Čudna dejanja

Zvoni po hišah, grozi z nogavico na glavi in plastičnim nožem v rokah

Dženana Kmetec
20. 2. 2024, 18.58
Deli članek:

Že kar nekaj let se po Ptuju in Podravju potika moški, ki, milo rečeno, izvaja čudna dejanja. Nekaj časa je okrog hodil s smučarsko čelado, v rokah pa nosil bejzbolski kij. Zdaj okrog hodi z nožem.

Pixels
Zakon o duševnem zdravju varuje pravice pacientov kot tudi njihovo varnost in varnost drugih.

Obtoževali so ga tudi kraje mačk, lani je v kidričevski gramoznici nadlegoval deklice, zaradi česar je posredovala policija, pred kratkim pa je zvonil po hišah in z nogavico na glavi ter (bojda plastičnim) nožem prosil za denar. Mnogi se sprašujejo, kaj še mora storiti, da bodo pristojni ukrepali.

Včasih bolj, včasih manj aktiven

Pogostost nenavadnih, občasno pa tudi nevarnih dejanj, ki jih izvaja omenjeni mladenič, ni zmeraj enaka. Včasih je slišati več različnih primerov, potem se razmere malce umirijo. V zadnjem času je bolj aktiven; od konca preteklega leta do zdaj so imeli policisti več dela z njim zaradi prijav, ki so jih prejeli v povezavi z njegovimi dejanji. »Mariborski policisti smo v času od novembra 2023 do danes prejeli več prijave zaradi ravnanja oziroma vedenja ene osebe. Prijave obravnavajo policisti na policijskih postajah Ptuj, Rače in Maribor I. Tako je bil osebi v štirih primerih izdan plačilni nalog zaradi kršitev Zakona o varstvu javnega reda in miru, v enem primeru pa je bila zoper osebo podana kazenska ovadba zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja grožnje. V ostalih prijavah policisti še zbirajo obvestila tako zaradi prekrškovnih postopkov kot tudi glede kaznivih dejanj,« so pojasnili na Policijski upravi Maribor.

Dotični moški, star okrog 35 let, je dobro poznan tako policiji kot drugim institucijam, kot sta Zdravstveni dom Ptuj in Center za socialno delo Spodnje Podravje.

Lovil mladoletno dekle, strašil po hišah ...

Posnetek, ki je pred kratkim zaokrožil po spletu, je marsikoga šokiral. Krajevni odbor Apače na Dravskem polju je vaščane obvestil, da se po vasi vozi mladenič, oblečen v fluorescentna oblačila, in pri hišah prosi za drobiž: »Velja pa opozorilo zaradi tega, ker je imel na glavi gumijasto masko s krvavim motivom in v roki je držal nož. Po mnenju vaščanke naj bi bil iz plastike, vendar je bila upravičeno v šoku, saj tega ni pričakovala.« Obenem so krajane opozorili, naj bodo posebej pazljivi v primeru, da pride do otrok ali starejših: »Poskusite jih zaščititi, da tega sploh ne doživijo.«

Januarja je na spletu zaokrožila njegova fotografija, kako po Prepoljah lovi mladoletno dekle. Lani smo poročali, da so policisti morali ukrepati, ker je ob rekreacijskem centru Green Lake ta isti fant nadlegoval mlada dekleta.

Ob vsem tem se marsikomu poraja laično, a razumljivo vprašanje, kako je sploh mogoče, da toliko let ponavlja čudaška, potencialno nevarna dejanja, pa se še vedno prosto giblje. Metka Petek Uhan, direktorica Zdravstvenega doma Ptuj, je pojasnila, da so postopki v takem primeru predpisani in da se morajo držati točno določenih protokolov: »Če je sumljiv, če se nenavadno vede, nas o tem obvestijo. Ekipa presodi zdravstveno stanje, ali je potrebna namestitev v kakšno zdravstveno ustanovo. Prijavo lahko poda policija, center za socialno delo ali svojci. Najbolje je, da se ti obrnejo na osebnega zdravnika. Šele ko opravimo pregled, lahko presodimo, katera zdravstvena ustanova, če sploh katera, je primerna za takega človeka.«

Prisilno psihiatrično zdravljenje zmeraj skrajna možnost

Mnogi pacienti z duševnimi težavami odklanjajo namestitev v psihiatrično ustanovo. Ko gre za prisilno hospitalizacijo, pa so možnosti omejene. Upoštevati je namreč treba zakonodajo in varovati tudi pravice pacienta.

Bolnika brez njegove privolitve lahko hospitalizirajo in zdravijo v psihiatrični bolnišnici le takrat, kadar zaradi duševne bolezni ne more izraziti svoje volje, ogroža sebe ali zdravje in življenje drugih. Ko bolnišnica sprejme bolnika, ki se s hospitalizacijo ne strinja, mora to sporočiti pristojnemu sodišču. Psihiater izvedenec ga obišče in oceni, ali res ustreza kriterijem in kako dolgo se ga sme zdraviti brez njegovega soglasja. Pogovori se z bolnikom, včasih tudi z njegovimi svojci ... Šele na podlagi tega komisija na sodišču odloči o tem, ali je prisilno zdravljenje potrebno in kako dolgo naj traja. Redko je zdravljenje brez privolitve daljše od enega meseca.

Problemi se pojavijo tudi pozneje, ko nekaj časa preživijo v psihiatrični bolnišnici, kjer jemljejo ustrezno terapijo in so v varnem okolju. Po odpustu so namreč ponovno prepuščeni sebi oziroma svojcem.

Čeprav bi torej po laični oceni marsikoga nekdo, ki se vede tako nenavadno, potreboval psihiatrično zdravljenje, stvari niso tako preproste in enoznačne. Res pa je, da tveganje za nevarnost v tem primeru najbrž o(b)staja. Ne nazadnje so s takimi dejanji, ko straši okrog, travm lahko deležni tudi tisti, ki jih obišče. Sploh ko gre za otroke ali starejše, ki so še posebej ranljiva skupina.