Obala in Posočje

Ali je neugodno poletno vreme zelo vplivalo na slovenski turizem?

Sonja Ribolica, Neva Blazetič, Veronika Rupnik
22. 8. 2023, 18.36
Deli članek:

Primorske hotelirje je razveselil zelo dober obisk v dneh okoli ferragosta. Dobra zasedenost v tem obdobju bo zlasti v Portorožu pomagala zapolniti vrzel iz zadnje tretjine julija, ko je slabo vreme zakuhalo precej slabši obisk. V Posočju med prazniki ni bilo veliko več gostov, postelje so že vse poletje skoraj povsem zasedene.

Tomaž Primožic/FPA
V Istri so z zasedenostjo načeloma zadovoljni, čeprav je bila julija nekoliko slabša, a se je na vrhuncu sezone popravila. Foto: Tomaž Primožic/FPA

»Najbolj smo zadovoljni z zasedenostjo v našem hotelu Piran, potem sledi hotel v Fiesi, šele potem naš portoroški hotel,« pravi Aleksander Pinter, direktor družbe Eurotas hoteli. Tri četrt poletne sezone je že mimo, Pinter pravi, da je zasedenost v tem prvem pokoronskem letu bolj ali manj taka, kot so načrtovali. Malo je ponagajalo vreme, pred 14 dnevi so imeli zaradi deževnega vikenda za petino manj gostov. Potem pa se je začelo obračati tako, kot se spodobi za vrhunec sezone. Največ je avstrijskih gostov, to še posebej velja za njihov hotel v Piranu. »Zelo veseli smo tudi vračanja ameriških gostov, ki jih prejšnji dve leti ni bilo. Se pa čuti upad števila nemških gostov. No, k sreči bodo ta izpad nadomestili Francozi, ki jih je v Piranu zares veliko,« opaža Pinter.

Tudi hoteli Lifeclass so bili skoraj v celoti zasedeni, prevladovali so italijanski gostje. Da bi bilo v tem obdobju zaradi dodatnega prostega dne več povpraševanja slovenskih gostov, niso zaznali.

Pred vikendom več klicev domačih gostov

So pa v izolskem hotelu Marina prejeli kar nekaj klicev domačih gostov, ki jih je zaradi dodatnega prostega dneva zanimalo, ali imajo še proste sobe od sobote do torka. »Prav za celoten termin jim večinoma nismo mogli ustreči, saj je hotel skoraj poln, Na voljo je bila še kakšna soba, a za krajši termin,« je povedala vodja recepcije Darja Jakomin. Sicer je med njihovimi gosti največ Avstrijcev, sledijo domači gostje in Nemci. »In potem so po številu nočitev že Francozi, kar je novost letošnje sezone pri nas. Gostili pa smo tudi kar veliko Nizozemcev,« še pravi Darja Jakomin.

Z obiskom v celotnem poletju so zelo zadovoljni tudi v portoroškem hotelu Kempinski Palace, saj so bili ves čas doslej več kot 90-odstotno zasedeni. Celo poletje gostijo veliko skupino Američanov, sledijo nemško govoreči turisti, gostje iz držav vzhodne Evrope in Slovenije.

STA
Za poletno osvežitev je zelo priljubljena tudi smaragdna reka Soča.

Prazniki so pritegnili dnevne obiskovalce

V Posočju so turistične postelje in kampi že celo poletje skoraj v celoti zasedeni, zato za dodatne goste med prazniki ni bilo prav veliko prostora. Rezervirati je treba vnaprej, tudi v kampih, za vožnjo z rafti ... Bilo pa je več dnevnih gostov, vreme je bilo kot nalašč za kopanje v rekah.

Hoteli, ki jih je v Posočju premalo, saj njihove postelje predstavljajo le okoli pet odstotkov vseh, so bili med prazniki praktično zasedeni. Je pa direktor hotela Alp Aljaž Žnider pred časom povedal, da je letošnje poletje turistični naval nekoliko manjši. V prvi polovici poletja so predvsem zaradi dežja zabeležili od 15 do 20 odstotni upad nočitev, v tem mesecu je rezervacij za 14 odstotkov manj kot avgusta lani. Računa na goste »s ceste«.

Sprašuje se, kje tičijo vzroki: »Ali morda vpliva inflacija oziroma stagnacija v Nemčiji, glede na to, da so Nemci naši najbolj številčni gostje? Sicer pa je tujih gostov ponovno okoli 70 odstotkov, tako kot pred pandemijo. Naši pomembni gostje so tudi Avstrijci in Italijani. Manjši obisk zaznavamo v gostinskem delu, lani so bile vse mize polne, letos pa ne. Ali to pomeni, da je manjših pretok skozi dolino?«

Lastnik hotela Soča v Bovcu Goran Kavs se pohvali s stoodstotno poletno zasedenostjo: »90-odstotno prevladujejo tuji gostje, največ je Nemcev, zaznavamo velik porast Francozov, Nizozemcev, Belgijcev. Hotel rezervirajo že leto dni vnaprej. Aktivnosti, ki jih ponuja naše podjetje Soča rafting, pa rezervirajo okoli teden dni prej.«

Rezervacije tudi več mesecev, celo leto vnaprej

Kampi so praktično povsem polni že celo poletje, deževno vreme z neurji tujcev, ki pridejo od daleč, ni odgnalo. Se pa v vseh kampih trudijo za čim višjo kakovost tudi s tem, da obiskovalcev ne natrpajo preveč. Gostje najboljše lokacije rezervirajo leto dni vnaprej, sicer pa so nujne vsaj tri mesece pred prihodom. Lastniki kampov ugotavljajo, da se gostje na rezervacije navajajo. Klicev tik pred zdajci je manj kot v preteklosti.

Lastnik agencije Rafting Bovec Team Adis Hrovat pravi, da reke niso najbolj ugodne za plovbo: »Lani so bile prenizke, letos so previsoke. Deževje nam je odgnalo precej gostov.« V GIZ raftarjev povezane agencije se dogovarjajo, da bi del izkupička namenili za prizadete v poplavah, niso se pa še dogovorili, ali bodo donirali preko Rdečega križa ali Karitasa. Kavs dodaja, da tako visokega vodostaja v poletnem obdobju ne pomnijo: »Rafting je zaradi tega bolj atraktiven, zagotovo pa vodostaj ni ugoden.«