"Uradujem v pisarni in poslušam tole dogajanje v bližini, že večkrat, danes pa res ne morem mimo. Danes, kot že večkrat, so pogoji za pouk in delo v šoli res in skrajno nemogoči. Nizki preleti letal, streljanje, hrup iz bližnjega vadbišča Poček; to presega že vse meje zdravega razuma." Takole osebno, spontano in čustveno je ravnatelj Osnovne šole Prestranek Goran Uljan začel svoje pismo, ki ga je konec prejšnjega tedna naslovil na predsednico države in vrhovno poveljnico obrambnih sil Natašo Pirc Musar, ministra za obrambo Marjana Šarca, ministra za vzgojo in izobraževanje Darja Feldo, postojnskega župana Igorja Marentiča in varuha človekovih pravic Petra Svetino.
Povod za njegov pogumen in odločen odziv je bila zadnja mednarodna vojaška vaja Jadranski udar, ki je tudi na Osrednjem vadišču Slovenske vojaske (OSVAD) Postojna potekala v zadnjih dneh. Na vaji je 800 udeležencev, približno 400 iz 29 zavezniških in partnerskih držav ob podpori vojaškega letalstva izvedlo usposabljanje kontrolorjev združenih ognjev.
Sodeč po odzivih občanov na socialnih omrežjih in sicer je intenzivnost vaj zmotila številne, ravnatelj OŠ Prestranek, ki se nahaja v neposredni bližini vadišča, pa se je odločil reagirati tudi z dopisom.
Opozoril je, da v takšnih okoliščinah ni več mogoče govoriti o normalnih pogojih za delo pri pouku in v vrtcu, prav tako pa učenci niso mogli domačega dela v miru opraviti niti popoldan in to v času zaključevanja ocen. Večerni preleti letal, streljanje in prekomeren hrup so namreč trajali tudi do 23. ure.
Ukrajinski otroci podoživljajo travme
Posebej je izpostavil tudi stiske otrok iz Ukrajine, ki so nastanjeni v Postojni in so jih sprejeli tudi na OŠ Prestranek. "Pri pouku se ne počutijo nič kaj varno in sleherni dan vaših vaj na Počku podoživljajo travme iz Ukrajine, od katerih so pobegnili k nam, na varno. Mar res? Oni se žal prevečkrat ne počutijo tako. Že nekajkrat so zagnali paniko, večkrat so v pisarni svetovalne delavke, ki ima že tako odmerjen skromen obseg ur za pomoč otrokom. Nam je kot družbi res mar za naše otroke, jih res postavljamo na prvo mesto?" je potrkal na vest pristojnih.
In jim nekoliko provokativno predlagal, naj šoli za vsak dan vojaških vaj poiščejo nadomestno lokacijo za pouk ali pa organizirajo dan dejavnosti na drugi lokaciji, saj "denar očitno ni problem". Toda zdrave in pitne vode noben denar ne more nadomestiti, je še izrazil skrb za usodo vodnega vira. Vse je tudi povabil, naj na kakšen podoben dan na šoli preživijo nekaj ur, "da boste razumeli, o čem govorim".
Občina: smo popolnoma neslišani in neupoštevani
Ravnatelja "popolnoma podpira" tudi vodstvo postojnske občine. Tudi sami so že večkrat naslovili protestna pisma, ki so odražala nestrinjanje z načinom izvedbe vojaških vaj, predvsem pa izkazovala skrb in se zavzemala za občane - za njihovo zdravje in počutje. "A očitno zaman. V tej zgodbi smo na žalost tako Občina kot občani popolnoma neslišani in neupoštevani. Država ima odgovornost do svojih državljanov, ki jim s takim načinom neupoštevanja številnih dosedanjih pobud in dogovorov ter grobim poseganjem v vsakdan, daje vedeti, da ji je bolj malo mar za njihovo kakovost življenja," so nam odgovorili na občini.
Pri Varuhu človekovih pravic napovedujejo, da bodo zadevo skrbno preučili in ukrepali skladno s pristojnostmi. Varuh Peter Svetina je izpostavil pričakovanje, da dialog med odgovornimi institucijami na državni ravni in lokalno skupnostjo steče in privede do ustreznih rešitev. Namestnik varuha, pooblaščen za pravice otrok, dr. Jože Ruparčič pa je poudaril, da mora država vedno in povsod pri skrbi za otroke slediti njihovi največji koristi, posebej mora skrbeti za otroke, ki prihajajo iz vojnih območij in so bili podvrženi travmatičnim izkušnjam.
Tudi iz urada predsednice so sporočili, da predsednica obžaluje pomanjkanje obveščanja o aktivnostih na vadišču Poček s strani pristojnih institucij, sploh v času, ko v šolah poteka zaključno ocenjevalno obdobje ali v primeru srednjih šol celo maturitetni preizkusi. Prav tako razume stisko otrok ob nenapovedanih detonacijah in splošnemu hrupu, ki za nekatere predstavlja še dodatne travmatične izkušnje. "Predsednica zato pričakuje, da bosta pristojni ministrstvi v takojšnjem dialogu z lokalnimi šolami in skupnostjo omogočili pogoje za nemoten zaključek šolskega leta ter da se bo vzpostavil reden sistem medsebojnega obveščanja, da do takih situacij v prihodnje ne bo več prihajalo."