Reševanje zdravstva

Kljub dobremu plačilu med zdravniki velikega interesa za dodatno delo ni

Žiga Kariž / G.G.
11. 1. 2023, 16.14
Posodobljeno: 11. 1. 2023, 17.05
Deli članek:

V naslednjih dneh naj bi po Sloveniji v krajih, kjer imajo večje število pacientov, ki nimajo izbranega osebnega zdravnika, začele delovati ambulante za neopredeljene. Tako naj bi rešili stisko ljudi, ki so ostali brez osebnega zdravnika.

Bobo
Ambulante bodo v enotah ZD Ljubljana začeli vzpostavljati, ko bodo urejene tehnične zahteve s strani ZZZS za opredelitev pacientov

Ljubljana

Na območju ZD Ljubljana bodo v prvem koraku odprli 7 ambulant v 6 enotah: Bežigrad, Center, Moste-Polje, Šiška in Vič-Rudnik. Prednost bodo imeli tisti pacienti, ki so imeli izbranega osebnega zdravnika v tej enoti in imajo v njej tudi svojo zdravstveno dokumentacijo. Urniki in druge pomembne informacije bodo objavljene na njihovi spletni strani.

Za dobro plačano delo v teh ambulantah (80 evrov neto na uro) se je prijavilo 20 zdravnikov, ki so zaposleni v ZD Ljubljana in 19 zdravnikov zunaj zavoda. »Glede na število kadra, ki je na razpolago za delo v teh ambulantah, sprva ne bomo mogli zagotoviti opredelitve vsem pacientom, ki so trenutno brez osebnega zdravnika, saj bomo lahko odprli omejeno število ambulant,« so sporočili iz ZD Ljubljana.

Kljub temu bodo zdravstveno oskrbo zagotavljali vsem osebam, ki jo bodo potrebovali (tudi tistim, ki nimajo zdravnika več kot dve leti), in sicer v enotah, kjer so imeli osebnega zdravnika, torej v doslej že vzpostavljenih kroničnih, akutnih, administrativnih ambulantah in ambulantah za preveze ran. »Če bo Ministrstvo za zdravje ugodilo naši pobudi, da se v ambulante za neopredeljene zavarovane osebe lahko vključijo tudi upokojeni, sobni zdravniki, mlajši specializanti, zdravniki zaposleni na ZZZS in ZPIZ itd., bomo naše kronične in akutne ambulante preoblikovali v ambulante za neopredeljene zavarovane osebe, kot jih predvideva Ministrstvo za zdravje. V tem primeru se bodo pacienti seveda lahko opredelili dodatno v ambulantah za neopredeljene zavarovane osebe,« še pojasnjujejo.  Zaenkrat na primer zdravniki iz Domžal ne morejo pomagati v ambulantah v Ljubljani. 

Maribor

Direktor ZD Maribor Jernej Završnik nam je povedal, da imajo pri njih vse pripravljeno za zagon, vendar čakajo na Zavod za zdravstveno zavarovanje (ZZZS). Ta bi moral do včeraj pripraviti oziroma popraviti programsko opremo, ki bo omogočala obračunavanje opravljenih storitev. Kot so nam zatrdili na ZZZS, je res, da so časovni roki za pripravo popravkov kratki, a bodo narejeni pravočasno. Ko ZZZS opravi svoje delo, pa mora 18 različnih programskih hiš, ki oskrbuje slovenske zdravstvene domove, popravke implementirati tudi v programske rešitve, ki jih uporabljajo zdravniki.

Kot nam je povedal Završnik, je za delo v ambulantah za neopredeljene pripravljena poprijeti polovica zdravnikov in prav tako polovica medicinskih sester, brez katerih ambulante ne morejo delovati. »Na začetku bomo odprli eno ambulanto. Ko bomo v njej dosegli opredeljenih 1895 bolnikov, bomo odprli drugo in tako naprej. Moram pa priznati, da kakšnega hudega navala ne pričakujemo. Okoli 12.000 ljudi s tega območja namreč hodi na delo v Avstrijo in veliko jih ima izbranega zdravnika na drugi strani meje,« nam je pojasnil direktor ZD Maribor, kjer bodo v primeru večjega navala kljub vsemu lahko odprli šest ambulant za neopredeljene.

STA
/

Celje

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Iz Zdravstvenega doma Celje so sporočili, da pripravljajo vse potrebno za organizacijo ambulante za neopredeljene, ki bo začela delovati predvidoma prihodnji ponedeljek, 16. januarja 2023. Trenutno urejajo administrativno-kadrovske zadeve in tudi oni čakajo na ureditev tehničnih zahtev s strani ZZZS.

V celjski regiji je brez izbranega osebnega zdravnika 2945 neopredeljenih oseb. Glede na kadrovske zmožnosti bodo v ZD Celje lahko v novi ambulanti začeli s peturnim delom od ponedeljka do četrtka, na delo pa bodo razporedili pol tima. Ena ura na dan bo namenjena nenaročenim, štiri ure na dan pa naročenim pacientom v ambulanti za neopredeljene. Naročiti se bo možno po telefonu in e-pošti. Ambulanta bo imela določen ordinacijski čas, svojo telefonsko številko in e-naslov. Vse informacije bodo objavljene tudi na spletni strani ZD Celje. V ambulanti bodo dosegljivi v ordinacijskem času, izven ordinacijskega časa pa se bodo pacienti v primeru nujnih stanj obrnili na najbližjo urgentno ambulanto. V ambulanti za neopredeljene je pripravljenih prostovoljno sodelovati devet zdravnikov družinske medicine (z glavarino 1895+), en specializant četrtega letnika, 13 srednjih medicinskih sester in šest administratorjev. Delo v ambulanti za neopredeljene bo potekalo izključno izven njihovega rednega delovnega časa, in sicer prek podjemnih pogodb. Po potrebi bodo vključevali dodatne zainteresirane zdravnike iz ZD Celje ter koncesionarje.

Kranj

ZD Kranj še išče kadrovske in prostorske možnosti, da bi lahko odprli ambulanto za neopredeljene osebe. Ocenjujejo, da bi se to lahko zgodilo v februarju. Glede na kadrovsko stisko in pripravljenost zaposlenih na sodelovanje obseg ne bo presegal ordinacijskega časa za največ polovico ambulante, to je približno štiri ure dnevno. Ob tem so nam v ZD Kranj pojasnili, da interes za vpis novih pacientov pri družinskih zdravnikih v ZD Kranj sicer obstaja, vendar ni tako velik kot pred časom. V letu 2022 so namreč odprli dve novi ambulanti in registrirali večino pacientov, ki so želeli imeti osebnega zdravnika pri njih.

Nova Gorica

V Zdravstvenem domu Nova Gorica imajo tri zdravnike, ki še opredeljujejo paciente, in dokler ta možnost ne bo povsem izkoriščena, ambulant za neopredeljene ne bodo odpirali. Kot so nam sporočili med zdravniki, zanimanja za delo v teh ambulantah ni veliko, saj se lahko vanje vključujejo le prek polnega delovnega časa, poleg tega se večina od njih vključuje tudi v dežurno službo, zaradi česar so prekomerno obremenjeni z delovnimi obveznostmi.

Koper

Zdravstvenemu domu Koper je ministrstvo za zdravje dodelilo dve ambulanti za neopredeljene paciente. Začeli bodo z uvajanjem ene ambulante, ki bo delala najprej le dvakrat tedensko po nekaj ur. Če bo teh pacientov veliko, bodo najprej šli na vsakodnevno polno ambulanto in šele kasneje, če bo potrebno, na dve ambulanti. Kot pravijo, je kljub boljšemu plačilu interesa za delo v teh ambulantah zelo malo.

Ravne na Koroškem

V Ravnah na Koroškem naj bi glede na pravilnik ministrstva za zdravje lahko odprli kar pet ambulant, a ne bodo niti ene. Kot so povedali za enega od lokalnih medijev, so z dodatnim delom zaposlenih in pripravljenostjo upokojenih zdravnikov za sodelovanje ves čas omogočali dostopnost do zdravstvenih storitev tudi osebam, ki formalno niso imele izbranega zdravnika. Takih je v Mežiški dolini trenutno po navedenih podatkih okoli 6000. »Možnost organizacije ambulant za neopredeljene osebe po veljavnem pravilniku v dogovoru s svojimi zdravnicami in zdravnikom za zdaj zavračamo in jo ocenjujemo kot neustrezno rešitev,« so sporočili iz vodstva ZD Ravne na Koroškem.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja