Naj Anhovo zadiha

Gospodarstvo v zvezi z novelo o varstvu okolja pogreša strokovno javno razpravo

J.V./STA
20. 9. 2023, 12.55
Posodobljeno: 20. 9. 2023, 13.27
Deli članek:

Predstavniki gospodarskih združenj so na srečanju z vodstvom državnega sveta vnovič izrazili nestrinjanje s predlogom novele zakona o varstvu okolja, ki ga bodo nevladniki predvidoma ta teden vložili v DZ.

Sašo Švigelj/M24
Srečanje predsednika DS Marka Lotriča z generalno direktorico GZS Vesno Nahtigal, pravnim in davčnim strokovnjakom predstavništva avstrijskega gospodarstva v Sloveniji Advantage Austria Ljubljana Žigo Simončičem in predstavnikom Slovensko-nemške gospodarske zbornice.

Po besedah generalne direktorice Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Vesne Nahtigal s predlogom zakona, ki po njihovem mnenju ni v skladu z evropsko zakonodajo, niso bili seznanjeni niti pristojni strokovni organi, kot je Agencija RS za varstvo okolja (Arso). "Nesprejemljivo je tudi, da predlog zakona prinaša dodatne stroške, administrativna bremena tako za podjetja kot javno upravo, s tem pa se ne bo čisto nič pripomoglo k čistejšemu okolju," je dejala na novinarski konferenci po srečanju in dodala, da bodo slovenska podjetja izpostavljena dodatnim obremenitvam, ki jim njihovi konkurenti v drugih državah niso.

Pri predlogu novele gre po besedah Nahtigalove tudi za zavajanje javnosti. "Tukaj ne gre samo za sosežig, ampak tudi za preostale dejavnosti, pri katerih se meri emisije ... Najbolj nas boli, da skozi ta zakon pod pretvezo sosežiga dodatno skozi stranska vrata prihajajo tudi druge dejavnosti, ki bodo morale po novem zakonu izvajati dodatne meritve emisij," je poudarila Nahtigal in napovedala, da bi posledice nosilo več kot 200 podjetij v državi.  "Ključna pri vseh teh zakonih mora biti strokovna javnost, in ne parcialni interesi nevladnikov," je še podčrtala.

Sašo Švigelj/M24
Generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal.

Do napovedanega hitrega postopka obravnave predloga novele v DZ so kritični tudi v državnem svetu. Kot je izpostavil njegov predsednik Marko Lotrič, je v nasprotju z demokratičnimi postopki. "Tako pomemben zakon, kot je skrb za ljudi in okolje, se mora obravnavati ne samo v enem okolju, pač je treba najprej vprašati stroko, ki pove tehnične zahteve, potem pa se mora politika odločiti," je navedel. Z normalnim zakonodajnim postopkom bi po njegovih besedah prišli do zakona, ki bi bil sprejemljiv za vse strani, tudi za podjetja.

Nestrinjanje s predlaganimi rešitvami so na srečanju z vodstvom državnega sveta izrazili tudi predstavniki Slovensko-nemške gospodarske zbornice, v katero je v Sloveniji vključenih več kot 450 podjetij. Po navedbah predstavnice zbornice Katje Stadler predloga ne podpirajo, ker opažajo, da se pri njegovi pripravi ne vključuje dovolj stroke, hkrati pa tudi ne glasu gospodarstva: "Z novimi dajatvami in administrativnimi obremenitvami bo naše okolje še manj konkurenčno in bo enostavno pomenilo nespodbudno gospodarsko investicijsko okolje."

V Občini Kanal ob Soči trditve GZS označili za laži

Na trditve Gospodarske zbornice so se danes odzvali v Občini Kanal ob Soči ter jih označili za nepravilne in zavajajoče. "Izenačite mejnih vrednosti je nujna, kar smo spoznali na primeru azbesta," so med drugim navedli v sporočilu za javnost. Ob tem so dodali, da uveljavitev strožjih varstvenih ukrepov na tem področju dopuščajo tudi evropske direktive in Pogodba o delovanju EU. Novela zakona, ki jo predlagajo nevladniki, pa po njihovem mnenju prav tako "jasno in sistemsko ureja področje sežigalnic in ne posega v tehnične podrobnosti". Pojasnili so še, da se obratovalni monitoring dodatno uvaja le za sekundarne izpuste, ki lahko dosegajo izjemno visoke pretoke (v primeru Salonita Anhovo maksimalni pretok dosega 282.000 kubičnih metrov na uro). "Brez obratovalnega monitoringa ni nadzora nad onesnaževalci, zato je potrebno redno, sprotno in transparentno poročanje tako državi kot lokalnim skupnostim," so poudarili.

Naj Anhovo zadiha

Inštitut 8. marec, društvo Eko Anhovo in Dolina Soče ter Civilna iniciativa Danes so v začetku tedna sporočili, da so zbrali potrebnih 5000 overjenih podpisov za vložitev predloga novele zakona o varstvu okolja v DZ. Z novelo želijo med drugim izenačiti standarde izpustov pri sežigu in sosežigu odpadkov. Podpise naj bi v DZ prinesli še ta teden. Predlog novele so pripravili v okviru kampanje Naj Anhovo zadiha, saj je glavni namen predlaganih sprememb zmanjšati onesnaževanja okolja v dolini reke Soče.

Estrada

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

Zanimivosti

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov