Mega posel z zdravili

Sum kartelnega dogovarjanja ali kako so si razdelili 270 milijonov evrov

Primož Cirman / Tomaž Modic
16. 2. 2023, 16.33
Deli članek:

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan rad poudarja, da bolnišnice venomer ustvarjajo izgubo, medtem ko vsi drugi deli zdravstvenega sistema ustvarjajo dobičke. Pri tem je izpostavil tudi lekarne, ki so imele lani skupaj 80 milijonov evrov "plusa". Danes objavljamo zgodbo o enem od največjih poslov z zdravili v zadnjih letih, pri katerem se od samega začetka pojavljajo sumi kartelnega dogovarjanja.

STA
Slovenske lekarne zdravila na recept večinoma kupujejo od dveh podjetij, ki so jima v preteklosti že dokazali dogovarjanje o cenah.

Gre za nabavo 3.000 različnih vrst zdravil na recept, skupaj vrednih okrog 270 milijonov evrov. Kupuje jih Koroška lekarna, ki je v lasti tamkajšnjih občin. Z javnim naročilom je iskala veledrogeriste, ki bi tej družbi in še desetim drugim lekarnam v prihodnjih štirih letih dobavljali zdravila. Toda razpis se je hitro znašel pod drobnogledom agencije za varstvo konkurence (AVK). Razlog? Sum kršitev načela zagotavljanja konkurence med ponudniki in gospodarnosti. Poenostavljeno povedano: razpis je bil pisan na kožo Kemofarmaciji in Salusu, ki obvladujeta večino domačega veleprodajnega trga z zdravili.

Kljub temu je obema podjetjema uspelo doseči cilj in priti vsako do svojega dela posla – tudi zato, ker so jima šli na roko v Koroški lekarni. Kako je to mogoče in kdo ni opravil svojega dela?

Dogovarjala sta se o cenah, a sta jo odnesla brez kazni

Za zdravila na recept, ki jih prodajajo veledrogeristi, obstajajo najvišje dovoljene cene, ki se določajo na podlagi referenčnih cen v treh evropskih državah in medsebojno primerljivih zdravil. Ti se lahko z lekarnami dogovorijo tudi za dodatne popuste, ki pa so se v preteklosti v veliki meri prelili v njihove dobičke. V vsakem primeru končni račun poravna Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).

Prodaja zdravil je v Sloveniji vse večji posel, pri čemer se proda vedno več dražjih zdravil. Vrednost njihove prodaje lekarnam je v letu 2021 znašala že skoraj 678 milijonov evrov. To je 128 milijonov evrov več kot štiri leta pred tem, samo s to razliko pa bi lahko država pokrila za leto dni investicij v Slovensko vojsko.

Toda lekarne pri odločitvi, od koga bodo kupovale zdravila na recept, nimajo veliko izbire. Kemofarmacija in Salus sta dva daleč največja igralca na tem trgu, pri čemer sta se v preteklosti že dokazano dogovarjala o določanju cen in popustov. To je leta 2015 pravnomočno potrdilo tudi vrhovno sodišče. Kljub temu sta jo odnesla brez kazni. Še več, nabava zdravil, ki smo ji priča v zadnjih letih, se je spremenila v farso.

Ko je računsko sodišče konec leta 2021 opozorilo, da lekarne zdravila na recept kupujejo brez razpisov in po (pre)visokih cenah, so te začele dobavitelje iskati prek javnih naročil. Izid je bil vselej enak. Lekarniška zbornica Slovenije je v štirih letih vsaj trikrat neuspešno poizkušala s skupno nabavo milijardo evrov vrednih zdravil. Vsakič je postopke razveljavila državna revizijska komisija zaradi kršenja pravil javnega naročanja in omejevanja konkurence.

Zgodba se je ponovila pri Koroški lekarni. Ta je aprila lani objavila javno naročilo, vanj pa vključila tudi zdravila, za katera že obstajajo ekskluzivni dobavitelji za slovenski trg. To je pomenilo, da drugi ponudniki do teh zdravil niso imeli dostopa, zato niso mogli oddati ponudbe.  

STA
Kemofarmacija je največji veledrogerist na slovenskem trgu. V poslovnem letu 2021, ki se je končalo lani spomladi, je ustvarila skoraj 430 milijonov evrov prihodkov.

Varuh konkurence prvič uspešen, drugič zamudil rok 

Oktobra lani je zato državna revizijska komisija, ki jo vodi Samo Červek, na zahtevo AVK razveljavila 16 od 308 sklopov javnega naročila - torej tam, kjer so bila zdravila z ekskluzivno pravico dobave. Šlo je tudi za vrednostno največje sklope.

"Da bi naročnik zagotovil konkurenco, bi moral zdravila, ki so predmet ekskluzivnih pravic, ločiti od zdravil, ki niso predmet ekskluzivnih pravic oziroma oblikovati ločene sklope," so opozarjali na državni revizijski komisiji. Toda v Koroški lekarni so navedbe regulatorja trga zavračali. Zakaj? Poudarjali so, da so tudi pri spornih sklopih zdravil prejeli dve ponudbi – od Kemofarmacije in Salusa. Pri tem pa so očitno spregledali dejstvo, da si lahko obe podjetji zdravila prodajata med seboj, četudi imata zanje ekskluzivno pravico distribucije.

Na AVK ob dobljeni bitki niso odnehali. Na državno revizijsko komisijo so vložili novo pritožbo. Na podlagi novo pridobljenih informacij so ugotavljali, da ni spornih samo 16, ampak kar 66 sklopov javnega naročila, torej vsak peti. Zahtevali so tudi njihovo razveljavitev, saj bi sicer zanj konkurirala le peščica ponudnikov. A so bili neuspešni. V Koroški lekarni so opozarjali, da je AVK zamudil 45-dnevni rok za pritožbo, z njimi pa so se strinjali tudi na državni revizijski komisiji. Posel se je tako nadaljeval. Zgodilo pa se je, kar so predvideli na AVK.

STA
Salus je medtem v letu 2021 dosegel 350 milijonov evrov prihodkov in ustvaril rekordnih več kot šest milijonov evrov čistega dobička.

Ponudbi oddali v razmaku ene ure

Za 270 milijonov evrov vredno nabavo zdravil na recept sta se udarila zgolj dva: Kemofarmacija in Salus. Na javno naročilo se je prijavil tudi mariborski Farmadent in bil na dobri poti, da pri manjšem delu premaga Salus. Toda naredil je več osnovnošolskih napak pri oddaji ponudbe, zato so ga izločili. 

Posel sta si tako razdelila največja dva na trgu, ki sta oddala ponudbi tri dni pred iztekom končnega roka in to v razmaku manj kot ene ure. Salus jo je oddal v petek 3. junija lani, ob 14:36, Kemofarmacija pa 56 minut pozneje. Končni rok je bil sicer v ponedeljek 6. junija ob 13. uri. Naključno ali ne, ko je Koroška lekarna pregledala ponudbe in izbrala dobavitelja, se je izkazalo, da je vrednost poslov, ki sta jih dobila Kemofarmacija in Salus, neverjetno podobna njunemu tržnemu deležu na področju dobave zdravil na recept. Prvi ima v rokah okoli 43-odstotni tržni delež in si je zagotovil za 143 milijonov evrov dobav. Drugi pa obvladuje nekaj manj kot tretjino trga in bo dobavil za okoli 105 milijonov evrov zdravil.

Zaradi posredovanja AVK zaenkrat ostajajo nerazdeljeni sklopi v vrednosti 40 milijonov evrov. Z vprašanji o javnem naročilu so se novinarji Necenzurirano.si obrnili na Kemofarmacijo in Salus. Njihove odgovore bomo objavili, ko jih prejmemo.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu