K spremljanju in upoštevanju vremenskih opozoril pozivajo tudi v Bohinju, kjer je že pred torkovim neurjem štab civilne zaščite sprožil sireno za splošno nevarnost. Bohinj je namreč poln turistov, ki se gibljejo na prostem, plavajo v Bohinjskem jezeru in kampirajo ter si morajo med neurjem poiskati varno zavetje. Že prejšnji teden je v neurju na francosko družino, ki je kampirala v Soteski padlo drevo in poškodovalo starša. Sredino neurje pa je na Bledu zahtevalo tudi smrtno žrtev, saj se je na sprehajalni poti v bližini Vile Bled drevo podrlo na dve osebi, pri čemer je ena umrla, druga pa je bila hudo poškodovana.
Tragično bi se lahko končalo tudi med plavalci in suparji, ki jih je močno neurje nepripravljene ujelo v Blejskem jezeru. Gasilci in potapljači so iz jezera rešili dva plavalca in tri osebe s supi, poroča Uprava RS za zaščito in reševanje. Blejski župan Anton Mežan je dodal, da so dlje časa iskali tudi štiri osebe, ki so nato same dosegle obalo. Ribič pa je s čolnom rešil utapljajočega se otroka.
"Opažam, da tako domači kot tuji turisti mislijo, da jim je dovoljeno vse in se jim ne more nič zgoditi," je izpostavil Mežan. Kot je dejal, se je prav v sredo pokazalo, kako pomembno se je kopati na urejenem kopališču, kjer so prisotni tudi reševalci iz vode, ne pa plavati po vsem jezeru. Prav tako so po vsem jezeru razpršeni suparji, velik pritisk pa je zlasti na območju otoka, zato bodo predvsem zaradi varnosti potrebne spremembe plovbnega režima na jezeru, je napovedal župan.
Opozoril je, da turisti niti ne upoštevajo navodil, naj ne hodijo po območju, kjer se odstranjuje padlo drevje. Zato se boji, da se utegne zgoditi še kakšna nesreča. Tudi v Bohinju vse domačine in obiskovalce naprošajo, naj bodo previdni in strpni, saj so zaradi podrtega drevja marsikje zaprte ceste in poti. Območje Pod skalco in pot od cerkve sv. Janeza do gostišča Kramar je zaradi podrtih, predvsem pa na pol podrtih dreves izredno nevarna, opozarjajo v Občini Bohinj in ljudi pozivajo, naj se do zaključka sanacije ne zadržujejo na tem območju.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Pohodniki obtičali v gorah
Gorski reševalci so imeli tako v torek kot v sredo polne roke dela, saj je bilo kljub izredno slabemu vremenu v gorah precej ljudi. Ponovno opozarjajo in svetujejo, da je treba spremljati vremensko napoved in jo tako pred turo kot med njo večkrat preveriti.
V sredo zgoraj zjutraj so pri koči Planika oskrbeli planinko, ki jo je prejšnji dan pri sestopu s Triglava sunek vetra podrl na tla, pri čemer se je poškodovala, sama pa je prišla do koče, kjer je tudi prenočila. Helikopter pa jo je nato zjutraj prepeljal v jeseniško bolnišnico. Po popoldanskem neurju so na Kriški gori reševali pohodnika, ki si je poškodoval nogo in so ga prav tako s helikopterjem odpeljali na nadaljnje zdravljenje. Kot so za STA pojasnili v Gorski reševalni zvezi Slovenije, se je zadeva izšla še precej bolje, kot bi se lahko. Skupina mladih belgijskih skavtov je namreč med spustom s Kriške gore bežala pred nevihto in podirajočimi se drevesi. "Ker sami, kljub številnim pozivom in preventivnim akcijam, ne uspemo doseči vseh tujih gostov, prosimo vse turistične delavce in organizacije, hotelirje, gostince, če le imate možnost, poskusite dopovedati gostom, da takšni dnevi res niso primerni za v gore," pozivajo gorski reševalci.
Gorski reševalci iz Mojstrane so se že v sredo uspeli prebiti skozi podrto drevje, da so lahko s hrano in drugimi potrebščinami oskrbeli približno 90 slabovidnih planincev, ki so po povratku s Triglava ostali ujeti v Kovinarski koči v Krmi. Zjutraj so reševalci začeli z nadaljnji aktivnostmi za dostop v dolino.