Šefic, ki je pred nekaj tedni sporočil, da so se odločili za izvajanje rednih tiskovnih konferenc, na katerih bodo državljanom predstavljali opravljeno delo in prioritete za naslednje obdobje, je danes podrobneje predstavil tudi aktivnosti, ki jih v sodelovanju z župani in prebivalci v trenutno najbolj izpostavljenih občinah izvajajo pristojne službe za zagotavljanje varnosti prebivalcev. Šefic je na današnji novinarski konferenci spomnil, da je vlada sprejela novelo zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov, tako imenovanega interventnega zakona. Obravnavo zakona v državnem zboru pričakujejo še ta mesec. Kot enega osrednjih ukrepov iz novele zakona je izpostavil ukrep predplačila za obnovo stanovanj. Gre za predplačilo v višini 20 odstotkov ocenjene škode, če je ta presegala 6000 evrov. Iz teh izplačil bodo izločeni tisti, pri katerih je predvidena nadomestitvena oziroma nadomestna gradnja. Izplačila bodo izvedena avtomatično preko Finančne uprave RS (Furs), pri čemer bo objavljen tudi seznam vseh, ki so preplačila prejeli, vključno z višino ocenjene škode in zneskom preplačila. Kot je poudaril Šefic, želi vlada s tem pospešiti sanacijo.
Kot pomemben ukrep je Šefic navedel tudi zagotovitev krizne namestitve za starejše od 65 let in druge ranljive skupine. Interventni zakon namreč dopušča dodatno podaljšanje obdobja namestitve za 21 dni, v kolikor pa se posamezniki še vedno ne bodo mogli vrniti v domače okolje, pa se jim bo omogočila prednostna obravnava in namestitev v institucionalnem varstvu.
Vlada nekaj dodatnih sredstev namenja tudi tistim, ki so nastanjeni pri sorodnikih, prijateljih oziroma v drugih podobnih namestitvah. Ta sredstva jim bodo pomagala pri pokrivanju stroškov za elektriko, vodo in ogrevanje. Gre seveda za tiste, ki imajo uničene ali huje poškodovane objekte, v katerih bivanje ni mogoče ali pa je potrebna dolgotrajna sanacija. Šefic je pojasnil, da bo o dodelitvi teh sredstev odločala občina, v kateri ima posamezni prosilec stalno prebivališče. Sicer pa gre za zneske v višini 150, 200 ali 250, pri čemer je višina odvisna od števila družinskih članov.
Nadomestitvene gradnje
Šefic se je dotaknil tudi nadomestitvenih gradenj, torej gradenj v primerih, ko je bila ocenjena »visoka poplavna ogroženost, erozija ali grožnja zemeljskih plazov, ki ogrožajo posamezne gradnje ali celo naselje.« Po njegovih besedah je vlada v tem primeru predvidela zelo natančen postopek ugotavljanja. Najprej se ti objekti ali območja identificirajo, nato bo strokovno mnenje pripravila državna tehnična pisarna. Na podlagi tega mnenja bo nato predlog sklepa pripravila vladna služba, ki bo po potrebi še dodatno sodelovala s strokovnjaki. Ta predlog sklepa bo nato moral biti najmanj 15 dni javno objavljen, da se vsem deležnikom omogoči podajanje mnenj ali celo drugačnih predlogov in ugovorov. Sklep bodo nato potrdili na svetu za obnovo, ki ga vodi Marjan Pipenbaher, šele nato pa bo šel na potrjevanje na vlado, je pojasnil Šefic.