Dan Soče in Vipave

Ob čistejši Vipavi bo več turistov, poplave pa naj bodo stvar preteklosti

Alenka Ožbot Klančič
20. 10. 2023, 06.24
Deli članek:

Reka Vipava ima velik potencial za razvoj turizma, a hkrati grozi s poplavami. Kako v občini Renče - Vogrsko urejajo reko, da bo dovolj varna za domačine in bo hkrati pritegnila turiste ter druge obiskovalce, so razkrili ob sklenitvi projekta Dan Soče in sestrice Vipave.

Dreamstime
Reka Vipava ne bo več ogrožala, bo pa nudila veliko možnosti športnih in rekreativnih dejavnosti.

Ureditev kolesarske in sprehajalne poti od izvira do izliva Vipave je velika pridobitev, občina pa se je v zadnjih letih precej ukvarjala tudi z urejanjem vodotokov, je ob sklenitvi projekta Dan Soče poudaril župan Tarik Žigon. Razmišljajo tudi o urejanju javnih kopališč. »Tri lokacije smo klasificirali kot športno-rekreativna območja, ki bodo podlaga za urejanje dostopov do vode. Začeli smo pripravljati tudi odlok o plovnosti reke Vipave, najprej pa je treba urediti okolico. Pojavljajo se namreč že nelegalno kampiranje in neurejena parkirišča. Ta območja želimo urediti, da bodo lahko turisti ob vodi parkirali in odlagali smeti na primerna mesta,« pojasni župan.

Vipava ne bo več ogrožala

Za zmanjševanje poplavne ogroženosti so v okviru načrta za okrevanje in odpornost od ministrstva za naravne vire in prostor dobili pet milijonov evrov. »Načrtujemo, da bomo letos pridobili gradbeni dovoljenji za ureditev ceste med Bukovico in Renčami, ki sicer ni pri vodotoku, ampak služi kot protipoplavna bariera pri razlivnih vodah, ter za protipoplavni zid v Renčah, da Vipava ne bo več ogrožala jedra naselja,« pravi župan. Tudi urejanje kanalizacije in vodovoda v Renčah, ki naj bi ga zaključili do konca leta in je vredno 4,3 milijona evrov, je pomembno za Vipavo, saj bo s tem bolj čista, dodaja in spomni na številne čistilne akcije ob in v reki.

Vipava daje turizmu zelo pozitiven zagon, pravi direktorica Javnega zavoda za turizem Nova Gorica in Vipavska dolina Erika Lojk. »Reka je mirna, obdana z zelenjem ter sprehajalcem in tistim, ki se odpravijo po poti VIPava s kolesom, nudi spokojnost. Tu sta možnosti ribolova in supanja. Ta ponudba v zadnjem času eksponentno raste, dopolnjujemo pa jo s kulinariko in vinom,« je poudarila in spomnila še na dogodek Vino izpod mosta, ko vino domačih vinarjev okrog božiča potopijo v Vipavo in ga maja potegnejo iz reke ter prodajo na dobrodelni dražbi. V občini Renče - Vogrsko, ki jo povezujejo s ponudbo reke Vipave, so od aprila do septembra našteli 7000 nočitev, kar je 30 odstotkov več kot v istem obdobju lani.

Alenka Ožbot
Eden od glavnih ciljev Dneva reke Soče je ozaveščanje. Šolarji so ob nastopu predstavili tudi svoje izdelke na temo vode.

Dve leti dogovarjanj   

»Mi smo projekt poimenovali Dan Soče in sestrice Vipave, potekal je od leta 2021. Otroci so ustvarjali izdelke na tematiko vode, reke Soče, Vipave, pri predmetih so raziskovali trdoto vode, valovanje, to ni bila težka tema za likovno ustvarjanje. Otroci so lahko hodili in ustvarjali ob Vipavi, lahko so risali z naravnimi materiali, blatom, travo, ogljem ...« pa je povedal učitelj na OŠ Renče in vodja projekta Dan Soče Marko Juretič.

Kako je Soča dobila svoj dan, pa je razložil Daniel Rojšek, ki je v okviru zavoda za varstvo narave sodeloval pri uresničitvi ideje: »Na pobudo avtoric filma o Soči in ljudeh ob njej Trenutek reke, Nadje Velušček in Anje Medved, smo se začeli leta 2009 pogovarjati, da bi praznovali Dan reke Soče. Po dveh letih in burnih razpravah se je to zgodilo.« Prvič so Dan Soče praznovali leta 2011 v tolminski občini, vsaki dve leti se seli v drugo občino v porečju smaragdne lepotice. »Med pripravo praznika se je treba posvetiti vodam in pomenu vode, ne samo reke. Slovenci imamo vode dovolj, občasno preveč, in trpimo poplave, ampak samo zato, ker smo naselili poplavno zemljo,« poudarja Rojšek.