Nepremičninski imperij Žibertovih

Glavni tajnik SD in nepremičnine, vredne več kot 2 milijona evrov

Primož Cirman in Tomaž Modic
5. 2. 2024, 06.07
Posodobljeno: 5. 2. 2024, 06.23
Deli članek:

Kako je mogoče, da so starši Klemna Žiberta, glavnega tajnika SD, v zadnjih letih postali lastniki več nepremičnin v skupni vrednosti več kot dva milijona evrov? Od kod denar za te posle?

Sa.R.
Klemen Žibert

Starši Klemna Žiberta, glavnega tajnika Socialnih demokratov (SD), v zadnjih letih niso postali le lastniki enega največjih luksuznih stanovanj v ljubljanski elitni soseski Schellenburg, o čemer je poročalo več medijev, ampak še vsaj dveh drugih nepremičnin.

Iz zemljiške knjige je tako razvidno:

- da je Žibertov oče, sicer uradni lastnik stanovanja v Schellenburgu, za katerega je najel kar 1,3 milijona evrov posojila, leta 2017 kupil še stanovanje v novozgrajeni soseski Belle Vie Tivoli. Za nakup je najel 210 tisoč evrov dolgoročnega posojila.

- da je štiri leta pozneje, aprila 2021, Žibertova mati postala še lastnica 1.800 kvadratnih metrov velikega stavbnega zemljišča v Hrvatinih v slovenski Istri. Od kod je dobila denar za nakup, ni znano, saj na njem nikoli ni vpisala nobene hipoteke. Pred nekaj meseci pa ga je za 428 tisoč evrov prodala Matevžu Marcu, dolgoletnemu članu SD in nekdanjemu članu nadzornega sveta Elektra Slovenije (Eles).

Žibertov oče je solastnik gostinskega podjetja, ki je leta 2022 ustvarilo dobrih sedem tisoč evrov dobička. Žibertova mama je lastnica podjetja za prodajo različnih izdelkov, ki je imelo istega leta le 13 tisoč evrov prihodkov, od konca letošnjega januarja pa ima blokiran račun.

Oba imata tudi status samostojnega podjetnika, a ne objavljata bilanc, zaradi česar sta zelo verjetno »norminanca«. V času najema milijonskega kredita nista bila zavezanca za plačilo davka na dodano vrednost (DDV). To pomeni, da je vsak od njiju v 12 mesecih pred tem kot samostojni podjetnik ustvaril manj kot 50 tisoč evrov prihodkov.

Celo več dolgoletnih članov SD do prejšnjega tedna ni nikoli slišalo, da bi njihov glavni tajnik prihajal iz zelo bogate družine. Od kod ji torej tolikšno nepremično premoženje? Kako je mogoče, da je Žibertov oče s takšnimi prihodki in pri 60. letih uspel priti do bančnega posojila, ki ga mora vračati v mesečnih obrokih po okoli 6.500 evrov? In ali so starši v resnici le krinka za nepremičninske posle Klemna Žiberta?

Sa.R.
Schellenburg je najdražja ljubljanska soseska

Prvi nakup v Tivoliju: kredit poplačan v treh letih

Premoženje Žibertovega očeta je pozornost javnosti vzbudilo, ko je več medijev pred dnevi razkrilo, da je aprila 2022 kupil luksuzno stanovanje v Schellenburgu. To ima 150 kvadratnih metrov uporabne površine in skoraj 28 kvadratnih metrov velik balkon. Trenutna tržna vrednost stanovanja znaša skoraj dva milijona evrov. Kot so poročali mediji, ga je Žibertov oče kupil s pomočjo posojila. Pri banki si je izposodil 1,32 milijona evrov. »Nakup stanovanja je financiran z bančnim kreditom. Rad bi poudaril, da moj oče nima nikakršne povezave z aktualnim političnim dogajanjem. Vsakršno insinuiranje brez dokazov, da je nakup stanovanja povezan z obtožbami (ministrice za pravosodje, op. a.) Dominike Švarc Pipan, je neutemeljeno,« je informacijo o nakupu stanovanja za medije komentiral Klemen Žibert.

Toda zgodba je očitno precej bolj zapletena. Vrsto let sta imela Žibertova starša po dostopnih podatkih v lasti le eno nepremičnino. Šlo je za stanovanje v Zupančičevi jami v Ljubljani. Nato je leta 2017, ko je Klemen Žibert delal na ministrstvu za delo kot svetovalec v kabinetu Anje Kopač Mrak, njegov oče podpisal pogodbo za nakup 78 kvadratnih metrov velikega stanovanja v soseski Belle Vie Tivoli, ki sta jo zgradili družbi Kolektor Koling in Gorenje Projekt. Cene stanovanj v tej soseski so se takrat v povprečju gibale med 3.100 in 3.600 evri za kvadratni meter. Ker je bil Žibertov oče med prvimi kupci, je verjetno, da ga je stanovanje stalo nekje od 250.000 evrov naprej. V začetku leta 2019, ko je bila soseska dokončana, je pri banki BKS najel posojilo v višini 210.000 evrov, ki bi zapadlo leta 2034.

