, s katerimi skupaj izvajamo različne aktivnosti. Veseli smo pobud deležnikov, ki zaznajo pojav morebitne varnostne problematike, na katero se lahko ustrezno odzovemo, zato vse deležnike pozivamo, da se obrnejo na nas v tovrstnih primerih in kršitve tudi prijavljajo.

Policisti PP Ptuj ocenjujejo, da problematika vandalizma, oz. poškodovanj tuje lastnine, na njihovem območju izrazito ne izstopa. V letu 2022 so na škodo občine, oziroma javnih služb v mestu Ptuj obravnavali pet kaznivih dejanj, v letu 2023 šest, letos pa dve. Prav tako so v letu 2023 obravnavali en prekršek. V mestnem parku ob Žnidaričevem nabrežju so v letu 2023 obravnavali tri dogodke (dve kaznivi dejanji poškodovanja tuje stvari in prekršek - vandalizem), letos pa tovrstnih primerov niso obravnavali. Glede vandalizma v parku v Ljudskem vrtu, tako v letih 2022, 2023, kot tudi v letu 2024 niso obravnavali nobenega tovrstnega dogodka.

V policiji se zavedamo, da je vsakršno namerno poškodovanje tuje stvari nesprejemljivo. Zato posvečamo veliko pozornosti sodelovanju s skupnostjo, da se storilci čim prej odkrijejo in tudi preprečijo morebitna nadaljna deviantna ravnanja. Aktivno smo in tudi še naprej sodelujemo tako s predstavniki šole kot z lokalno skupnostjo in mestno občino. V splošnem pojasnjujemo, da policija obravnava vandalizem kot kaznivo dejanje poškodovanje tuje stvari po 220. členu Kazenskega zakonika. Izjemoma lahko pridejo v poštev tudi druga kazniva dejanja npr. požig ali poškodovanje, odstranitev ali uničenje stvari, ki so posebnega kulturnega pomena ali naravne vrednote. Za kaznivo dejanje poškodovanje tuje stvari je zagrožena denarna kazen ali kazen zapora do dveh let. S pojmom "vandalizem" kot prekršek, se srečujemo pri obravnavi določbe Zakona o varstvu javnega reda in miru (ZJRM-1). Ta v 16. členu določa, da se, kdor namenoma poškoduje, prevrne, odstrani ali kako drugače v nasprotju z namenom uporabe ravna s spominskimi obeležji in z objekti javne infrastrukture, kot so: komunalna infrastruktura, javna razsvetljava, cestnoprometni znaki, priprave in naprave na rekreativnih površinah, igrala na otroških površinah in podobne javne naprave, kaznuje z globo od 208,65 eur do 417,29 eur.

V letu 2023 in tudi v 2024 so na PP Ptuj obravnavali več prijav občanov, ki so prijavljali beračenje, predvsem tujcev, pred trgovinami in trgovskimi centri na Ptuju. Policisti so se odzvali na prijave, na kraju pa večkrat niso zaznali vseh znakov prekrška nasilnega beračenja po 9. členu ZJRM-1 (nadlegovanje na vsiljiv ali žaljiv način). So pa v letu 2023 na območju mesta obravnavali dve kršitvi, vezani na beračenje na vsiljiv način po 9. členu ZJRM, in sicer obe pred trgovskim centroma, letos pa eno (pred trgovskim centrom).

Policisti se vedno odzovejo tudi na prijave, ki se nanašajo na zbiranje oseb na določenih mestih v središču, pri čemer so zlasti pozorni tako na kršitve javnega reda in miru, kot morebitna kazniva dejanja, v vseh tovrstnih primerih pa ukrepajo v skladu s svojo pristojnostjo.«

Estrada

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu