Poklicni gasilci niso zadovoljni s predlogom vlade o prenovi plačnega sistema. Kot so na današnji novinarski konferenci pojasnili v Sindikatu poklicnega gasilstva Slovenije (SPGS), od vlade niso deležni enakopravne obravnave, nad predlogom reforme plačnega sistema pa niso navdušeni. V skladu s predlogom naj bi na napredovanja in na odpravo plačnih nesorazmerij čakali do leta 2026.
Nova plačna lestvica, s katero so bili seznanjeni na včerajšnji predstavitvi izhodišče vlade, naj bi v veljavo stopila januarja naslednje leto. Ni jih navdušila, so poudarili danes. »Že preprost pogled na to lestvico pove, da je gasilec v prvi spodnji desetini vrednotenja delovnih mest,« so še izpostavili ter dodali, da veliko težavo v predlogu predstavlja tudi zamrznitev napredovanj in delovne uspešnosti do leta 2026. Kot so opozorili, je napredovanje odvisno od letnih ocen, ki jih gasilec dobi od predstojnika, zato jih vladni argumenti o avtomatizmu pri napredovanjih ne prepričajo.
Ni posluha
Sindikat je namreč sredi januarja na vlado naslovil zahtevo, da se poklicnim gasilcem plače dvignejo za osem plačnih razredov, a ugotavljajo, da na vladni strani za to ni posluha. Generalni sekretar sindikata David Švarc je sicer pojasnil, da pozdravljajo napoved, da v javnem sektorju ne bi bilo več delovnih mest, ki bi bila uvrščena nižje od minimalne plače. Kot je pojasnil, bi namreč delovna mesta, ki so na obstoječi plačni lestvici uvrščena od 12. do 23. plačnega razreda, po novem uvrstili v prvih pet plačnih razredov. Delovno mesto poklicnega gasilca, ki je sedaj v 24. plačnem razredu, pa bi tako sodilo v šesti od skupno 67. plačnih razredov. To pa bi pomenilo, da bi bilo delovno mesto gasilca, ki je sedaj v vrhu prve tretjine plačne lestvice, po novem v spodnji desetini, je opozoril Švarc.
Švarc ugotavlja, da pa namerava vlada dejansko uvesti avtomatska napredovanja brez letnih ocen, kar sicer zanje ne bi bilo sporno, če bi obveljali sedanji kriteriji, ko lahko zaposleni napreduje vsake tri leta, in bi med plačnimi razredi ohranili razmerje približno štirih odstotkov. A bi se to razmerje po predlogu skrčilo na tri odstotke. Če ima zaposleni v sedanjem sistemu možnost, da skozi kariero napreduje za deset plačnih razredov, kar skupaj pomeni 40 odstotkov, bi po novem to dejansko bilo le še 30 odstotkov, če sploh, je ugotavljal.
Še posebej pa je po njegovih besedah zanje sporen vladni predlog v delu, ko gre za odpravo plačnih nesorazmerij. Po Švarčevih navedbah je ta predvidena v obdobju od 1. januarja 2024 do 30. junija 2026, kar, kot je dodal, pomeni, da naj bi gasilci do leta 2026 čakali na odpravo plačnih nesorazmerij, napredovanja pa bi bila zamrznjena.
Švarc je poudaril, da pričakujejo, da se gasilce uvrsti v primerne plačne razrede, da se odpravijo plačna nesorazmerja in se jih enako obravnava kot nekatere druge skupine. A ker na vladni strani doslej niso naleteli na posluh, se bodo poklicni gasilci iz vseh poklicnih gasilskih enot v četrtek ob 11. uri zbrali na Trgu republike. Od tam bodo skupaj odšli na Gregorčičevo pred poslopje vlade, kjer bo po Švarčevih napovedih vsak od njih dobil priložnost, da izrazi svoje nezadovoljstvo in tako tudi na "osebni ravni" izrazi svoja pričakovanja in zahteve.
V Sloveniji je poklicnih gasilcev dobrih 1000, v 14 javnih poklicnih gasilskih enotah dobrih 800.