Diskriminatorno

Nekateri delavci v podjetju so se lahko za božičnico obrisali pod nosom

S.R./STA
7. 3. 2023, 10.43
Posodobljeno: 7. 3. 2023, 10.43
Deli članek:

Tisti, ki so bili med letom odsotni več kot 24 dni, so prejeli nižjo božičnico, nekateri drugi pa do nje sploh niso bili upravičeni.

Bobo
Fotografija je simbolična

Zagovornik načela enakosti je ugotovil še en primer diskriminacije pri merilih za izplačilo božičnice. Na podlagi anonimne prijave zaposlenega v enem od proizvodnih podjetij je preveril, ali je podjetje ravnalo diskriminatorno pri določitvi meril za izplačilo božičnice. Podjetje je določilo, da bo nagrada z naslova poslovne uspešnosti družbe nižja za vse zaposlene, ki bodo z dela odsotni več kot 24 dni. Zaposleni, ki so bili odsotni več kot 195 dni, in delavke, ki so v celotnem obdobju, na katerega se kriteriji nanašajo, koristile porodniški stalež, pa do božičnice sploh niso bili upravičeni.

Zagovornik je v postopku ugotavljanja diskriminacije preveril, ali bi takšno ureditev lahko obravnavali kot dopustno izjemo od prepovedi diskriminacije, in po prejetju pojasnil podjetja ugotovil, da ne.

V odločbi je navedel, da je pri izplačilu dela plače z naslova poslovne uspešnosti družbe, imenovane tudi božičnica ali trinajsta plača, bistveno, da se v tem primeru deli presežek, ki ga je družba dosegla kot celota, in so do nagrade zato praviloma upravičeni vsi delavci. Obravnavano merilo, ki je božičnico znižalo za vse, ki so bili med letom odsotni več kot 24 dni, pa je v slabši položaj neupravičeno postavilo zaposlene, ki so morali biti med letom z dela odsotni zaradi osebnih okoliščin starševstva, nosečnosti in zdravstvenega stanja, kar da je diskriminatorno.

Navzočnost kot pogoj

Višje sodišče je v enem od podobnih primerov sicer nedavno presodilo nasprotno. Kot je v začetku meseca poročal Radio Slovenija, je odločilo, da je navzočnost delavca na delovnem mestu pogoj za izplačilo poslovne uspešnosti. Neizplačevanje poslovne uspešnosti tistim, ki so na primer na dolgotrajni bolniški, po mnenju sodišča torej ni diskriminatorno, je za radio pojasnil odvetnik Miha Šercer.

Številni medtem opozarjajo, da je sistem nagrajevanja glede na prisotnost diskriminatoren, zlasti do invalidov, starejših in žensk. Kot utemeljujejo, prisotnosti na delovnem mestu ne bi smeli enačiti s kakovostnim in učinkovitim delom, ki prispeva k uspešnosti poslovanja.

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?