Udarec za vlado

Ustavno sodišče začasno zadržalo izvrševanje dela novele zakona o RTVS

Ž.K.
20. 2. 2023, 12.33
Posodobljeno: 20. 2. 2023, 16.07
Deli članek:

Ustavno sodišče je začasno zadržalo izvrševanje delov 23. ter 24. in 25. člena novele zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS), ki govorijo o konstituiranju novega sveta zavoda, oblikovanju novega statuta ter imenovanju novega predsednika in članov uprave.

STA
Novih urganov se po novem zakonune sme konstituirati, lahko pa se imenuje nove člane sveta.
V. d. generalnega direktorja Andrej Grah Whatmough je zadovoljen z odločitvijo ustavnega sodišča. Pomembno se mu zdi, da si je sodišče z zadržanjem vzelo čas, da vsebinsko ustrezno pretehta argumente.

Kot kaže, na RTV Slovenija še nekaj časa ne bo moglo priti do zamenjave vodstva, ki si ga močno želi večina zaposlenih in tudi predstavniki sedanje oblasti. Da bo prišlo do zadržanja, se je napovedovalo že konec prejšnjega tedna, a je odločitev kot kaže na kratko zadržal manever vlade, ki je ustavnemu sodišču predlagala zaslišanje prič in izvedencev. Predlog vlade so kot kaže podprle tri ustavne sodnice Špelca Mežnar, Katja Šugman Stubbs in Neža Kogovšek Šalamon, pet ustavnih sodnikov (Šorli, Jaklič, Svetlič, Acceto in Knez) je bilo proti, Rok Čeferin pa se je iz odločanja o ustavnosti novele Zakona o RTV Slovenija izločil že pred začetkom.

Kot so v odločbi zapisali ustavni sodniki, so tehtali med, na eni strani, možnostjo nastanka težko popravljivih škodljivih posledic v primeru izvrševanja prehodne in nove ureditve organov vodenja, upravljanja in nadzora RTV Slovenija, če bi nato v postopku ustavnosodne presoje izpodbijanega zakona presodilo, da ta ni skladna z Ustavo, ter, na drugi strani, možnostjo nastanka težko popravljivih škodljivih posledic, če bi Ustavno sodišče izvrševanje nove in prehodne ureditve začasno zadržalo, a nato v postopku ustavnosodne presoje izpodbijanega zakona ugotovilo, da je zakon skladen z Ustavo. Ustavno sodišče je ugotovilo, da bi v obeh primerih lahko nastale težko popravljive škodljive posledice.

Bobo
Ustavno sodišče bo takoj nadaljevalo vsebinsko obravanavo.

A na koncu je Ustavno sodišče upoštevalo, da bi dokončna uveljavitev novega zakona v primeru morebitne kasnejše razveljavitve povzročila dodatne škodljive posledice, vključno s posledicami za novo vzpostavljene organe RTV Slovenija in položaje tistih, ki bi bili nanje imenovani. Glede na navedeno je Ustavno sodišče odločilo, da izvrševanje ZRTVS-1B začasno zadrži, a le v tistem obsegu, ki začasno preprečuje dokončno uveljavitev nove ureditve, kar vsaj deloma omejuje nastanek škodljivih posledic. Ob tem so ustavni sodniki in sodnice zapisali tudi, da bodo takoj nadaljevali z vsebinsko presojo, kar pomeni, da lahko dokončno odločitev pričakujemo v najkrajšem možnem času. 

Kot je razumeti iz odločbe Ustavnega sodišča, so zadržani le deli 23. ter 24. in 25. člena novele zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS), ki govorijo o konstituiranju novega sveta zavoda, oblikovanju novega statuta ter imenovanju novega predsednika in članov uprave, lahko pa v tem času tečejo postopki imenovanja (novih) članov Sveta. V času do končne odločitve Ustavnega sodišča nadaljujejo z delom Programski in Nadzorni svet ter nanju vezani odbori v sestavi in s pristojnostmi, ki jih imajo do uveljavitve tega zakona, generalni direktor, direktor radia in direktor televizije pa opravljajo svoje naloge kot vršilci dolžnosti s pristojnostmi, pri čemer opravljajo le tekoče posle, ki omogočajo nemoteno delovanje RTV Slovenija in zagotavljajo izpolnjevanje profesionalnih standardov na področju izvajanja radijske in televizijske dejavnosti.  Odgovorni uredniki programov in predstojniki drugih notranjih organizacijskih enot nadaljujejo z delom do izteka svojega mandata.

K odločitvi o začasnem zadržanju so ločena odklonilna mnenja podale ustavne sodnice Katja Šugman Stubbs, Neža Kogovšek Šalamon in Špelca Mežnar, ločeni pritrdilni mnenji pa sta podala Klemen Jaklič in Rajko Knez.