Leto dni po tem, ko je Nacionalni preiskovalni urad (NPU) zaradi pranja denarja in več drugih kaznivih dejanj ovadil mariborskega davčnega svetovalca Roka Snežiča in njegovo dolgoletno sodelavko Dijano Đuđić, se ta državljanka Bosne in Hercegovine vrača v poslovne vode.
V Banjaluki, kjer je vrsto let poslovno deloval Snežič, je namreč ustanovila podjetje Pravno konsultantska saradnja. To je registrirano za pravno in poslovno svetovanje, odpiranje podjetij in pomoč pri uveljavljanju denarnih odškodnin pri nesrečah. Gre za iste dejavnosti, s katerimi se je na svoji poslovni poti ukvarjal Snežič, sicer glavni osumljenec v policijski preiskavi mednarodne mreže za domnevno pranje denarja, ki je prek bančnih računov v več državah od leta 2016 obrnila več kot 20 milijonov evrov.
Tudi sicer novo podjetje Dijane Đuđić domuje na naslovu, ki je povezan z Rokom Snežičem. V isti zgradbi tako deluje več podjetij nabiralnikov, za katerimi stojijo državljani Slovenije. Pri njihovem odprtju je imel po poročanju banjaluškega spletnega portala Capital.ba ključno vlogo prav Snežič. Ob objavi članka pred tremi leti je poudarjal, da pri tem ne gre za utajo davkov, temveč davčno optimizacijo.
Dvigi gotovine, ki jo je nosila vozniku
Dijana Đuđić je širši slovenski javnosti postala znana konec leta 2017. Pol leta pred parlamentarnimi volitvami je namreč s Slovensko demokratsko stranko (SDS) podpisala 450.000 evrov vredno posojilno pogodbo. Šlo je za znesek, ki je krepko presegal takratne proračune volilnih kampanj. Po medijskem razkritju je SDS pogodbo prekinila, prvi obrok posojila pa Dijani Đuđić nakazala nazaj na njen račun.
Toda ob neuspelem poizkusu financiranja največje slovenske politične stranke je na plano priplavalo tudi ime Roka Snežiča. Četudi je sam ves čas zatrjeval, da s tem poslom ni imel nič, enako pa je javnost prepričeval tudi Janez Janša, je hitro postalo jasno, da je Dijana Đuđić Snežičeva prijateljica in poslovna partnerica.
Kot so pozneje ugotovili kriminalisti, sta med letoma 2016, ko je Đuđić odprla prvi bančni račun v Sloveniji, in 2018 skupaj kar 20-krat prešla državno mejo. Zgolj v devetih mesecih je z računa pri Novi KBM dvignila skoraj dva milijona evrov. Na zaslišanju pred preiskovalnimi organi v BiH je potrdila, da je denar, ki ga je dvigovala z računov v Sloveniji, Avstriji in drugih državah, izročala osebnemu vozniku Mirana Vuka – poslovneža, ki mu je v istem času svetoval Snežič.
Gotovinska operativka v mednarodni mreži
Tik pred podpisom pozneje razveljavljene posojilne pogodbe s SDS je Dijana Đuđić skoraj vsak dan telefonsko komunicirala z Rokom Snežičem. Dokumenti razkrivajo, da je Snežič v 76 odstotkih primerov telefonsko komuniciral prek podatkovne povezave in pri pošiljanju kratkih sporočil uporabljal aplikacije Viber, Telegram in WhatsApp. Preiskovalci so ugotovili, da je Đuđićeva delovala po navodilih Roka Snežiča. Izročal naj bi ji gotovino, ki jo je Đuđičeva najprej položila na svoje račune. Denar naj bi nato legalizirala s posojili, ki so jih pri njej najemali različni podjetniki in posamezniki iz Slovenije.
Da je bila Dijana Đuđić nekakšna gotovinska operativka mreže, v kateri je imel očitno ključno vlogo Snežič, je že maja 2019 ugotovila bosanska Agencija za preiskovanje in zaščito (SIPA). Tamkajšnjemu tožilstvu je poslala poročilo o obstoju sumov storitve kaznivih dejanj, v katerem je pod drobnogled vzela transakcije naveze Đuđić-Snežič prek bančnih računov v BiH, Sloveniji, Švici, Avstriji, na Slovaškem, Cipru in Madžarskem. Po ugotovitvah preiskovalcev iz BiH je izhajal iz kaznivih dejanj organiziranega kriminala, pranja denarja in utaje davkov.
Avgusta lani, štiri mesece po zadnjih parlamentarnih volitvah, so Đuđić v več zadevah ovadili še kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada. Snežiču in več ostalim osumljencem so očitali zlorabo položaja, pranje denarja, ponarejanje poslovnih listin in pomoč pri storitvi teh kaznivih dejanj.
Vse poti vodijo v Banjaluko
Ali je Dijana Đuđić zgolj »slamnata« direktorica in lastnica novega podjetja iz Banjaluke, za katerim se morda skriva Snežič, za zdaj ni mogoče preveriti. V vsakem primeru pa je jasno, da mariborski davčni svetovalec ni prekinil poslovnih zvez s srbskim delom BiH.
Poročali smo že, da Snežič, ki je za slovensko državo uradno socialni primer, v elitnem predelu Maribora gradi vilo. Eden največjih uradnih financerjev njegovega nepremičninskega podviga je Stanislav Koljančić, poslovnež iz Banjaluke, ki je Snežičevi soprogi posodil 150 tisoč evrov za nakup parcele. Gre za lastnika gradbenega podjetja in kamnoloma, ki je očitno ključna Snežičeva zveza v Banjaluki. V času zadnje Janševe vlade se je zanimal za odkup terjatev iz več kot 700 milijonov evrov vrednih tožb, ki jih je državni Holding Slovenske elektrarne (HSE) zaradi nedobavljene elektrike iz Termoelektrarne Ugljevik vložil proti BiH. Znano je, da je imel Snežič odlične odnose s posamezniki iz vrst tedanjega vodstva HSE.
Ko je Snežič že gradil vilo, je novo službo našla tudi Dijana Đuđić. Lani se je zaposlila kot strokovna pomočnica za pravne zadeve v pisarni odvetnice Zorice Drljača v Banjaluki. Ta je na parlamentarnih volitvah leta 2018 kandidirala na listi Prve Srbske demokratske stranke (PSDS), ki je ena od podpornic prvega moža srbske entitete v BiH Milorada Dodika. Le šest let stara stranka svoje delovanje temelji na dediščini Srbske demokratske stranke, ki je srbskemu delu BiH vladala med vojno v tej državi. Med njenimi ustanovitelji je recimo tudi Božidar Vučurević, vojni župan občine Trebinje, proti kateremu je Hrvaška vložila obtožnico za vojne zločine zaradi njegove vloge pri bombardiranju Dubrovnika. V Sloveniji pa Dijana Đuđić nima več v lasti ne podjetij ne bančnih računov.