Širjenje javne mreže je ključnega pomena
Na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) poudarjajo, da je ključno izboljšati dostopnost do zobozdravstvene oskrbe s širitvijo javne mreže, nasproti zasebnim ponudnikom, kjer bi pacienti, kljub zavarovanju, morali doplačevati za storitve. ZZZS v Sloveniji v celoti krije ortodontske storitve pri domačih izvajalcih, ne glede na njihovo število. V zadnjih šestih letih se je število ambulant v javnem zobozdravstvu povečalo za več kot 90%.
Lani je ZZZS na podlagi razpisa vključil 20,7 dodatnih programov zobozdravstvenih ambulant v javno mrežo, kljub temu da je bil zavod pripravljen oddati 26 programov, a je prejel manj ponudb, kot je bilo potrebno.
Kritike in predlogi Zdravniške zbornice Slovenije
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Krunoslav Pavlović je v imenu Zdravniške zbornice Slovenije na novinarski konferenci obtožil ZZZS, da omejuje dostop do zobozdravstvenih storitev s spreminjanjem števila programov v javni mreži. Pri Zdravniški zbornici predlagajo spremembe zakonodaje, ki bi omogočile pacientom, ki čakajo na storitve v Sloveniji, možnost obravnave pri zasebnih zobozdravnikih. Poudarjajo tudi naraščajoč znesek, ki ga ZZZS namenja za povračila zobozdravstvenih storitev v tujini.
Naraščajoči zneski storitev v tujini
Lansko leto je javna zdravstvena blagajna izvedla 1504 povračil za zobozdravstvene storitve v tujini, večinoma za ortodontske posege, medtem ko je v Sloveniji ZZZS opravil 2,8 milijona zobozdravstvenih obravnav. ZZZS je odobril 2843 vlog za povračilo stroškov specializiranega zdravljenja in nakup medicinskih pripomočkov v drugih državah EU, zavarovanim osebam pa povrnil približno 1,3 milijona evrov. Skupni izdatki ZZZS za zdravstvene storitve v Sloveniji v letu 2023 so znašali tri milijarde evrov.
Storitve, ki so bile v tujini plačane s strani ZZZS, so predstavljale manj kot 0,1% vseh storitev, v primerjavi s tistimi, ki so bile plačane slovenskim izvajalcem. Slovenski zavarovanci lahko v drugih državah članicah EU prejmejo zobozdravstvene storitve, ki so krite z obveznim zdravstvenim zavarovanjem v Sloveniji. Vendar pa ne morejo uveljavljati storitev, ki spadajo v osnovno zdravstveno dejavnost in jih lahko opravi njihov osebni zobozdravnik, razen če je zanje izdana napotnica s strani njihovega osebnega ali napotnega zdravnika, kot so endodontsko zdravljenje, oralna kirurgija ali ortodontsko zdravljenje.
ZZZS je v letu 2023 v tujini povrnil manj kot 0,1% storitev v primerjavi s slovenskimi izvajalci. Slovenki zavarovanci lahko v drugih članicah EU prejmejo zobozdravstvene storitve, ki jih krije obvezno zdravstveno zavarovanje, pod pogoji, določenimi s strani njihovega osebnega ali napotnega zdravnika. To vključuje endodontsko zdravljenje, oralno kirurgijo ali ortodontsko zdravljenje.