Od kod denar za zemljišče v slovenski Istri?

Žibertova starša sta tako imela v lasti dve nepremičnini, saj sta ostala lastnika stanovanja v Zupančičevi jami. A že kmalu zatem sta prišla še do tretje nepremičnine: 1.800 kvadratnih metrov velikega stavbnega zemljišča v Hrvatinih v slovenski Istri, ki ga je Žibertova mati kupila spomladi 2021. Takrat je Žibert že delal v državni DRI, imel pa je tudi status samostojnega podjetnika. Koliko je Žibertova mati plačala za zemljišče, ni javno znano. Iz uradnih podatkov o prodajah je mogoče domnevati, da med 215 in 360 tisoč evrov. Še manj je jasno, od kod je dobila denar za nakup, saj na zemljišču nikoli ni vpisala hipoteke. Po dveh nepremičninskih poslih v štirih letih, skupaj vrednih vsaj pol milijona evrov, je sledil še tretji in to daleč največji – nakup luksuznega stanovanja v Schellenburgu, najdražji ljubljanski soseski.

Kot uradni lastnik se znova pojavi Žibertov oče. Že omenjeno 1,32 milijona evrov visoko posojilo s fiksno obrestno mero v višini 1,63 odstotka je dobil pri Hranilnici Lon. Gre za najmanjšo slovensko banko, ki ima le 350 milijonov evrov bilančne vsote. Vodita jo dva stara znanca iz nekdanje Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB), bolj znane kot slabe banke: Imre Balogh in Igo Gruden. Eden njenih največjih lastnikov je domači poslovnež Otmar Zorn.

profimedia
Več bankirjev nam je v neuradnih pogovorih potrdilo, da banke milijonskih posojil praktično nikoli ne odobravajo fizičnim osebam.

Skrivnost posojila pri najmanjši slovenski banki

Kako je mogoče, da je Žibertov oče sploh dobil tolikšno posojilo? Več bankirjev je bilo začudenih, ko smo jih seznanili s tem poslom. V neuradnih pogovorih so nam potrdili, da banke milijonskih posojil praktično nikoli ne odobravajo fizičnih osebam, še posebej pa ne normiranim samostojnim podjetnikom, za katere veljajo stroge omejitve. Pri stanovanjskem posojilu z odplačilno dobo 20 let je pomembna tudi starost komitenta, saj banke načeloma želijo, da ga ta odplača najpozneje do 75. leta. Žibertov oče bo ob zapadlosti posojila star pet let več. To posledično pomeni, da takšnega posojila ni mogel dobiti brez poroka, so nam zatrdili viri iz bank. A to ni edino, kar pade v oči. V istem času je bila namreč s stanovanja v soseski Belle Vie Tivoli izbrisana hipoteka banke BKS. To verjetno pomeni, da je Žibertov oče s posojilom pri Lonu poplačal tudi obveznosti do te banke - in to 12 let pred rokom zapadlosti. Od nekje je zato moral dobiti še več sto tisoč evrov, s katerimi je poravnal razliko med višino novega posojila in ceno stanovanja v Schellenburgu.

Na tej točki zato pridemo do ključnih vprašanj: je bil porok pri posojilu, najetem pri Lonu, tudi Klemen Žibert? Bo sam čez nekaj mesecev živel v Schellenburgu? Se je oče vpisal v zemljiško knjigo in najel posojilo zgolj za prikritje dejstva, da je pravi lastnik luksuznega stanovanja Klemen Žibert? In od kod denar za vse te nakupe, ki so v petih letih stali več kot dva milijona evrov?

Prvo stanovanje prodali šele leto in pol po nakupu Schellenburga

Žibert z našim medijem ne komunicira. Na naša vprašanja ne odgovarja, kar nam sporoča prek različnih oseb. Med novinarji drugih medijskih hiš pa so v zadnjih dneh krožile informacije, da so Žibertovi za financiranje nakupa stanovanja v Schellenburgu prodali eno od stanovanj in vikend na obrobju Ljubljane. Toda to vsaj v enem delu ne drži. Po podatkih iz zemljiške knjige je Žibertov oče res prodal stanovanje v Zupančičevi jami, a šele januarja letos, torej leto dni in pol po nakupu v Schellenburgu in najemu milijonskega stanovanskega kredita. Tudi zemljišče v slovenski Istri je Žibertova mama prodala šele pred meseci. Oktobra lani ga je kupilo britansko podjetje CEE Business Development Advisors, ki je v lasti Matevža Marca. To je bržčas še en dokaz, da je tudi ta posel vodil Klemen Žibert.

Trenutno pa je na eni od spletnih strani mogoče najti tudi oglas za prodajo stanovanja v lasti Žibertovega očeta v soseski Belle Vie Tivoli. Cena: 589.000 evrov.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu