Tako se je začel naš članek v četrtek; podkrepili smo ga z izjavami Marka Seršena, ki je povedal: »Res smo edini, ki v celoti nameščamo balkonske solarne panele; mogoče je, da kakšno podjetje oziroma posameznik prodaja določene komponente, vendar smo edini, ki to postavimo kot celoto, v skladu z zakonodajo.«
Na vprašanje, kako komentira, da je takšna zakonodaja, pisana na kožo prav njihovemu podjetju, nastala v času, ko je del vladne ekipe tudi njegova sorodnica Tina Seršen, pa je odvrnil: »Gre zgolj za naključje, da je žena mojega brata državna sekretarka, ki je pisala ta pravilnik.«
REŠEVANJE DRŽAVNE SEKRETARKE
Dan po objavi članka je Marko Seršen za Pop TV svojo izjavo spremenil: »Tudi druga podjetja tržijo te komponente, mi smo eden izmed ponudnikov; ti očitki so zelo čudni oziroma neresnični.«
Namesto besed »celota«, »edini« in v »skladu z zakonodajo« je Marko Seršen zrelativiziral svojo izjavo in jo popravil – torej da niso edini, besedo »celota« je razbil v komponente in kar naenkrat povedal, da je na trgu huda konkurenca. Slišati je bilo kot obupno reševanje bratove žene. Tudi izjave državne sekretarke Tine Seršen so bile podobne. Da podjetje njenega svaka ni edino na trgu in da je te panele mogoče kupiti v Bauhausu, Obiju in drugih slovenskih podjetjih ter prek spletnih strani. Dodala je pomemben dodatek, da so bile tehnične smernice izdane že v času Vizjakovega ministrovanja. Tudi minister Bojan Kumer je v četrtek pred vlado dejal, da se vsi ti produkti prodajajo po trgovinah, in dodal, »da gre za konstrukt«. Seršenova je v svoji obrambi dodala še žalitve mediju, da gre za lažne novice.
PREKLETI MARKETING
Na laž pa je državno sekretarko postavil kar svak Marko Seršen, direktor podjetja Energen, d. o. o. Na portalu Finance.si je namreč promocijski članek z dne 12. januarja 2023, ki je nastal mesec dni po sprejetju Pravilnika te vlade! Promocijski članek podjetja Energen v celoti demantira izjave državne sekretarke Tine Seršen.
»Prvega februarja se začne prodaja balkonskih elektrarn v Sloveniji, naprave pa bodo na voljo sredi februarja,« so napovedali v podjetju Energen.
Oglaševani članek se nadaljuje: »Na ministrstvu za infrastrukturo so tik pred novim letom izdali pravilnik, v katerem so določili tehnične zahteve za priključitev in delovanje balkonske fotovoltaike oziroma, kot so jih imenovali v pravilniku, vtične naprave za proizvodnjo električne energije. Tako so vzpostavili pogoje za postavitev takšnih naprav tudi pri nas. Prodaja balkonskih sončnih elektrarn se začne februarja, naprave bodo kupcem na voljo sredi februarja, je napovedal direktor Energena Marko Seršen.«
Torej je že iz promocijskega članka razvidno, da je ministrstvo državne sekretarke Seršenove spremenilo tehnične pogoje tako, da ustrezajo Energenu, torej podjetju njenega svaka. Iz istega članka je razvidno, da se je 1. februarja 2023 začela prodaja balkonskih elektrarn in da so jih slovenskemu trgu ponudili prav v Energenu. Še več. Prav Energen izpolnjuje spremenjene tehnične zahteve, ki jih je vzpostavila ta vlada, in to tudi oglašujejo na svoji spletni strani.
Državna sekretarka ima torej vsaj dva problema. Ali pa je bil Pravilnik pisan na kožo podjetju Energen vnaprej? Ali pa je njen svak Marko Seršen imel notranjo informacijo in je kot prvi lahko nastopil na trgu ter si s tem ustvaril finančno korist, ki še traja. (Marko Seršen je 14. junija po telefonu povedal, da so »edini na trgu«.)
V obeh primerih bi se morala Seršenova kot funkcionarka odzvati, a se ni. Ne drži pa, da so bili tehnični pogoji vzpostavljeni že prej, v času Vizjakove vlade. Za podjetje Energen so bili glede na promocijski članek vzpostavljeni v času te vlade in tega Marko Seršen sploh ni zanikal.
PREVERJENA DEJSTVA
Prvič: Ta vlada je v pravilniku tehnične zahteve spremenila tako, da ustrezajo Energenu, ki produkt ponudi v Sloveniji slaba dva meseca kasneje.
Drugič: Ključna sprememba je v drugem odstavku tretjega člana, kjer je zapisano, da mora vtična proizvodna naprava izpolnjevati zahteve v skladu s Pravilnikom. V podjetju Energen v svojih oglaševalskih sporočilih poudarjajo prav to: da ima njihov proizvod certifikat »o skladnosti z zahtevanimi standardi«.
Tretjič: Marko Seršen je vse to povedal in priznal po telefonu dan pred objavo članka, 14. junija ob 12.55, ko ni zanikal, kar je kasneje želela Tina Seršen, da jim je prednost zagotovila prav ta vlada. Na vprašanje, kako komentira, da je pravilnik, ki jim je pisan na kožo, nastal pod to in ne prejšnjo vlado, je povedal: »To je naključje.«
Marko Seršen torej ni rekel, da je nastala ključna prednost v prejšnji vladi ali v času, ko so tehnično smernico pisali pod ministrovanjem Andreja Vizjaka, kot je želela prikazati Seršenova, pač pa nam je pritrdil, da je nastala pod to vlado. In to so tudi oglaševali v promocijskem članku.
Četrtič: Državna sekretarka Tina Seršen v preteklih dneh ni zanikala, da bi sodelovala pri nastajanju tega pravilnika. Iz ministrstva so zapisali: » Besedilo pravilnika je res nastalo na MZI, kjer je delala Seršenova, nastajalo je skozi večje število udeležencev in ga ni pisala ena oseba.«
PODALI BODO OVADBO
Včeraj smo pridobili informacijo, da bo zoper državno sekretarko podana ovadba. Zaradi sumov nepotizma, omejevanja proste konkurence na trgu. Seršenova pa ne misli, da je naredila karkoli narobe. Z ministrstva so zapisali, da »ne vidijo razloga za odstop državne sekretarke«.