Policisti v zadnjem času preiskujejo vse več goljufij, ko storilci svoje žrtve po telefonu prepričajo, da imajo lahko dobiček od investicij v kriptovalute. Lani so policisti našteli več kot 500 opeharjenih, ki so jih goljufi skupno oškodovali za približno 13 milijonov evrov.
»Goljufi so tudi letos zelo uspešni, saj je policija prejela že približno 160 prijav s skupno škodo v višini približno 2,9 milijona evra,« je pojasnil Drago Menegalija, predstavnik policije za področje kriminalitete.
Pomagali bi ... izprazniti vaš račun
In kako delujejo goljufi? Njihov modus operandi je že znan. Svoje žrtve pokličejo po telefonu in se predstavijo kot uslužbenci kriptomenjalnice. Običajno v polomljeni slovenščini z vzhodnjaškim naglasom zagotavljajo, da vas v virtualni denarnici čaka nekaj tisoč evrov vreden zaslužek. Ponujajo pomoč pri izplačilu tega »denarja«, njihove žrtve pa morajo najprej na svoje elektronske naprave (računalnik ali mobilni telefon) namestiti programa za oddaljen dostop (denimo Anydesk).
Oškodovanci aplikacijo namestijo, saj verjamejo, da jim bo to omogočilo izplačilo sredstev. »Ne zavedajo se, da goljufi s to aplikacijo lahko upravljajo računalnik ali telefon, vstopijo v spletno banko in odtujijo vsa sredstva, ki so na voljo na transakcijskem računu oškodovanca,« je pojasnil Menegalija.
V zadnjem času so več podobnih primerov obravnavali tudi primorski policisti. Med spletnimi goljufijami, ki so jih lani in v začetku tega leta preiskovali policisti in kriminalisti koprske policijske uprave, so prevladovale prav goljufije s kriptovalutami. V nekaterih primerih je šlo za naložbene goljufije, v drugih pa so goljufi po telefonu klicali svoje žrtve in jim natvezli, da so na njihovem računu našli kriptovalute.
Škoda je lahko zelo velika in boleča
Med zadnjimi žrtvami je tudi starejši Kraševec, ki so ga goljufi poklicali po telefonu in ga prepričali, da ima v kriptodenarnici 17 tisoč evrov. Neznanec na drugi strani telefona mu je ponudil pomoč, a je potreboval podatke o njegovem bančnem računu in dostopna gesla. Kmalu se je izkazalo, da je z računa Kraševca izginilo 140 tisoč evrov.
»Že večkrat smo opozorili, da občani ne smejo nikomur dovoliti, da jim na elektronske naprave namesti programe za oddaljene dostope,« je pred kratkim poudaril Aljoša Špeh, vodja oddelka za računalniško preiskovanje v koprski kriminalistični policiji. »Občanom svetujemo, naj bodo previdni in naj ne nasedajo obljubam po velikih zaslužkih in denarju, ki ga nikoli niso vlagali v takšne naložbe,« je dodal Špeh. Škoda je lahko v takih primerih zelo velika. V enem od lanskih primerov spletnih goljufij je žrtev ostala brez 162 tisoč evrov.
Prevaranti žrtve kličejo z različnih lažnih telefonskih številk, ki so videti kot slovenske številke oziroma številke slovenskih mobilnih operaterjev. Ob tem je zelo pomembno, da ogoljufani, ko ugotovijo, kaj se je zgodilo, to čim prej prijavijo policiji, saj so možnosti, da bi ustavili nakazila na druge račune, manjše, če ne ukrepajo takoj. Zato svetujejo, da opeharjeni zberejo vso razpoložljivo dokumentacijo (elektronsko pošto, podatke o transakcijah, morebitne mobilne številke, naslove elektronske pošte, IP-številke) ter se odpravijo na najbližjo policijsko enoto in svojo banko.
Policisti svetujejo občanom, naj se sploh ne oglašajo na neznane telefonske klice iz tujine. Ob tem, kot omenjeno, pojasnjujejo, da gre lahko tudi za »ponarejene« slovenske telefonske številke. »Če sprejmete klic s ponudbami o zaslužku s kriptovalutami, nemudoma prekinite povezavo,« svetujejo policisti.