Izbor, katerega namen je povečati prepoznavnost pomurskega gospodarstva, je bil sedmi po vrsti. Strokovna komisija je po opredeljenih kriterijih določila zmagovalce po kategorijah, vezanih na velikost podjetja, bralci Vestnika in spletne strani Vestnik.si pa so izbirali podjetje, ki je najboljše po njihovem mnenju.
Slovesna podelitev je bila v Gledališču Park v Murski Soboti. Ob številnih podjetnikih, predstavnikih lokalne politike in družbe sta se je udeležila še ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Irena Šinko, ki je ravno tisti dan izvedela, da ne bo več del vladne ekipe, ter minister za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek.
Minister je poudaril, da je letos evropsko leto talentov in talenti so tudi vsi prejemniki priznanj. Navedel je, da je Pomurje kot regija v obdobju med letoma 2014 in 2020 skupaj s pomurskim zakonom in skupno kmetijsko politiko dobilo skoraj milijardo evrov evropskih sredstev iz različnih skladov.
»To se tudi pozna. Dosežki podjetnikov niso uspehi multinacionalk, ampak malih, srednje velikih družinskih podjetij. Prepričan sem, da je treba tudi v prihodnje vlagati v mala in srednje velika podjetja domačih lastnikov, kajti zanje delavec ni številka,« je poudaril.
Dotaknil se je tudi finančne perspektive 2021–2027. »Nekoliko bomo zastali zaradi katastrof, ki so se zgodile, vendar so prvi razpisi že na vidiku in bodo do konca leta objavljeni. Izkoristite jih, denarja bo dovolj, ves ne bo šel za odpravo posledic poplav, saj Slovenija ne sme zastati, ampak se mora razvijati naprej, tudi Pomurje,« je pozval zbrane v dvorani.
Šinkova se je navezala na svoj resor in med drugim povedala, da Pomurje že dolga leta bogati slovensko kmetijstvo, za uspešen razvoj pridelave hrane pa bo tudi v prihodnje pomemben razvoj kmetijskih in živilskopredelovalnih podjetij v smeri trajnostne pridelave in predelave kakovostne hrane.
»V pomurski regiji je živilskopredelovalna industrija ena najbolj stabilnih gospodarskih panog, ki prispeva 13 odstotkov prihodkov v regiji,« je poudarila in dodala, da je dejavnost vse bolj odvisna od podnebnih sprememb, prav tako se v zadnjih letih sooča z izzivi, kot so ohranjanje trajnosti, obvladovanje odpadkov, skrb za kakovost hrane in zdravje potrošnikov.
Zbrane goste sta nagovorila še direktor PGZ Robert Grah in direktorica Podjetja za informiranje Adriana Gašpar. Prvi je poudaril, da je gospodarstvo motor razvoja pomurske regije, zato mu je treba v negotovih časih prisluhniti in narediti vse, da mu ne bo šlo za nohte, ampak dobro. Druga pa je pristavila, da se morajo v podjetjih za dosego ciljev velikokrat zložiti številni dejavniki.
»Čeprav mnogi uspešni ljudje stežka prosijo za pomoč in velikokrat najraje stvari naredijo sami, je včasih le potrebno, da nam prisluhnejo ljudje, ki smo jih izvolili, da zastopajo naše interese na vseh ravneh države. Le povezani bomo lahko prebrodili čase, ki prihajajo.« Slovesnosti sta prisostvovala tudi predsednik Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Tibor Šimonka in generalna direktorica zbornice Vesna Nahtigal.
Nagrade izročili lanski zmagovalci
Sledil je najbolj pričakovan del večera – podelitev nagrad. Prejemnikom so jih izročili lanski zmagovalci. Kipec za najboljše mikro podjetje v letu 2022 je prejel Biroplast Solutions, ki se ukvarja z zastopstvom, prodajo, dajanjem v najem in servisom pisarniške ter računalniške opreme. Ekipa zaposlenih se je zahvalila za nagrado, ki da je potrditev dobrega dela, prepoznavnosti, obenem pa motivacija, da bodo v prihodnjih letih delali še bolje. V kategoriji malo podjetje je strokovno komisijo najbolj prepričala Benko-Tehna, trgovina s kovinskimi proizvodi.
»Hvala za nominacijo in izbor, največja zahvala pa gre ekipi sodelavcev, ker so oni sami zaslužni za to nagrado. Tudi strateškim dobaviteljem, ki so postali naši partnerji, in kupcem,« je dejal direktor Simon Benko. Najboljše srednje veliko podjetje v prejšnjem letu so postale Pomurske mlekarne, tretja največja slovenska mlekarna. Direktor družbe Jure Bojnec je po prevzemu nagrade dejal, da je izbor presenečenje. Zahvalil se je za nepričakovano nagrado, lastniku Anthonyju Tomažinu ter sodelavcem, ki s trudom ustvarjajo izdelke oziroma z njihovim geslom bele zaklade neokrnjene narave.
Za najboljše veliko podjetje je bil razglašen GMT, vodilni trgovec z avtomobilskimi in rezervnimi deli v regiji. Prokurist podjetja Tomaž Gider je v prvem odzivu povedal, da je prejem nagrade še ena potrditev, da so družina, lastniki, uprava in 650 zaposlenih v zadnjih desetletjih naredili nekaj dobrega, postavili dobre temelje in zgradili mednarodno prepoznavno podjetje. Veseli ga, da so bili njihovi uspehi prepoznani tudi v lokalnem okolju. Naj... zaposlovalec je postalo podjetje Farmtech.
Direktor Konrad Niderl je poudaril, da do nagrade čuti globoko spoštovanje. »Zadnja leta v Farmtechu rastemo in pišemo zgodbo o zaposlovanju, sodelovanju, tudi o trdem delu in pripadnosti podjetju. Skupaj smo dosegli veliko, kar se kaže v številkah, in veseli me, da so naše prizadevanje in rezultati prepoznani s strani komisije in širše.«
Ni mogel mimo tega, da se podjetja srečujejo z mnogimi izzivi, ki od njih zahtevajo težke odločitve. »Prepričani smo, da bomo s preostalimi zaposlenimi premagali vse ovire in uspešno zakorakali v prihodnost. Ne dvomim, da so pred nami pozitivna leta, polna priložnosti in izzivov. Želim si, da bi prihodnja leta prinesla čim več uspehov, ne samo za naše podjetje, za vsa v Pomurju in širše,« si je zaželel.
V glasovanju bralcev je največ glasov prejel Vrtni center Kurbus. »Ganjeni smo in ta nagrada je priznanje za naše dobro delo. Podjetja ne bi bilo brez pridnih rok mojih staršev, zdaj pa skupaj z dobrimi sodelavci gradimo nove zgodbe in ga peljemo naprej. Del naše zgodbe ste tudi obiskovalci, ki nas spremljate ter nas z idejami in pričakovanji ženete, da smo inovativni, da iščemo vedno nekaj novega. Vsi skupaj se bomo trudili in skrbeli, da bo s cvetjem in naravo lepše,« je dejala direktorica Simona Kurbus.