Oranžno opozorilo začne danes v večjem delu države veljati po 18. uri in ostaja v veljavi vse do petka okoli 23. ure. Zakaj? Iz četrtka na petek bo po napovedih vremenskega portala Neurje.si naše kraje in okolico prešla zelo izrazita hladna fronta, ki bo, kot domnevajo, bolj intenzivna, ko je bila tista v sredo. Na Arsu dodajajo, da se bo ta vremenska fronta nad Slovenijo zadrževala od noči na petek pa vse do sobote dopoldne. Tako dolgo zadrževanje hladne fronte je bolj značilno za jesensko oz. zimsko obdobje, ko temperatura Sredozemskega morja ni več tako visoka, kot je zdaj v avgustu.
Podrobnejši potek dogajanja
Proti večeru bodo na zahodu Slovenije nastajale predfrontalne nevihte, sprva bo zaradi pregretosti možno tudi kakšno krajevno neurje. Padavine z nevihtami bodo v noči na petek zajele večji del Slovenije, krajevno izdatne občasne padavine pa se bodo nadaljevale še ves petek in prvo polovico sobote. Pri tem se bo težišče padavin iznad zahodne in osrednje Slovenije počasi pomikalo nad vzhodne kraje.
Za razliko od številnih letošnjih neurij, ki so bila sicer intenzivna, a kratkotrajna, bo torej ta vremenska situacija zaradi dolgotrajnosti nalivov povzročila drugačne skrbi. Na Arsu ocenjujejo, da bo v večjem delu Slovenije v manj kot 36 urah padlo večinoma med 50 in 100 litra dežja na kvadratni meter, krajevno pa tudi okoli 150 ali celo več. Ker se bodo nalivi lahko obnavljali nad istimi območji, bo to pomenilo hiter porast najprej hudourniških, nato pa tudi drugih vodotokov po vsej državi. Povečala se bo tudi nevarnost zemeljskih plazov na plazovitih območjih.
Padavine bodo ponehale v soboto popoldne, a ne za dolgo, saj se lahko v nedeljo čez dan ponovijo krajevne plohe z nevihtami. Ta prehod bo razmeroma hiter, količina padavin pa ustrezno manjša. V začetku prihodnjega tedna se bo vreme stabiliziralo.
Ta mesec se je zvrstilo že več neurij. Samo v zadnjem valu ujm med 17. in 25. julijem je bilo prizadetih 190 občin, predvsem so bili na udaru Črna na Koroškem, Vojnik, Šentjur in Čepovan, kjer odstranjevanje posledic še poteka. Julij je bil tako zlasti na severu države nadpovprečno namočen, ponekod je padla tudi dvakratna povprečna količina padavin, kažejo podatki Arsa. Za nameček je ta teden v Ilirski Bistrici divjal še tornado.