Kot je pojasnil Teodor Pevec, strokovni direktor ptujske bolnišnice, so razlog nekajurnega časovnega zamika manjše tehnične težave, ki pa so jih hitro odpravili in s 1. decembrom popoldne zagnali delo v novem urgentnem centru. V ptujskem urgentnem centru delajo zaposleni iz Zdravstvenega doma (ZD) in bolnišnice, kar pomeni, da dežurne službe na dosedanji lokaciji, v prostorih ZD, ni več. Urgentni center pokriva samo nujna stanja in ne vseh, ki potrebujejo zdravstveno obravnavo, le-ta so še vedno v domeni osebnega izbranega zdravnika ali izbranega pediatra. »Kar je za paciente gotovo velika pridobitev zraven modernejših prostorov, je, da bodo imeli oskrbo na enem mestu. Prej jih je zdravnik v ZD pregledal in napotil k nam v bolnišnico na dodatne preiskave, diagnostiko. Zdaj tega ni več,« je zadovoljen V. d. direktorja bolnišnice Aleksander Voda.
Tako v ptujski bolnišnici kot v ZD Ptuj, ki ga vodi direktorica Metka Petek Uhan, so izjemno srečni, da so dobili nove prostore za delovanje. Ti so neprimerno boljši kot dosedanji. »Dejavnost tudi v prihodnje izvajamo enako kot doslej, vsak pokriva svoj del. Za paciente je ključno to, da se dežurna služba seli v nove prostore, ki smo se jih vsi zelo veselili,« pravi Petek Uhanova.
To lahko pričakujete
Organizacija dela v novem urgentnem centru bo potekala enako kot v ostalih urgentnih centrih v Sloveniji. Voda je pojasnil, da bo vsak pacient, ki bo vstopil v urgentni center, najprej napoten na triažo, kjer bodo izvedli administrativni vnos v informacijski sistem in triažni pregled. Zadovoljen je, saj kot pravi, to pomeni boljše in lažje delo za zaposlene ter manj poti in razmišljanja za paciente: »Zraven bistveno lepših in modernejših prostorov je za paciente velika pridobitev, da bodo imeli oskrbo na enem mestu. Prej jih je zdravnik v ZD pregledal in napotil k nam v bolnišnico na dodatne preiskave, diagnostiko. Zdaj tega ni več.«
»Pregled opravi posebej usposobljena diplomirana medicinska sestra, ki določi stopnjo ogroženosti bolnika in tudi časovni okvir, v katerem mora biti bolnik obravnavan (mora začeti obravnavo). Vrstni red oz. čas čakanja je odvisen od stopnje nujnosti in ne od vrstnega reda prihoda. Bolnika na triaži razporedijo v ustrezno enoto,« pojasnjuje Simonca Kalšek, vodja ptujskega urgentnega centra. Po pregledu in opravljeni diagnostiki so bolniki lahko odpuščeni v domačo oskrbo, sprejeti na oddelek ali za obdobje nekaj ur v opazovalnico, kjer opravijo dodatne diagnostične postopke, izvedejo potrebne manjše posege in nato po presoji zdravnika bolnika odpustijo ali ga sprejmejo na oddelek. Življenjsko ogroženi bolniki so obravnavani prednostno v ustrezno opremljenem reanimacijskem prostoru.