Zahtevajo sestanek

Delodajalce tokrat razjezil Luka Mesec

STA/Ž.K.
29. 6. 2023, 14.24
Posodobljeno: 29. 6. 2023, 14.33
Deli članek:

Predstavniki delodajalskih organizacij menijo, da je nesprejemljivo, da je ministrstvo za delo osnutek novele zakona o delovnih razmerjih v javno obravnavo dalo še pred koncem pogajanj v okviru pogajalske skupine ESS. Pričakujejo čimprejšnji sestanek.

S.R. / M24
Na ministrstvu za delo izpostavljajo, da bo socialni dialog potekal še naprej.

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je osnutek novele zakona o delovnih razmerjih dalo v javno obravnavo in v medresorsko usklajevanje v ponedeljek, rok za podajo pripomb pa je 10. julij. Vlada naj bi ga obravnavala zelo kmalu, saj se s sprejemom mudi zaradi prenosa dveh evropskih direktiv. Delodajalske organizacije so nad takšnim ravnanjem razočarane. "Ministrstvo naj bi bilo uradni varuh socialnega dialoga med sindikati, delodajalci in vlado na tripartitni ravni, a je dalo osnutek v javno obravnavo še pred uradnim zaključkom pogajanj v pogajalski skupini ESS o njem," so predstavniki reprezentativnih delodajalskih organizacij zapisali v skupnem sporočilu za javnost.

Osebni arhiv
Blaž cvar, predsednik Obrtno-podjetniške zbornice



Kot so opozorili predstavniki Gospodarske zbornice Slovenije, Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS), Trgovinske zbornice Slovenije, Združenja delodajalcev Slovenije ter Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije, osnutek novele zakona predvideva številne dodatne stroškovne in administrativne obremenitve za delodajalce.

"Ne moremo mimo dejstva, da vlada kot največji zaposlovalec v državi takšna ravnanja dopušča, prav tako ne, da njeni predstavniki, ki bi državo morali zastopati tudi kot delodajalca, vse do danes niso sodelovali v teh pogajanjih," so zapisali. Na pristojna ministrstva so zato naslovili protestno pismo, v katerem jih pozivajo k odzivu in čimprejšnjemu skupnemu sestanku. Delodajalci ob tem ugotavljajo, da imajo tokrat pred seboj prvič predlog zakona, glede katerega sploh niso imeli možnosti predstaviti svojih pogledov in stališč. To se jim zdi grob poseg v vodenje socialnega dialoga in v oblikovanje kompromisnih rešitev.

Ministrstvo za delo je prvi osnutek novele zakona o delovnih razmerjih pripravilo konec lanskega leta, pogajanja v okviru posebne pogajalske skupine ESS pa so se začela decembra. Ta bi se morala zadnjič sestati minuli četrtek, a pogajanj ni bilo, prav tako osnutka ni obravnaval ESS kot celota. Na ministrstvu so sicer že v sredo pojasnili, da socialni dialog ni končan, čeprav je osnutek novele zakona že v javni obravnavi. V tej luči so podčrtali, da niso kršili pravil delovanja ESS.

Sindikati medtem predlagane spremembe zakona o delovnih razmerjih podpirajo. Kot so povedali v sredo na novinarski konferenci, sicer niso reformne, "predstavljajo pa obliž na nekatere rane, ki jih je nujno treba zaceliti". Ob tem so bili kritični do delodajalcev, ki da so več kot šest mesecev zavirali usklajevanje. Na te očitke so se danes odzvali v OZS. "V OZS lahko z mirno vestjo povemo, da nikakor nismo dvolični, saj smo glasni in kritični do vsakokratne vlade, če ta ne dela v dobrobit gospodarstva," je v sporočilu za javnost zapisal predsednik OZS Blaž Cvar. Poudaril je pomen zagotavljanja dobrih delovnih pogojev, saj se delodajalci zavedajo, da bodo le tako lahko obdržali obstoječe ter pridobivali nove kadre.

Estrada

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu