Kartelno dogovarjanje

Na likofu so se dobili in zmenili, kako ogoljufati slovenske kmete pri odkupu pšenice

J.V.
17. 1. 2023, 15.30
Posodobljeno: 17. 1. 2023, 15.31
Deli članek:

Največji kupci slovenske pšenice so se leta 2020 kartelno dogovarjali o odkupni ceni pšenice. To je javna agencija za varstvo konkurence (AVK) ugotovila v postopku, v katerem je preiskovala kršitve zakona o preprečevanju omejevanja konkurence in evropska pravila.

Bobo
Fotografija je simbolična.

Agencija je v odločbi ugotovila, da so se predstavniki družb Žito, Panvita, Mlinotest, Mlinopek in Mlin Korošec 6. junija 2020 sestali na neformalnem sestanku in se dogovorili o odkupni ceni pšenice v letu 2020. "Stranke postopka so po sestanku tudi sprejele cenike, v katerih so vse določile enake odkupne cene za posamezne kakovostne razrede pšenice oziroma so določile odkupne cene, ki se med seboj razlikujejo zgolj minimalno," ugotavlja AVK.

In še: "Vse navedeno predstavlja omejevalni sporazum oziroma usklajeno ravnanje, katerega cilj je preprečevanje, omejevanje ali izkrivljanje konkurence na ozemlju Republike Slovenije oziroma na znatnem delu notranjega trga, kar bi lahko prizadelo trgovino med državami članicami Evropske unije. S tem so navedena podjetja kršila prvi odstavek 6. člena Zakona o preprečevanju omejevanja konkurence ZPOmK-1 in prvi odstavek 101. člena Pogodbe o delovanju Evropske unije."

"Stranke postopka so ugotovitvam Agencije ves čas postopka nasprotovale in zatrjevale, da s svojimi ravnanji niso kršile pravil varstva konkurence in da so očitki Agencije o omejevanju konkurence neutemeljeni. Odločba Agencije še ni pravnomočna, saj imajo stranke postopka zoper njo pravico do sodnega varstva. O morebitnih tožbah zoper upravne odločbe Agencije odloča Upravno sodišče Republike Slovenije," še navaja AVK v sporočilu za javnost.

Grozi jim milijonska kazen

Najvišja kazen, ki bi jim jo AVK lahko naložila, po poročanju Necenzurirano.si znaša deset odstotkov njihovega skupnega letnega prometa. Ta je v letu 2021 znašal nekaj več kot 200 milijonov evrov. V najslabšem primeru bi morali plačati 20 milijonov evrov kazni. Po naših informacijah naj bi bila bistveno nižja, kvečjemu nekaj milijonov evrov.

Na domnevno kartelno dogovarjanje je leta 2020 opozoril že predsednik komisije za odkup in prodajo žit Franc Küčan, še poroča Necenzurirano.si. Kot je razkril, so se največji kupci pšenice na malici v Sebeborcih, vasi ob vznožju Goričkega,dogovorili o odkupnih cenah pšenice, zaradi česar so nato ostro protestirali kmetje. Ti namreč niso imeli izbire, komu od velikih jo prodati, saj so pri vsakem dobili praktično enako ceno. Žito, Panvita, Mlinotest, Mlinopek in Mlin Korošec naj bi pri določanju odkupnih cen usklajeno delovali najmanj do oktobra leta 2020.