Druga plat medvedje problematike

Nevladnik: Odstrel je prevelik, medvede se načrtno krmi in odstreljuje za trofeje

S.R./STA
17. 4. 2023, 09.31
Posodobljeno: 17. 4. 2023, 09.31
Deli članek:

Na odločitev, da se letos v Sloveniji dovoli odstrel kar 230 rjavih medvedov, so se odzvali v nevladnih organizacijah, kjer menijo, da odločba predstavlja kršitev slovenske in evropske zakonodaje, na kar so javnem pismu opozorili tudi Evropsko komisijo in Evropski parlament.

Bobo
Fotografija je simbolična.

Strokovnjaki ocenjujejo, da po Sloveniji trenutno hlača približno 1100 rjavih medved. Preveč, meni ministrstvo za naravne vire in prostor, ki je prejšnji teden izdalo odločbo z dovoljenjem za odvzem iz narave 230 rjavih medvedov, kar pomeni dovoljenje za največji odstrel medveda doslej. Po navedbah ministra za naravne vire in prostor Uroša Brežana si želijo »približati številki 800, ki je cilj za neko obvladljivo sobivanje medveda in človeka.«

Načrtno jih krmijo

Da ta odločba predstavlja kršitev slovenske in evropske zakonodaje, ki da takšnega dovoljenja za odstrel medvedov ne dopušča, pa so prepričani v slovenskih nevladnih organizacijah Društvu za dobrobit živali AniMa, društvu za zaščito in pomoč živalim v stiski Lajka ter mednarodnem društvu za varstvo okolja in narave Alpe Adria Green. Projektna skupina, ki sta jo financirali Slovenija in Evropska komisija, je po njihovih navedbah ugotovila, da večje število medvedov ne vpliva na večanje števila škod. »V Sloveniji se medvede še vedno načrtno krmi ter dovoli kvotno odstreljevati za trofeje in prodajo mesa, zato je dvom v prevlado koristi okolja pred interesi dobička in zadovoljitve človekovih osebnih vzgibov pri odstrelu 230 medvedov neizogiben,« so izpostavili.

V bližino naselij medveda privablja intenzivno krmljenje, ki ga izvajajo lovci. Ti medveda navajajo na lahko dostopno hrano, da bi ga lažje uplenili. Dopolnilno krmljenje je eden od razlogov za višjo stopnjo rasti populacije medvedov v Sloveniji, so prepričani.

»Krmišča še danes niso zmanjšana ali ukinjena. Uvajanje lova na zaščiteno živalsko vrsto ter namerno povečevanje številčnosti ni zakonito in krši slovensko zakonodajo, zavezujoče pravo EU in obveznosti iz mednarodnih pogodb,« so zapisali.

Spomnili na peticijo

Ob tem so opozorili na peticijo proti interventnemu odstrelu medveda in volka iz leta 2019, ki je po njihovih navedbah v rekordnem času dosegla več kot 14.600 podpisov »in je še najbolj popoln pokazatelj odziva splošne javnosti«. Peticija, ki se sklicuje na javno mnenje in družbeno sprejemljivost, kljub temu ni bila nikoli upoštevana pri izdajanju dovoljenj za kvotne odstrele, so dodali.

»Medvede v Sloveniji uporabljajo kot predmet politične in medijske manipulacije ter kot vir zaslužka, zato znova pozivamo Evropsko komisijo, da v skladu s svojimi pristojnostmi ukrepa v prid spoštovanju habitatne direktive v Sloveniji ter ohranjanju kakovostnega naravnega okolja za sedanje in prihodnje rodove,« so poudarili.

Prepričani so, da bi moralo proti Sloveniji ukrepati tudi Sodišče EU, ki bi med drugim »pravilno interpretiralo pravo v zvezi z odstrelom«.