Milijonski projekt v občini SDS

Grosuplje: Dokumentacijo za največjo investicijo v zgodovini občine pripravlja novoustanovljeno podjetje

Primož Cirman, Tomaž Modic
29. 1. 2024, 17.30
Deli članek:

Kako je mogoče, da bo dokumentacijo za največjo investicijo v zgodovini občine Grosuplje pripravljajo podjetje, ki je bilo ustanovljeno le teden dni pred podpisom pogodbe?

profimedia
Načrtovana vrednost investicije tako znaša 36 milijonov evrov (brez DDV).

V Sloveniji imamo z načrtovanjem investicij že vrsto let velike težave. Njihova končna cena je pogosto precej večja od napovedane. V večini primerov se podražijo med samo gradnjo. Včasih pa se prvotni načrti spremenijo v projekte, ki jih ni mogoče označiti drugače kot megalomanske. Takšnega zdaj pripravljajo v Grosupljem, eni od najbolj razvitih slovenskih občin.

Tamkajšnji župan Peter Verlič, sicer vidni član stranke SDS, je tako še leta 2020 napovedal gradnjo novega kulturnega centra z glasbeno šolo. Zanj se je občina odločila kot ena od podpornic kandidature Ljubljane za naziv Evropske prestolnice kulture (EPK) v letu 2025. Pričakovana vrednost novega objekta je znašala od 9 do 10 milijonov evrov.

Toda danes, štiri leta pozneje, je jasno, da bo šlo za z naskokom največji projekt v zgodovini občine. V Grosupljem so se namreč odločili, da bodo skupaj z novim kulturnim centrom zgradili še upravno stavbo, ki bo med drugim imela Županovo dvorano s skoraj 500 sedeži v dveh nivojih. Načrtovana vrednost investicije tako znaša že 36 milijonov evrov (brez DDV), torej skoraj štirikrat več od prvotnih napovedi. Vse to ob dejstvu, da je Ljubljano pri kandidaturi za EPK 2025 premagala Nova Gorica, zaradi česar v Grosupljem težje računajo na pridobitev denarja za gradnjo.

Kdo je za to odgovoren? In zakaj bo občina samo za pridobitev dokumentacije, ki bo omogočila gradnjo, plačala skoraj tri milijone evrov?

Hočevar prvi natečaj pospravil v predal

V začetku leta 2020 so na občini Grosuplje objavili javni natečaj. Z njim so iskali najbolj primerno urbanistično rešitev za "objekt kulturnega centra v Grosupljem". Kar je ključno, zmagovalec bi si vnaprej zagotovil donosno pogodbo za pripravo projektne dokumentacije.

Na natečaj se je pričakovano odzvalo več arhitekturnih pisarn. Prvo nagrado je dobilo podjetje Dans iz Ljubljane, ki ga je kot prvopodpisani avtor predstavljal priznani in večkrat nagrajeni arhitekt Miha Dešman, sicer tudi profesor na fakulteti za arhitekturo. Toda občina Grosuplje projekta ni nadaljevala, temveč ga je iz neznanega razloga zaustavila. Po neuradnih informacijah so se zmagovalci natečaja sestali s tedanjim direktorjem občinske uprave Dušanom Hočevarjem (SDS), s katerim pa niso našli skupnega jezika.

Kljub temu je župan Verlič leto dni pozneje še vedno govoril o novi glasbeni šoli, začel pa je omenjati tudi izgradnjo nove upravne stavbe, "za katero že pripravljamo dokumentacijo". Na koncu so se odločili za združitev obeh projektov.

Občina Grosuplje
Peter Verlič že 14 let vodi občino Grosuplje.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Občina vnaprej razkrila, koliko denarja imajo zanje

Februarja lani so objavili nov javni natečaj, na katerega se je odzvalo bistveno manj ponudnikov kot leta 2020. Prejeli so le dva elaborata. Po mnenju strokovne komisije je najboljšo rešitev pripravila skupina pod vodstvom manj znanega arhitekta Branka Burnaća. Z njim je še Mladen Perić iz projektantske družbe Elea IC in študentka arhitekture Tinkara Vrbinc Burnać. Na občini so ocenili, da so našli pravo ekipo.

Takoj po zaključku javnega natečaja so objavili javni razpis za pripravo projektne dokumentacije, na katerega se je smela prijavila le prej omenjena skupina. Občina pa jo je kar že vnaprej obvestila, da ima za to na voljo okoli 3,6 milijone evrov (z DDV). Edini ponudnik je zato zahteval natanko toliko denarja, občini pa je uspelo ceno s pogajanji spustiti za pol milijona evrov.

Toda še pred začetkom sodelovanja je prišlo do zapleta. Na javnem natečaju je zmagalo podjetje BB, Špela Vrbinc s.p., v katerem je Burnać prokurist. Isto podjetje se je prijavilo tudi na razpis za projektno dokumentacijo. Toda pogodbo je junija lani z županom Petrom Verličem podpisalo podjetje Format23, ki je bilo ustanovljeno teden dni, v poslovni register pa vpisano dva dni pred tem. Njegov direktor in lastnik je Burnać.

Naši viri dvomijo, da je to v skladu z zakonom o javnem naročanju, in ocenjujejo, da so se za menjavo podjetja, prek katerega bodo izpeljali posel, odločili zaradi tega, ker ima s.p. normirano obdavčitev in posledično omejitev glede višine prihodkov, ki jih lahko ustvari. Na občini so medtem pojasnili, da je avtor zmagovalnega idejnega projekta Burnać in je "podjetje Format23 pravni naslednik podjetja BB, Špela Vrbinc s.p.". Na novo podjetje pa da so prenesli vse pravice in obveznosti iz javnega natečaja.

Vlada RS
Župan Peter Verlič je vidni član stranke SDS.

Čez noč iz anonimnosti do "hišnega" arhitekta občine

Branko Burnać je sicer že od prej dober znanec vodilnih na občini Grosuplje. V letu dni, preden je bil izbran za pripravljavca dokumentacije pri največjem projektu, je postal "hišni" arhitekt občine. V letu 2022 je bil tako izbran za tri projekte, in sicer  39.550 evrov (brez DDV) vredno izdelavo idejne zasnove za ureditev centra Grosuplja,  38.650 evrov vredno izdelavo projektne dokumentacije za izgradnjo športnega parka v Brezju ter 26.850 evrov vredno izdelavo idejne zasnove, projektne naloge in oceno investicije za novo upravno stavbo.

Vse te posle je dobil prek evidenčnih naročil, torej je bil povabljen k oddaji ponudbe. Kako so ga našli in na podlagi kakšnih referenc, ni znano.

Eno od naročil pa je bilo očitno povezano tudi s projektom, za katerega so nato na občini objavili javni natečaj in na katerem je zmagal Burnać. Ta začuda o tem nič ne ve. "Ne verjamem, da je to res," je odgovoril na vprašanje, ali je res pripravil idejno zasnovo za novo upravno stavbo. Ko smo mu pojasnili, da gre za uradne podatke občine, pa je postajal žaljiv in začel preusmerjati temo.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja