Slovenija je na nedeljskem glasovanju za predsednico republike izbrala Natašo Pirc Musar, ki bo petletni mandat nastopila 23. decembra; aktualnemu predsedniku Borutu Pahorju se mandat izteče dan prej.
Protikandidat Anže Logar je v nedeljskem drugem krogu prejel 409.761 glasov, kar je več, kot jih je na aprilskih volitvah v DZ prejela vsa desnica skupaj, torej SDS, NSi, Povežimo Slovenijo in Naša dežela. Pirc Musarjeva jih je prejela 478.399, kar je manj od števila glasov, ki so jih volivci aprila namenili parlamentarnima Gibanju Svoboda in SD. Logarju je tudi uspelo preseči volilni uspeh Barbare Brezigar, zadnje odkrite kandidatke desnice v drugem krogu, ki je leta 2002 prejela 43,48 odstotka glasov.
Logar je po dejanju v spravljivem tonu Pirc Musarjevi priznal, da je med volilno kampanjo, ki je bila spoštljiva in strpna, trdo garala, "a je vztrajala, tako kot jaz, ni se dala". In čeprav imata različne poglede, je prepričan, da je slišala njegovo sporočilo o sodelovanju in pričakovanju, da bo predsednica vseh. "V interesu nas vsej je, da imamo dobro predsednico," je poudaril in dodal, da tudi bo to, če bo prisluhnila vsem. "Potem bo imela našo podporo pri premoščanju razlik, tistih razlik, ki nam jemljejo veter iz jader. Razlike med nami so in bodo, ampak to ne sme biti ovira, da nismo enotni pri iskanju skupnih rešitev".
Častni poraz
Ustavni pravnik in nekdanji premier Miro Cerar je njegov poraz označil za častnega. "Celo kampanjo se je trudil vzdrževati nivo višje politične kulture in prav takšen je bil njegov zadnji govor. Dokazal je, kako se je treba obnašati v demokraciji, ko gre za takšne tekme." Dodal je, da si lahko samo želimo, da bi politični dogodki tudi v prihodnje tako potekali.
Na čelu SDS?
Najbolj pomenljive pa so bile Logarjeve zaključne besede: "Danes smo na začetku nečesa velikega." Ob tem se zastavlja vprašanje, ali je Logar morda napovedal ustanovitev svoje stranke, morda celo prevzem SDS? Cerar je prepričan, da si je v tem času "pridobil nek politični kapital, ki ga bo v prihodnje gotovo skušal primerno izrabiti", a se mu zdi prevzem stranke le malo verjeten, saj njen predsednik ostaja zelo močan v njenem vrhu. Ob tem pa poudari, da se v politiki stvari lahko spremenijo čez noč oziroma da ni nič nemogoče. Bolj se mu zdi verjetno, da bi se lahko v stranki zaradi Logarjeve priljubljenosti ustvarile "težavne razmere".
Ali zgornja primerjava rezultatov volitev namreč nakazuje, da bi bila SDS z njim na čelu bolj uspešna kot z njenim trenutnim predsednikom Janezom Janšo, ki goji tršo politiko od Logarjeve? Težko primerljiva sta tudi po retoriki. Ni ostalo neopaženo, da Janše po drugem krogu – z razliko od prvega – v volilnem štabu njegovega "neodvisnega" kandidata ni bilo – da se je prikazal po prvem, je Logarja morda stalo zmage. Cerar meni, da je težko podati merodajni odgovor, saj da je dejavnikov preveč.
Vendar pa bi bilo težko zanikati, da je Logar veliko število glasov dobil tudi zaradi tega, ker se je distanciral od najbolj sporne politike SDS, s čimer so volivci njenemu prvaku dali vedeti, da si želijo zmerno desnosredinsko politiko. Temu je na nek način pritrdila tudi poslanka SDS Eva Irgl, ko je po volitvah dejala, da se lahko iz te zgodbe naučijo, kako lepo je, ko ljudje med seboj res sodelujejo. Cerar sicer meni, da je bolj "grobi del posla, predvolilnega še posebej", v ozadju "verjetno opravljali nekateri njegovi simpatizerji ali člani stranke, ki so ga podpirali", s čimer je kompenziral spravljivost.
Podpora strank je, tako Cerar, vsaj v Logarjevem primeru odigrala zelo veliko vlogo, ob čemer je izpostavil SDS volilni in strankarski aparat, ki je zmožen v velikem številu angažirati vse pripadnike in simpatizerje. "Na druge strani takšne učinkovitosti verjetno ni bilo, ker Pirc Musarjeva ni bila prvotna kandidatka strank, ki so jo podprle v drugem krogu," je dejal.
Si je pa Logar z rezultatom kupil vozovnico za Evropski parlament čez leto in pol. In če ga Janša ne bo uvrstil na čelo liste, lahko ustanovi svojo. Cerar je prepričan, da je Logar "absolutno izvoljiv" in da bi mu kandidatura prinesla veliko podporo.
Nezdrava situacija
Cerar sicer obžaluje, da so se tudi te volitve izrodile v volitve za Janšo ali proti njemu. "Tudi tisti volivci, ki niso strankarski, pa so šli volit proti Janši, so volili Natašo Pirc Musar. V Sloveniji imajo nezdravo politično situacijo, ko se vse polarizira glede na gospoda Janšo. To na dolgi rok ni vzdržno. Upam, da se bodo razmere sčasoma spremenile. V takem primeru sama vsebina postane sekundarnega pomena, a v takšni fazi smo."