Prazne besede

Minister Bešič Loredan, kaj je z odkupom zemljišča pri Soči?

Primož Cirman, Tomaž Modic/Necenzurirano.si
18. 5. 2023, 18.10
Posodobljeno: 18. 5. 2023, 18.16
Deli članek:

Od napovedi, da bo država odkupila zemljišče v Ljubljani in s tem preprečila izgradnjo največje zasebne bolnišnice, so očitno ostale le besede.

Sašo Radej
Zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan.

Lani poleti je podjetje DC Naložbe, ki je v lasti Zavarovalnice Triglav in Save Re, napovedalo gradnjo največje zasebne bolnišnice v Sloveniji. Stala bi na zemljišču ob zgradbi inštituta za rehabilitacijo Soča v Ljubljani. Po burnih odzivih v javnosti je minister za zdravje Danijel Bešič Loredan napovedal, da bo to zemljišče odkupila država. Namenila naj bi ga za širitev Soče in Onkološkega inštituta.

Toda več mesecev pozneje nič ne kaže, da se bo to tudi zgodilo. Po naših informacijah so namreč pogovori med državo in lastnikom zemljišča praktično zamrli. Medtem je podjetje DC Naložbe pridobilo tudi gradbeno dovoljenje za projekt, vreden od 45 do 60 milijonov evrov. Ovir za gradnjo nove zasebne bolnišnice tako ni več.

Za zemljišče želijo 10 milijonov evrov

Še v začetku marca so na ministrstvu za zdravje poudarjali, da želijo odkupiti celotno, slabih 6.300 kvadratnih metrov zemljišče okrog Soče. "Naš interes je in tudi bo, da bi bila celotna parcela namenjena razvoju zdravstvenega sistema javnih zdravstvenih zavodov. Vsekakor je to ena od lokacij, ki je za državo zanimiva. Tukaj bomo morali vse narediti, da do tega pride," so bili neomajni.

Da je ministrstvo res izkazalo interes za nakup, je takrat za 24ur potrdil tudi direktor podjetja DC Naložbe Zvone Novina. Toda obenem je poudaril, da "smo skupaj ugotovili, da je bolj racionalno, da mi zgradimo bolnišnico na tej lokaciji in sodelujemo s Sočo". "Inštitut za rehabilitacijo Soča nima interesa, da bi gradil na tem zemljišču, zato je korist izgradnje te bolnišnice obojestranska," je dodal Novina.

osebni arhiv
Podjetje DC Naložbe vodi Zvone Novina.

Tudi dva meseca in pol pozneje je uradno stališče ministrstva še vedno enako. Na vprašanji, ali država še želi odkupiti to zemljišče in ali v tej zadevi tečejo kakršni koli pogovori, so novinarjem Necenzurirano.si odgovorili pritrdilno.

A zapletlo naj bi se pri ceni. Kot smo neuradno izvedeli, bi bili v podjetju DC Naložbe zemljišče ob Soči pripravljeni prodati za približno deset milijonov evrov. Za primerjavo: pred dobrimi tremi leti so zanj Mestni občini Ljubljana plačali 2,6 milijona evrov, torej skoraj štirikrat manj. Višjo ceno naj bi v Zavarovalnici Triglav in Save Re utemeljevali s stroški, ki so jih do zdaj imeli s projektom in dovoljenji za zemljišče. V največji državni zavarovalnici, ki jo vodi Andrej Slapar, podrobnosti pogovorov z ministrstvom ne želijo razkrivati.

Viri: pogovorov o nakupu ni

Toda več virov nam je v zadnjih dneh potrdilo, da se v tej zadevi že nekaj časa ne dogaja nič. Pogovori se od začetnega interesa ministrstva niso premaknili nikamor. "Prišlo je do blokade," nam je včeraj dejal sogovornik, ki ni želel biti imenovan. "Z ministrstva ne prihajajo nobeni signali. Zavarovalnice, ki so v pretežni lasti države, pa so bolnišnico pripravljene začeti graditi le ob jasnih zagotovilih vlade, da do projekta nima zadržkov," je dodal.

Prav tako vsaj javno ni znano, kaj bo z načrti za širitvijo Soče. Na ministrstvu so potrdili, da jih še vedno podpirajo. Na zemljiščih, kjer bi zrasla zasebna bolnišnica, so v Soči načrtovali izgradnjo objekta za rehabilitacijo po kroničnih bolečinah, prizidka k objektu za nevrološko rehabilitacijo in rekreacijsko-športnega oddelka.

Bobo
Zemljišče pri URI Soča.

Prostorska stiska v Soči je namreč zaradi staranja prebivalstva vedno hujša. Pacientov bo vse več, pri čemer gre v prvi vrsti za rehabilitacije po možganski kapi. Ta v Sloveniji letno doleti že več kot štiri tisoč ljudi, od česar jih skoraj polovica umre. Preostali in predvsem svojci medtem potrebujejo pomoč. Največ teh pacientov sprejmejo v Soči, ogromno pa jih obtiči v čakalnih vrstah.

Kaj bi sploh gradila Triglav in Sava Re

Ministrstvo za zdravje se je že v času, ki ga je vodil Aleš Šabeder, z Mestno občino Ljubljana neuspešno pogajalo o zamenjavi dela zemljišč v bližini Soče. V zameno bi se država odpovedala lastništvu prostorov sedanje Mestne otroške bolnišnice, v kateri zdaj izvajajo dializo in deluje center za avtizem.

Šabeder danes na ministrstvu vodi urad za kakovost in investicije. Medtem so zdaj v Soči, ki jo vodi Zvone Čadež, pripravljeni tudi na dogovor o sodelovanju z novo bolnišnico glede diagnostike in drugih storitev, zaradi katerih so paciente do zdaj vozili v UKC Ljubljana ali katero od drugih bolnišnic.

Poročali smo že, da imajo snovalci projekta bodoče zasebne bolnišnice na mizi dve možni različici. Prva, skromnejša, bi stala okrog 45 milijonov evrov, druga, ki zajema tudi dodatno nadstropje, pa 60 milijonov evrov, torej 15 milijonov evrov več. Nova bolnišnica bi sicer imela 80 postelj. Dnevno bi lahko sprejela okrog 400 pacientov, zaposlovala pa bi približno 130 ljudi.