V Facebook skupini Kampiraje ja zakon, ki jo spremlja kar 55.000 ljubiteljev kampiranja je te dni završalo. Posamezniki so iz hrvaških kampov dobili prve ponudbe za dopustovanje naslednje leto in marsikdo je bil ob navedenih številkah šokiran. Zapis, ki je spodbudil debato, objavljamo v celoti: »Dobil cenik za Šimune v naslednji sezoni ... če je to nova realnost cen mobilnih hišk v vseh kampih se bo treba kar prijet za denarnice, saj gre v top terminih tudi do 450€/dan, ena povprečna hiška pred ali po glavni sezoni pa 266€ . Še parcele so šle gor za skoraj x2. Je kdo dobil cene še od kje drugje za primerjavo?« V komentarjih, ki se jih je nabralo preko 140, so se nato kar po vrsti javljali kampisti, bolj ali manj vsi z enakimi informacijami: o zvišanju sezonskih pavšalov za 500 evrov, pa o zvišanju pavšala v kampu pri Biogradu iz 3600 evrov na 5100 evrov, o cenikih, ki kažejo da bo družino 14 dnevno kampiranje namesto letošnjih 1300 evrov naslednje leto stalo 1800 evrov, … .
1300 evrov za nočitev v kampu
Da bi ugotovili, ali gre le za posamezne primere, ali pa bodo hrvaški kampi na letošnja zvišanja cen še malce dodali, smo poklicali Klemna Hrena, urednika spletne strani avtokampi.si, na kateri je zbrana ponudba skorajda vseh hrvaških in slovenskih kampov. Kot nam je povedal, so v mesecu oktobru bolj ali manj že znane cene za naslednjo sezono, saj jih morajo hrvaška turistična podjetja posredovati partnerjem na najmočnejši evropskih trgih, za hrvaško sta to Nizozemska in Nemčija. Njegova ocena je, da se bodo cene v kampih dvignile v povprečju za 20 odstotkov. »Če bi me pred dvema letoma vprašali ali je možno kampe napolniti po teh cenah, bi rekel, da je nor. A kot kaže si po epidemiji vsi želijo kampirati in povpraševanje je bilo lani neverjetno.« Ob tem nam je navedel še primer, ko je družina lansko leto za nočitev v luksuzni mobilni hišici z bazenom v kampu Mon Perin v Balah plačala neverjetnih 1300 evrov za nočitev.
Na jugu ceneje
Po njegovi oceni se bodo podražitve najbolj poznale v kampih v Istri, Kvarnerju in Severni Dalmaciji. »Nižje je za ljubitelje kampiranja, ki pridejo iz Nemčije in Nizozemske že predaleč, odvrne jih tudi vožnja s trajektom na otoke, ki tudi ni več poceni. Tako da lahko pričakujemo, da na jugu in na otokih takih podražitev ne bo,« ocenjuje Hren.
Nič več fiksnih cenikov
Ob tem pa je opozoril na novo poslovno odločitev največjih hrvaških upraviteljev kampov, ki naj za naslednje leto sploh ne bi več objavljali cenikov, ampak nameravajo ubrati način poslovanja, kot ga poznamo pri spletnih platformah, kot sta booking.com ali airbnb. Cena bo oblikovana glede na povpraševanje ter se bo nižala in višala v odvisnosti od zasedenosti kampa. Prav kamp Šimuni, ki ga omenjamo na začetku sezone, naj bi bil eden kampov, ki ne bo imel fiksnega cenika za letošnje leto, tak pristop pa naj bi ubrali tudi podjetji Maistra in Aminess, ki sodita med največje upravljalce kampov in namestitvenih zmogljivosti na Hrvaškem.
Razlog za podražitev
Podražitve, ki smo jim priča, naj bi izvirale iz dejstva, da so bili kampi na Hrvaškem letošnjo sezono nabito polni, da so se znatno zvišale cene elektrike ter da naši sosedi s prvim januarjem uvajajo evro, kar že samo po sebi prinaša podražitve. Ali se bo politika visokih cen našim sosedom obrestovala, bo pokazal čas. »Vse bo jasno aprila, ko se bodo za dopust odločali Nizozemci in Nemci. Prav ta dva naroda sta znana po tem, da se v primeru krize najprej odpovesta počitnicam, vemo pa, kakšni časi so«, razmišlja Hren. Na koncu našega pogovora pa nas je opozoril, da Hrvaški kampi še zdaleč niso edini, ki po letošnji rekordni sezoni zvišujejo cene. Kampi so bili namreč polni po celi Evropi in tudi v Sloveniji so lani poleti delovali na robu svojih zmogljivosti. »Tudi pri nas je bilo vse polno in iz Posočja so nas celo prosili za pomoč pri iskanju nastanitev za goste, ki jim sami niso mogli zagotoviti prostora«, nam Hren opiše lanske razmere ter ob tem pojasni, da tudi cenovno prav nič ne zaostajamo za Hrvaško.