Zbrane je uvodoma nagovoril ukrajinski veleposlanik Andrij Taran, ki se je Sloveniji zahvalil za politično, vojaško in humanitarno pomoč v zadnjem letu. Kot je dejal, je Slovenija od začetka ruske invazije 24. februarja lani dala tudi zatočišče številnim Ukrajincem in poskrbela za več vojnih ranjencev. Vsem žrtvam vojne so se na trgu poklonili z minuto molka.
Da Slovenija od začetka vojne v celoti podpira neodvisnost in ozemeljsko celovitost Ukrajine znotraj njenih mednarodno priznanih meja ter odločno obsoja rusko agresijo, je v nagovoru potrdil minister Marjan Šarec. Ob tem je poudaril, da pri tej vojni ne gre le za eksistencialno grožnjo Ukrajini, ampak tudi za "napad na celoten na pravilih utemeljen mednarodni red".
"Vojna, ki ima globalne negativne posledice, tudi za prebivalstvo Ruske federacije, pomeni grobo kršitev mednarodnega prava, humanitarnega prava, in Ustanovne listine OZN," je poudaril minister.
Ob koncu je Šarec zbranim sporočil, da Slovenija podpira vsa iskrena prizadevanja za dosego pravičnega miru v Ukrajini. "Vojna, kakršne v Evropi na začetku 21. stoletja ne bi smelo biti, se mora končati," je povedal minister in dodal, da "nikakor ne smemo pozabiti na pomen mednarodne solidarnosti pri povojnem okrevanju Ukrajine".
Po govorih se je več sto udeležencev shoda s številnimi ukrajinskimi zastavami odpravilo do Moderne galerije, ki se nahaja v neposredni bližini ruskega veleposlaništva v Ljubljani.
Istočasno je danes na Prešernovem trgu potekal tudi manjši shod, na katerem pa so govorci in udeleženci pozivali k ustavitvi obstoječih politik oboroževanja Ukrajine. V nasprotju s shodom na bližnjem Kongresnem trgu je bilo slišati številne kritike na račun Nata, ZDA, EU, tudi zunanje ministrice Tanje Fajon, več zbranih pa je nosilo sporočila s pozivi k miru.
Obletnico izbruha vojne so danes pred tem obeležili tudi na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve. Diplomatski zbor in uslužbence ministrstva je v imenu ministrice Tanje Fajon, ki se mudi na izrednem zasedanju Generalne skupščine ZN v New Yorku, nagovorila v.d. generalne sekretarke Renata Cvelbar Bek.
"Naj bo ta žalostna obletnica začetka ruske agresije na Ukrajino spomin na žrtve in opomin, da kršitve mednarodnega pravnega reda, ki smo ga tako težko zgradili, ne morejo in ne smejo postati naša nova normalnost," je v nagovoru poudarila Cvelbar Bek.
Tudi tega dogodka se je udeležil ukrajinski veleposlanik Taran, sicer nekdanji obrambni minister Ukrajine, ki se je v nagovoru zahvalil Sloveniji za podporo in pomoč.
"To leto je bilo leto močnega boja, leto ukrajinske železne volje, leto neverjetnega poguma in hrabrosti ter skupne vere v zmago. Naš pogum je odraz ljudi in mednarodne podpore vseh naših partnerjev in prijateljev. Skupaj smo obstali že 365 dni in ne dvomim, da bo zlo premagano in vsi zločini kaznovani," je povedal Taran.