Kot je pojasnil direktor Krajinskega parka Ljubljansko barje Janez Kastelic, se bo začetek odlova nutrij premaknil z začetka avgusta na konec meseca oziroma začetek septembra, pri čemer je izpostavil, da so vzrok za to daljše logistične priprav ter ne pritiski javnosti ali institucij. Logistično je zahtevna koordinacija sedmih lovskih družin, pogosto pa so časovno dolgotrajne tudi upravne, administrativne in organizacijske priprave. To obdobje bo hkrati omogočilo dodatno komunikacijo z lastniki zemljišč.
Odlov, predviden v okviru lani izdane odločbe ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, bodo začeli na nelovnih površinah, predvsem znotraj naselij, kjer je to po navedbah Kastelica še posebej zahtevno. Nutrije bodo lovili z živolovkami, predvidoma pa jih bodo dnevno odlovili 20. Celoten proces odlova na tem območju krajinskega parka bo potekal več let, saj naraščajoče populacije teh živali, ki so se v zadnjih 10 letih podvojile ali potrojile, ni mogoče omejiti s prejšnjimi metodami lova.
Kot je znano, načrtu ostro nasprotuje 20 društev in organizacij, ki so prejšnji teden ministrstvu predložili več kot 24.000 podpisov pod peticijo, s katero nasprotujejo odlovu nutrij in pozivajo k ustavitvi načrta. Med najvidnejšimi nasprotniki odlova je partnerka premierja Roberta Goloba Tina Gaber, ki je javno izrazila dvome o študiji Biotehniške fakultete v Ljubljani o naravovarstveni problematiki nutrije in pižmovke na Ljubljanskem barju, ki da namiguje na sistemsko korupcijo. Ob tem je tudi Golob ocenil, da bi za upravljanje populacij nutrij lahko našli boljšo rešitev.
Alpe Adria Green je medtem zoper odločbo ministrstva podala zahtevo za obnovitev postopka in zadržanje odlova. Ob tem je Helsinški monitor Slovenije za človekove pravice na ustavno sodišče vložil pobudo za presojo odredbe glede izvajanja odločbe kmetijskega ministrstva o odlovu nutrij na Ljubljanskem Barju.
Kastelic kljub temu poudarja, da dokler odločba velja, ni razloga, da s pripravami na odlov ne bi nadaljevali. Spomnil je, da je nutrija globalno prepoznana kot invazivna tujerodna vrsta in tudi divjad, zato pri njenem odlovu sodelujejo lovci.