Kot so pojasnili, se tako kot mnoga druga podjetja v Sloveniji soočajo s težavami pri iskanju zadostne delovne sile, rešitve zato iščejo tudi v tujini. "V Ukrajini predvsem zato, ker želimo pomagati delavcem, ki so zaradi vojne v njihovi državi ostali brez služb," so pristavili.
Pri iskanju ukrajinskih delavcev in njihovi napotitvi v svoje podjetje pa so, kot so priznali, naredili napako, saj so sklenili pogodbo s podjetjema, za kateri se je izkazalo, da nimata zakonitih dovoljenj za posredovanje delavcev. "Pred sklenitvijo dogovora je podjetje opravilo pravno preverbo poslovnega dogovora, vendar se je pozneje izkazalo, da ni skladen s slovensko zakonodajo," so povzeli dogajanje.
Takoj, ko je bilo mogoče, pa so v Alumeru zaposlili vseh 28 ukrajinskih delavcev in plačali tudi kazen, so zatrdili. V podjetju so izpostavili še, da niso nikoli nasprotovali sankcijam ter da so v postopku sodelovali "tvorno in ažurno". "Odločno zavračamo vse obtožbe o izkoriščanju ali diskriminaciji ukrajinskih delavcev," so zapisali. Zanikali so tudi navedbe, da ukrajinski delavci niso imeli odmora za malico oz. da niso smeli uporabljati skupne jedilnice.
"Zagotavljamo politiko ničelne stopnje tolerance diskriminacije na vseh ravneh podjetja in zaradi obtožb sem osebno prizadet. Zaposlujemo delavce iz Bosne in Hercegovine, Avstrije, Nepala, Madžarske, Slovenije in Ukrajine in vsi so obravnavani enako, ne glede na starost, etnično pripadnost, spol, narodnost ali raso," je k temu dodal direktor podjetja Patrick Pfeiffer.
Podjetje Alumero je v Sloveniji prisotno od leta 2012 in v Slovenski Bistrici trenutno zaposluje 130 ljudi. Med drugim proizvaja nosilne konstrukcije za sončne elektrarne in sestavlja mobilne sončne elektrarne. Vršilka dolžnosti glavne inšpektorice za delo Katja Čoh Kragolnik je Alumero v ponedeljek izpostavila kot jasen primer izkoriščanja tujih delavcev, kar je nesprejemljivo.