Izguba zaupanja

Golob bo sprejel odstop ministrice Tatjane Bobnar! Niso zaznali pritiska na policijo

M. T. V./STA
7. 12. 2022, 12.58
Posodobljeno: 7. 12. 2022, 17.14
Deli članek:

Ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar je v pismu predsedniku vlade Robertu Golobu zapisala, da bo po vrnitvi iz Bruslja podala odstopno izjavo. Golob bo zaradi izgube zaupanja sprejel njen odstop.

STA
Tatjana Bobnar

Ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar se trenutno mudi v Bruslju na zasedanju ministrov za notranje zadeve, na katerem bodo med drugim odločali o vstopu Hrvaške, Romunije in Bolgarije v schengen. Glede na program naj bi se v Slovenijo vrnila v petek zvečer, odstopno izjavo pa naj bi podala po vrnitvi.

Po naših informacijah je med premierjem Robertom Golobom in Bobnarjevo dokončno počilo po njunem ponedeljkovem sestanku in sestanku poslanske skupine Gibanja Svobodo, na katerem so se po neuradnih informacijah Večera poslanci postavili na stran premiera.

Informacija, da naj bi Bobnarjeva podala odstopno izjavo, prihaja po tem, ko je na vlado skupaj z  v. d. generalnim direktorjem policije Boštjanom Lindavom posredovala pojasnila o tem, kdo in kdaj je v času mandata te vlade izvajal politični pritisk na policijo, kot je v ponedeljek zahteval Golob.

Bobnarjeva minuli teden namignila na politične pritiske na policijo

Da obstaja možnost menjave na čelu ministrstva za notranje zadeve, je postalo jasno po tistem, ko Bobnarjeva ni uspela s predlogom za imenovanje Boštjana Lindava za generalnega direktorja policije s polnim mandatom. Ob tem je namignila na politične pritiske na policijo. Premier Golob je nato o tem zahteval pojasnila od nje in od Lindava in jih, kot rečeno, danes prejel. Poročilo Lindava, ki je označeno s stopnjo tajnosti, naj bi bilo zelo podrobno, vsebovalo pa naj bi tudi konkretna imena, kdo je v času mandata sedanje vlade izvajal pritiske na delo policije. Poročilo ministrice Bobnar naj bi bilo na drugi strani bolj splošno, poroča Večer.

Iz kabineta predsednika vlade so sporočili, da pojasnila v Lindava ne potrjujejo izjav Bobnarjeve glede politizacije policije. Iz poročila Lindava "ne izhaja, da bi v mandatu te vlade kdorkoli od političnih funkcionarjev izvajal politični pritisk na policijo, želel pridobiti informacije o delu policije ali vplivati na konkretne postopke," so zapisali v sporočilu za javnost.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Bobnarjeva se je z Golobom sestala v ponedeljek, po sestanku pa je premier sporočil, da se z ministrico "razhajata glede očitkov o politizaciji dela policije". Bobnarjeva je namreč po neuspelem predlogu za imenovanje Lindava na mesto generalnega direktorja policije s polnim mandatom v izjavi za medije pretekli petek poudarila, da se mora politika končati pred vrati generalnega direktorja policije. Na tem stališču pa bo vztrajala, četudi jo bo to stalo ministrskega mesta, je napovedala.

Bobnarjeva je nedavno brez težav prestala interpelacijo v državnem zboru, a naj bi podporo predsednika vlade ter njegovega kroga svetovalcev izgubila, ker naj bi se v policiji prepočasi čistil vpliv, ki ga je vanjo v mandatu prejšnje vlade Janeza Janše vnesla SDS, piše Večer. Čeprav je nova vlada v policiji zamenjala številne vodilne kadre, naj bi informacije še vedno odtekale v SDS. Po neuradnih informacijah naj bi imel na Goloba precejšen vpliv državni sekretar na obrambnem ministrstvu Damir Črnčec, predsednik vlade pa naj bi bil dovzeten tudi za predloge nekdanjega policijskega specialca Miloša Njegoslava Milovića, trdijo v  Večeru.

O sporu med Bobnar in Golobom so včeraj govorili tudi na seji poslanske skupine Gibanja Svoboda. Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič, je po seji zatrdila, da do političnega vmešavanja v delo policije ali drugih državnih organov v mandatu te vlade po njihovih informacijah ni prišlo. Neuradno se je poslanska skupina v sporu med ministrico in premierjem postavila na stran slednjega, saj so poslanci Bobnarjevi menda zamerili nekatere njene poteze s konca prejšnjega tedna, med drugim tudi javen "obračun" s predsednikom vlade.

Pred volitvami so sicer v Gibanju Svoboda za STA na vprašanje, ali bi zamenjali ljudi na ključnih mestih v varnostnih strukturah, odgovorili, da si zaposleni v varnostno-obrambnih ter zaščitno-reševalnih organih in službah zaslužijo strokovno in ne politično vodstvo. Napovedali so, da bodo zlorabe in škodljive vplive politike na institucije preprečevali z nadaljnjo profesionalizacijo in krepitvijo ustreznega civilnodružbenega nadzora.

Vodja poslancev Levice Matej T. Vatovec pa pravi: "V zvezi z dosedanjim delom ministrice za notranje zadeve v Levici nimamo pritožb, zato obžalujemo, da premier in ministrica nista uspela najti skupnega dogovora." Prav tako je njeno delo kot pozitivno ocenili minister za delo Luka Mesec.

Gre za prvo ministrsko menjavo obstoječe vlade Roberta Goloba, ki je mandat nastopila 1. junija letos. Do več sprememb ekipe pa bo prišlo še po uveljavitvi novega zakona o vladi.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja