Mirna vest, da smo ukrepali

Kriki, razbijanje predmetov in zamolkli udarci so signali za takojšnjo reakcijo

P.K.
29. 11. 2022, 20.10
Deli članek:

Policija začenja z aktivnostmi v okviru mednarodnih dnevov boja proti nasilju nad ženskami in nasilju v družini in objavlja pretresljive izseke izpovedi žensk, ki so doživele nasilje.

Dreamstime
"To je počel tako prefinjeno, da nisem zaznala, da sem žrtev," je dejala ženska, ki je za štirimi stenami trpela pekel.

Med 25. novembrom in 10. decembrom, ko potekajo mednarodni dnevi boja proti nasilju nad ženskami in nasilju v družini, bodo policisti poleg rednega dela še dodatno pozornost namenjali osveščanju o tej problematiki ter različnim preventivnim aktivnostim.

Opominjajo, da se nasilje v družini pojavlja v različnih oblikah in ga je včasih težko prepoznati. "Najpogosteje se začne s psihičnim nasiljem, ki ga žrtev začetka pogosto niti ne doživlja kot nasilje. Sem štejemo ljubosumje, zalezovanje, žaljenje, prepiranje, poniževanje, kričanje, zmerjanje ipd. Storilec spretno manipulira z žrtvijo in izkazuje svojo prevlado nad njo. Žrtev tako postopoma izolira od njene družbene mreže, družine, prijateljev in tako žrtev ostane sama s storilcem, od koder sama težko najde izhod," razložijo.

Dodajo, da psihičnemu nasilju pogosto sledi fizično, pa tudi spolno in ekonomsko, poleg tega je nasilje v družini "včasih zunanjemu opazovalcu težko vidno, saj se dogaja med štirimi stenami, tam, kjer naj bi se vsi posamezniki počutili varne, ljubljene, sprejete," osvetljujejo.

Pomislimo na trpeče otroke

Pomembno je tudi, da se javnost zaveda, da posledice nasilja niso vedno vidne na telesu žrtve, se pa gotovo izkazujejo na psihi. "Zaradi fizičnega nasilja morajo žrtve pogosto poiskati zdravniško pomoč, poškodbe pa so lahko doživljenjske in nepopravljive. Na psihičnem področju se lahko pri žrtvi kaže kot posttravmatska stresna motnja, motnje spomina, depresija, anksioznost, nizka ali negativna samopodoba, pa tudi težave z vzpostavljanjem odnosov," so povedali na Generalni policijski upravi in še posebej izpostavili, da nasilje v družini ne prizadene samo neposrednih žrtev, temveč tudi njegove priče, ki so najpogosteje otroci. Čeprav ti morda niso izkusili nobenega neposrednega nasilnega dogodka, "so pa slišali prepire med staršema, videli razbit inventar ali poškodbe pri staršu. Tudi to na otrocih pušča hude in nepopravljive posledice, zato so otroci žrtve, tudi če so zgolj prisotni ob nasilju."

Predajo še končno in ključno sporočilo: "Dnevi boja proti nasilju nad ženskami in nasilju v družini so pravzaprav namenjeni opogumljanju vseh vas, ki veste, da so vaši znanci, prijatelji ali sorodniki žrtve nasilja v družini, da v njihovem imenu podate prijavo in tako žrtvi pomagate, da se reši iz oklepa nasilnega odnosa in varno zaživi. Varno življenje je pravica vseh ljudi," so sklenili.

Policija je na družbenih omrežjih objavila tudi izseke zapisov žensk, žrtev nasilja in kaj so doživljale za štirimi stenami: