Evropsko sodišče mu je pritrdilo

Slavni slovenski kirurg se je izognil dvomilijonski kazni

R.T. / STA
20. 10. 2022, 17.21
Posodobljeno: 20. 10. 2022, 17.36
Deli članek:

Evropsko sodišče za človekove pravice je pritrdilo pritožbi slovenskega kirurga Vinka Dolenca, da so mu bile kršene pravice do poštenega sojenja po evropski konvenciji o človekovih pravicah, ko je slovensko pravosodje priznalo sodbo izraelskega sodišča, po kateri bi moral Dolenc izraelskemu bolniku plačati več kot dva milijona evrov odškodnine.

sazu.si
Vinko Dolenc

ESČP je razsodil, da bi slovenska sodišča morala bolj preučiti, ali je bil sodni postopek v Izraelu proti slovenskemu zdravniku pošten, predvsem glede zbiranja dokazov, zlasti izpovedb ključnih prič, kot je osebje v bolnišnici ali slovenski pravni strokovnjak, piše v danes objavljeni razsodbi.

Slovenija bo glede na razsodbo ESČP morala kirurgu Dolencu plačati 9600 evrov nepremoženjske odškodnine in 6000 evrov za povrnitev stroškov, ESČP pa dopušča tudi možnost določitve premoženjske škode, piše v razsodbi sodišča.

Gre sicer za primer tožbe izraelskega državljana, ki mu je Dolenc leta 1992 v ljubljanskem kliničnem centru operiral možganski tumor. Po operaciji so se začeli zapleti, zaradi katerih je pacient postal trajni invalid. Izraelec je v domovini proti Dolencu vložil tožbo zaradi zdravniške malomarnosti in jo v Tel Avivu leta 2006 tudi dobil. Izraelsko sodišče je pacientu prisodilo približno 2,3 milijona evrov odškodnine.

Dolenc je nasprotoval, da bi imelo v primeru pristojnost izraelsko pravosodje, saj je operiral v Sloveniji in bi moralo sojenje zato potekati v skladu s slovenskim pravnim redom. Zavrnil je pričanje prek videopovezave in zahteval, da njega in njegove priče zaslišijo pred slovenskim sodiščem.

Slovenska sodišča so sodbo priznala

Izraelsko sodišče je leta 2003 zaprosilo slovensko pravosodje za pomoč pri zaslišanju prič, a je leto kasneje zahtevo umaknilo, saj ni bilo napredka v postopku in bi bila kršena pravica tožnika do sojenja v razumnem roku. Dolenc je poleg tega leta 2004 umaknil pooblastilo odvetniku v Izraelu.

Leta 2011 je izraelski tožnik zaprosil slovensko pravosodje za priznanje sodbe izraelskega sodišča. Slovenska sodišča so jo priznala; leta 2018 tudi slovensko vrhovno sodišče. Leto kasneje je pritožbo Dolenca zavrnilo tudi slovensko ustavno sodišče, nakar se je leta 2020 pritožil na ESČP v Strasbourgu.

Kršili človekove pravice

ESČP je zdaj ugotovil, da bi slovenska sodišča morala pred priznanjem odločitve tujega sodišča preveriti, ali so bili spoštovani postopki poštenega sojenja v skladu z evropsko konvencijo o človekovih pravicah. Sodišče v Strasbourgu je sicer pritrdilo izraelskemu, da slovenski kirurg ni predstavil dovolj utemeljenih razlogov, da se ni mogel osebno udeležiti sodnega postopka, glede zaslišanja prič pa bi morali obveljati postopki po omenjeni haaški konvenciji.

Slovenska sodišča so tako dala premalo teže posledicam dejstva, da zaslišanje prič obrambe ni potekalo v skladu s haaško konvencijo o zbiranju dokazov v tujini. Ta pravica pa je temeljna komponenta načela poštenega sojenja. Slovenska sodišča bi morala najprej preučiti, ali je bilo to spoštovano, preden so priznala sodbo izraelskega sodišča. Zato je prišlo do kršitve šestega člena evropske konvencije o človekovih pravicah, ki govori o poštenem sojenju, je utemeljil ESČP.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu