Računsko sodišče je v okviru revizij pravilnosti financiranja volilnih kampanj za državnozborske volitve na drugi strani pozitivno mnenje o pravilnosti poslovanja in o pravilnosti poročanja v skladu Zakonom o volilni in referendumski kampanji (ZVRK) izreklo sedmim organizatorjem volilnih kampanj. Mnenje s pridržkom pa so si prislužili stranke SDS, Konkretno in Resni.ca ter predstavnik manjšinskih narodnih skupnosti Ferenc Horváth. Vse tri stranke so s posebnega transakcijskega računa za volilno kampanjo poravnale stroške, ki niso stroški volilne kampanje, poleg tega pa s posebnega transakcijskega računa za volilno kampanjo niso poravnale vseh stroškov volilne kampanje. V SDS in Resnici prav tako protivrednosti denarnega prispevka pravne osebe niso pravočasno nakazali v humanitarne namene, v Povežimo Slovenija pa tega še niso storili, poroča STA. V primeru kampanje predstavnika madžarske manjšine Horvatha pa so bili s posebnega transakcijskega računa za volilno kampanjo poravnani stroški, ki niso stroški volilne kampanje.
Pri SDS sum storitve kaznivega dejanja
Kot so pojasnili na računskem sodišču, so v povezavi z revizijami na podlagi zbranih dokazov Inšpektoratu za notranje zadeve, Inšpektoratu za medije in Tržnemu inšpektoratu naznanili sume storitve prekrškov, na PU Ljubljana pa sum storitve kaznivega dejanja. Na podlagi zbranih dokazov v revizijah so bila na Inšpektorat za notranje zadeve, Inšpektorat za medije in na Tržni inšpektorat poslana obvestila o zaznanih sumih storitve prekrškov, na Policijsko postajo Ljubljana pa naznanilo suma kaznivega dejanja. Kot glede slednjega poroča Slovenska tiskovna agencija, gre za naznanilo suma kaznivega dejanja ponarejanja listin zoper stranki SDS, saj je ta, kot izhaja iz poročila, kot dokazilo za nekaj prejetih brezplačnih storitev predložila fiktivne listine. Prav tako je po njihovih ugotovitvah v več primerih s posebnega transakcijskega računa za volilno kampanjo poravnala stroške, pri katerih zaradi odsotnosti ustreznih in zadostnih dokazil niso mogli potrditi, da so bile storitve opravljene in da so stroški nastali v povezavi z volilno kampanjo, še poroča STA.
Stroški
Organizatorji volilnih kampanj so sicer na podlagi opravljenih revizij upravičeni do delnega povračila stroškov volilnih kampanj v znesku 324.000 evrov, zaradi ugotovljenih nepravilnosti je moralo sedem organizatorjev v humanitarne namene vplačati skoraj 14.000 evrov, pri čemer mora en organizator to še opraviti v okviru izvedbe popravljalnega ukrepa.
V revizije so bile vključene liste kandidatov strank gibanje Povežimo Slovenijo, Levica, Lista Marjana Šarca, Nova Slovenija – Krščanski demokrati, Državljansko gibanje Resni.ca, Stranka Alenke Bratušek, Socialni demokrati, Slovenska demokratska stranka, Gibanje Svoboda ter oba predstavnika manjšinskih narodnih skupnosti Ferenc Horváth in Felice Žiža. Kot so pojasnili na računskem sodišču, so preverili višino zbranih in porabljenih sredstev volilne kampanje, skladnost ravnanja z določili ZVRK ter točnost podatkov v poročilih o volilnih kampanjah.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Za 333.187 evrov nepravilnosti
Skupno so organizatorji za stroške volilnih kampanj porabili 3,368.602 evrov, pri čemer ugotovljeni znesek nepravilnosti in napak znaša skupno 333.187 evrov. Računsko sodišče je ugotovilo naslednje nepravilnosti in napake:
• 10 organizatorjev je z volilnega računa poravnalo stroške v skupnem znesku približno 100.000 evrov, ki jih ni mogoče obravnavati kot stroške volilne kampanje;
• 8 organizatorjev je prejelo nedovoljene prispevke v skupnem znesku približno 15.000 evrov;
• 5 organizatorjev je plačalo stroške volilne kampanje v skupnem znesku 83.000 evrov z napačnega računa;
• 4 organizatorji so prejeli nedovoljene brezplačne storitve občin;
• 3 organizatorji niso v celoti poravnali stroškov volilnih kampanj z volilnega računa v znesku skoraj 40.000 evrov;
• 1 organizator pa je prikazoval opravljene storitve po podcenjeni vrednosti.
Obsežnejše kampanje kot na prejšnjih volitvah
Stroški volilnih kampanj za lanskoletne državnozborske volitve so bili sicer za 37 odstotkov višji od primerljivih stroškov kampanj za državnozborske volitve leta 2018. Ti so takrat znašali 2,445.313 evrov. Tako so se povprečni stroški na posamezno stranko z 222.301 evrov leta 2018 povečali na 374.088 evrov leta 2022, kar pomeni kar 68-odstotno povišanje, saj je računsko sodišče leta 2018 revidiralo volilne kampanje 15 strank oziroma organizatorjev. V skladu z ugotovitvami revizije je bila tako lani volilna kampanja večine strank obsežnejša. V obeh kampanjah so sicer ugotovili primerljive nepravilnosti, in sicer so »organizatorji za volilne kampanje z volilnega računa največkrat plačevali stroške, ki po vsebini ne sodijo med stroške volilne kampanje, hkrati pa na volilnem računu niso zbrali vseh sredstev, ki so jih namenili za volilno kampanjo.«