Janković mislil, da tega ne rabijo

Inšpekcija ustavila sečnjo dreves na Rožniku, ker eno mnenje manjka

P.K.
13. 6. 2023, 13.28
Posodobljeno: 13. 6. 2023, 13.36
Deli članek:

Saga o sečnji dreves v ljubljanski mestni občini se nadaljuje. Do nadaljnjega ne sme pasti nobeno drevo več.

Marko Vavpotič
Občina bi namreč morala pred posekom pridobiti mnenje zavoda za varstvo narave, kar pa ni storila.

Inšpektorica za naravo in vode je sredi maja Mestni občini Ljubljana (MOL) izdala odločbo, s katero je ustavila posek dreves v Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib. Občina bi namreč morala pred posekom pridobiti mnenje zavoda za varstvo narave, kar pa ni storila.

Sečnja je po naročilu občine stekla decembra lani, sredi januarja pa so dela začasno ustavili zaradi razmočenega terena. Odstranitev dreves na pet hektarjev velikem območju med vodohramom Rožnik in Podrožniško potjo je sicer z odločbo dovolil Zavod za gozdove Slovenije, a je inšpektorica za naravo in vode poudarila, da bi občina morala pridobiti še naravovarstvene pogoje in mnenje Zavoda RS za varstvo narave.

Aktivnosti ustavljene

Inšpekcijska odločba po poročanju Dnevnika ne dovoljuje nadaljevanja poseka, dokler občina ne pridobi omenjenih pogojev in mnenja zavoda, pri čemer ima občina pravico pritožbe na inšpekcijsko odločbo, vendar pritožba ne bo zadržala njene izvršitve. To pomeni, da občina ne sme nadaljevati poseka, tudi če bo svojo pravico iskala na ministrstvu za naravne vire in prostor, ki bo odločalo o morebitni pritožbi.

Sečnja je sicer na noge dvignila civilno družbo in posameznike, ki so nasprotovali obsegu sečnje v krajinskem parku. Predstavniki gibanja Mladi za podnebno pravičnost, Protestivala, Inštituta za politike prostora in strokovnjak meteorologije so na novinarski konferenci v začetku januarja izrazili nestrinjanje s posekom ter občino pozvali k ustavitvi del. Župan Zoran Janković je kritike zavračal s pojasnilom, da je zavod za gozdove odredil, kaj je treba posekati, in da je treba zaupati stroki. Oglasili so se tudi v zavodu za gozdove, kjer so dodatno utemeljevali svojo odločitev za posek tolikih dreves, sredi marca pa so na to temo organizirali še javni posvet.

Marjan Artnak/SiDG
Po podatkih inšpektorice je podjetje Tisa, ki izvaja sečnjo, porušila 200 odkazanih dreves od 389.

Odlok je jasen, a kljub temu tega niso storili

Na današnji novinarski konferenci je ljubljanski župan dejal, da so se na odločbo Zavoda za varstvo narave pritožili. Pravi, da v njihovo odločbo sicer ne dvomijo; verjamejo, da inšpektorica ima podlago za stališče, ki ga je zavzela. Dejal je še, da preden ne dobijo odgovora na nedavno oddano pritožbo, kaj več ne more komentirati. Je pa poudaril, da se bodo "končne odločbe in tega, kar bo nalagala, držali". Če pa se ne bodo uspeli dogovoriti, ne izključuje možnosti, da bo moralo o zadevi odločati sodišče.

Na konferenci je sicer še enkrat poudaril, da so bili postopki na podlagi katerih so izvršili sečnjo v skladu z odločbo Zavoda za varstvo gozdov. Zakaj v zvezi s posegi v krajinski park niso predhodno za mnenje zaprosili tudi Zavoda za varstvo, kar narekuje  celo občinski odlok, pa je Janković odgovoril, da so menili, "da ni potrebno".


Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu