Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je dejal, da bodo od začetka avgusta do konca leta vsem prebivalcem, ki so jih prizadele poplave, znižali ceno električne energije. Ceno bodo postavili na 0,1 cent za kilovatno uro, s čimer so se, tako Kumer, odzvali na potrebe objemalcev, ki v teh časih potrebujejo sušilne stroje, vodnih črpalk, ki porabljajo več elektrike. Trenutna cena za kilovatno uro električne energije je 0,18 evra v času višje tarife, torej med 6. in 22. uro. Po oceni ministra se bo mesečni račun povprečnemu odjemalcu znižal za 40 evrov ali 60 odstotkov, po grobi oceni pa bo zajel štiri do sedem tisoč gospodinjstev. Če bo vključenih 5000 gospodinjstev, bo ukrep vreden okoli 1,5 milijona evrov, ta znesek pa bo donacija dobaviteljev električne energije in ne bo šel v breme proračuna. Natančen seznam prizadetih odjemalcev je še v pripravi.
Minister je dodal, da to ne bo edini ukrep, ki ga snujejo na ministrstvu. Spomnil je, da so skupaj s civilno zaščito že vzpostavili hitrejše intervencijske ekipe za vzpostavitev napajanja in oskrbe z električno energijo, za interventni zakon pa snujejo še nekaj ukrepov, ki bodo pripomogli k izboljšanju situacije najbolj prizadetih in ranljivih gospodinjskih odjemalcev.
Predstavniki dobaviteljev električne energije so v nadaljevanju novinarske konference izrazili zadovoljstvo, da je ob tako hudih posledicah ujme pri prebivalstvu in gospodarstvu vnovič prišla na dan velika solidarnost.
Dober in učinkovit ukrep
Predsednik sekcije dobaviteljev električne energije pri Energetski zbornici Slovenije (EZS) in direktor družbe ECE Sebastijan Roudi je poudaril, da ga gre za sistemski ukrep, ki je dober in učinkovit, hkrati pa korekten in enakovreden za vse deležnike v energetiki.
Da je nujno pristopiti k iskanju rešitev in ukrepov v pomoč najbolj prizadetim, da se jim omogoči vsaj minimalne pogoje za odpravo posledic poplav, je menil tudi predsednik uprave Gen-I Maks Helbl. Izpostavil je še, da je primat Gen-I prav skrb za skupnost. Brez tega si ne predstavljajo zelene transformacije in trajnostne prihodnosti.
Tudi član uprave Petrola Jože Smolič je navedel, da je pobuda dobrodošla. Petrol si prizadeva Slovencem omogočiti možnost čim bolj nemotenega življenja, ob tem pa v podjetju obžalujejo, da je nekaj njihovih bencinskih servisov v državi še vedno zaprtih.