Druga priložnost

Nataša je bila najsrečnejša, ko je prvič zaslišala svoje novo srce

Damjana Nemeš
28. 10. 2022, 20.40
Deli članek:

Nataša Šuen iz Svetega Jurija ob Ščavnici je pred šestimi leti dobila novo priložnost za življenje. Presadili so ji srce, saj je njeno prejšnje povsem omagalo zaradi zdravstvenih težav.

Jure Kljajić
Nataši Šuen iz Svetega Jurija ob Ščavnici so pred šestimi leti presadili srce.

Prevajalka za nemški jezik in profesorica pedagogike Nataša Šuen, ki je kot svetovalna delavka zaposlena na Osnovni šoli Sveti Tomaž, je do 16. leta živela kot večina otrok in najstnikov, nato pa so ob rutinskem sistematskem pregledu v srednji šoli zdravniki zaznali šum na srcu. »Naslednji kardiološki pregled sem imela čez pol leta, medtem pa se je stanje močno poslabšalo. Spomnim se, kako sem, ko sem v šoli tekla po stopnicah, ostala povsem brez sape in omedlela. Šele takrat so zdravniki videli, da je moje zdravstveno stanje res slabo in da nujno potrebujem vsaj redna zdravila,« začne svojo pripoved.

Defibrilator jo je rešil dvakrat 

S tabletami, ki jih je od takrat redno jemala, je brez večjih težav živela kar nekaj let. V tretjem letniku študija pa se ji je zdravstveno stanje poslabšalo, začele so se pojavljati aritmije. »Srce je takrat že močno opešalo, zato so mi vstavili srčni spodbujevalnik in defibrilator. Ta se k sreči kar nekaj časa ni sprožil, nato pa se je kar dvakrat po vrsti – srce mi je prenehalo biti. Tako me je defibrilator rešil dvakrat.« Po tem so se Šuenovi začele pojavljati še atrijske fibrilacije, zaradi katerih je pri tridesetih letih doživela možgansko kap. Kasneje so se zaradi zdravil proti strjevanju krvi začele pojavljati še nenormalne krvavitve, zato ji je močno upadel hemoglobin.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Osebni arhiv
Spominja se dne, ko je le dočakala presaditev, bil je 2. julij, le nekaj tednov pred njenim 33. rojstnim dnem.

Pet mesecev v bolnišnici

Po možganski kapi je dozorela odločitev o presaditvi srca. Šuenovo, ki se je dotlej zdravila v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor, so začeli obravnavati v UKC Ljubljana, kjer tudi opravljajo presaditve organov. Njena diagnoza hipertrofična kardiomiopatija je takrat že napredovala v dilatativno kardiomiopatijo, srce pa je delovalo z le še desetimi odstotki moči. »Takrat so me uvrstili na urgentni seznam in naslednjih pet mesecev sem preživela v bolnišnici ter čakala na novo srce.« Po petih mesecih bivanja v bolnišnici je le dobila novo srce. Poseg je minil sorazmerno hitro, saj je bila, kot pravi, »šolski primer«. Najsrečnejša je bila, ko je prvič zaslišala svoje novo srce. »Imela sem solzne oči. Res je bilo fantastično. Vredno je bilo čakati, saj sprememba v kakovosti življenja ni primerljiva z ničimer,« je čustvena. Ker je tudi celjenje potekalo dobro, so jo dvanajsti dan po operaciji odpustili iz bolnišnice. Vendar so se čez nekaj mesecev zaradi celjenja v prsnem košu pojavile grozne bolečine. Ker ni vedela, kaj je narobe, je poklicala na oddelek, kjer je preživela nekaj mesecev, tam pa so jo pomirili in ji pojasnili, da je z njo vse v redu. »Ta občutek, da za zdravstveno in drugo osebje tam nisi le številka, je neizmerno pomirjujoč,« poudarja.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja