Ostali brez učiteljev

Na OŠ Otočec bo kemik učil fiziko, športnik pa tehniko

I. Vidmar
21. 9. 2023, 21.20
Deli članek:

Na Osnovni šoli Otočec so pred novim šolskim letom ostali brez učiteljev fizike, matematike in tehnike. Iskali so jih tudi prek študentskega servisa, rešili pa s prerazporejanjem, kar je le začasna rešitev.

I.V.
Osnovno šolo Otočec v 18 oddelkih obiskuje 318 učencev.

Skoraj ni šole, ki se ne bi zadnja leta otepala s pomanjkanjem učiteljskega kadra. Osnovna šola Otočec, ki ji je grozilo, da bodo njeni učenci v višjih razredih ostali brez pouka ter znanja fizike, matematike in tehnike, je zagato rešila s prerazporeditvami, a taka rešitev je lahko le začasna.

Osnovno šolo Otočec v 18 oddelkih obiskuje 318 učencev, ki jih poučuje 37 na šoli zaposlenih in šest zunanjih strokovnih sodelavcev oziroma učiteljev, k šoli pa spadajo tudi trije oddelki vrtca s 67 otroki. Ob koncu lanskega šolskega leta je šola zaradi odhodov ostala brez učiteljev matematike, fizike in tehnike. Potrebe po delavcih so objavili na zaposlitvenih portalih, spletni strani fakultete za matematiko in fiziko ter na študentskem servisu, v iskanje učiteljev pa so se vključili tudi starši, a odziva ni bilo. Tako jim tik pred začetkom pouka ni preostalo drugega, kot da so težavo začasno rešili s prerazporeditvami. Učiteljica kemije je na primer prevzela še pouk fizike, učitelj geografije je začasno prevzel poučevanje naravoslovja, učiteljica razrednega pouka uči matematiko, učitelj športa pa tehniko in tehnologijo.

Ravnateljica Mateja Rožman se dobro zaveda, da je to lahko le začasna rešitev. »Za te učitelje so to dodatne obveznosti, pri čemer smo tudi zakonsko omejeni. Na fakulteti za matematiko in fiziko imamo stalno objavljen razpis, k sodelovanju vabimo tudi študente prek študentskih servisov, učitelje iščemo na zavodu za zaposlovanje. Obeta se nam, da bomo v kratkem dobili vsaj eno učiteljico, ki čaka, da se ji bo na šoli, na kateri je zaposlena zdaj, iztekel odpovedni rok. Nismo edina šola, ki ima take težave, vse jih imajo. Gre za evropsko težavo. Eden od vzrokov za pomanjkanje kadra je, da država ni predvidela dovolj študijskih mest za posamezne smeri, po drugi strani pa je to povezano tudi z odnosom družbe do učiteljskega poklica, ki postaja zelo zahteven. V medijih je bilo objavljeno javno pismo ravnateljev ljubljanskih osnovnih šol, pod katero bi se podpisala tudi sama. Letos opažamo, da se precej učiteljev z osnovnih šol seli na srednje šole. Ker do zadnjega nismo vedeli, kako bo, se nam je vse podiralo, urnik smo lahko sestavili šele tik pred začetkom šolskega leta,« težave šole pojasnjuje ravnateljica Mateja Rožman.