Vsi so opozarjali

So zadnji hip spoznali napako in bodo popravili neživljenjski zakon o štempljanju?

R.T.
15. 11. 2023, 19.36
Posodobljeno: 15. 11. 2023, 20.10
Deli članek:

Mnogi so opozarjali, da so nova pravila evidentiranja delovnega časa nemogoča, neživljenska. Pet pred dvanajsto naj bi se vladajoča koalcija odločila, da zakon popravijo, poroča spletni portal N1.

Sa.R.
Golob gre na bolniško, nadomeščal ga bo Mesec. Na njegovem resorju so skuhali to godljo o štempljanju.

Novela zakona o evidencah, po domače o »štempljanju«, je bila uveljavljena 20. maja, uporabljati pa naj bi se začela v ponedeljek. Delodajalci so imeli pol leta časa, da se pripravijo na spremembe, a te so takšne, da po nepotrebnem otežujejo in komplicirajo delovne procese v določenih poklicih.

Po informacijah N1 je minister za gospodarstvo Matjaž Han priznal, da je zakon v takšni obliki »ni izvedljiv«. Han je dodal, da bodo morali koalicijski poslanci, ki so soglasno podprli zakon priznati, »da so naredili napako«. Na to napako pa so vse te mesece opozarjali delodajalci, zaposleni in seveda tudi opozicijski poslanci.

In kaj zdaj? Han pravi, da bi se morali na vladi že jutri posvetiti temu vprašanju in zakon spremeniti in ga narediti, kot je rekel za N1, »bolj življenjskega«. Ker to ne bodo uspeli storiti do ponedeljka, inšpekcija v času do sprejetja popravkov ne bi izvajala nadzora.

Še včeraj je generalna direktorica direktorata za delovna razmerja na ministrstvu Katja Rihar Bajuk govorila, da spremembe zakona sledijo dolgoletnim opozorilom Inšpektorata RS za delo, da zakonodaja inšpektorjem ne omogoča učinkovitega nadzora in kaznovanja kršiteljev, kršitve, vezane na delovni čas, odmore in počitke, pa so se izkazale kot ene najpogostejših na področju delovnih razmerij.

Na papirju sicer zakon prinaša sledeče (STA):

Pet ključnih sklopov sprememb. Prvi se nanaša na delavce, za katere mora delodajalec voditi evidenco. Po novem bo to veljalo za vse, ki na kakršnikoli pravni podlagi opravljajo delo pri delodajalcu - pod pogojem, da ga opravljajo osebno in so vključeni v delovni proces delodajalca ali pretežno uporabljajo sredstva za opravljanje dela, ki so del delovnega procesa delodajalca.

Samozaposlenim evidence o izrabi delovnega časa zase tudi v naprej ne bo treba voditi.

Drugi sklop novosti dopolnjuje podatke, ki jih je treba vpisovati v evidenco. Po novem bo treba vpisovati še čas prihoda in odhoda delavca z dela, izrabo in obseg izrabe odmora med delovnim časom, pri čemer bo treba navesti le, ali je bil odmor izrabljen in v kolikšnem obsegu, ne pa denimo tudi, kdaj se je začel in končal. Prav tako bo treba zabeležiti opravljene ure v drugih posebnih pogojih dela ter v neenakomerno razporejenem delovnem času ali v začasno prerazporejenem delovnem času, da bo razvidno, ali gre denimo za izmensko ali nočno delo.

V evidenci bo moral biti vpisan tudi tekoči seštevek ur v tednu, mesecu oziroma letu, da bodo jasno razvidne plus ali minus ure.

Tretji sklop novosti cilja na verodostojnost evidenc. Delodajalec bo tako moral delavca o podatkih iz evidence o izrabi delovnega časa za pretekli mesec pisno obvestiti do konca plačilnega dne, lahko elektronsko. Poleg tega bo imel delavec možnost od delodajalca zahtevati seznanitev s podatki iz evidence enkrat tedensko.

Določena je tudi obveznost delodajalca, da evidence trajno hrani na sedežu oz. kraju opravljanja dela, denimo na gradbišču. Na ta način se ob obisku inšpektorjev ne bo mogel več izgovarjati, da podatkov nima pri sebi, in jih nato dostavljati v prirejeni obliki, kar se je dogajalo doslej.

Četrti sklop sprememb uvaja elektronsko vodenje evidenc, a le za delodajalce, ki jim je bila pravnomočno izrečena globa zaradi kršenja določb, povezanih z delovnim časom in evidencami, in sicer za dve leti.

Poleg tega bodo lahko elektronsko vodenje evidenc enkrat letno predlagali predstavniki delavcev. Delodajalci se bodo morali do tega predloga opredeliti v 30 dneh, morebitno zavrnitev pa pisno utemeljiti in o njej obvestiti inšpektorat. Tovrstni predlogi naj bi bili lahko tudi indici določenih nepravilnosti v podjetju.

Peti sklop se medtem naša na prenovljene prekrškovne določbe. Določene so namreč višje globe, pa tudi pooblastilo inšpektorjem za izrekanje glob v razponu. Za prekrške v zvezi z vodenjem evidenc so določene med 1500 in 20.000 evrov, za prekrške v zvezi z elektronskim načinom vodenja evidence pa od 3000 do 20.000 evrov.

Inšpektor, ki doslej ni prejel evidenc delovnega časa, je lahko delodajalcu izrekel le sankcijo zaradi oviranja postopka, po novem pa ga bo lahko tako kaznoval z globo višini 1500 do 20.000 evrov. Prav tako na novo so predvidene sankcije za odgovorno osebo delodajalca, in sicer v višini od 150 do 2000 evrov.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu