Kdo vse je prejel osamosvojitveno odlikovanje

Ker se je poskus kupovanja volilcev sfižil, zdaj v skladišču leži 70 tisoč odlikovanj

Igor Kršinar
17. 10. 2022, 05.41
Deli članek:

Janševa vlada je tik pred volitvami podelila več kot 70 tisoč osamosvojitvenih odlikovanj. Po odloku o spominski medalji »30. obletnica samostojne in neodvisne države Republike Slovenije«, ki ga je prejšnja vlada sprejela že lani, bi medalje podelili živečim osebam, ki so sodelovale pri pripravah, razglasitvi, obrambi in vzpostavljanju državne suverenosti v letu 1991 in imajo status vojnega veterana.

Bobo
Janez Janša z vodstvom Slovenske vojske
V Sloveniji skoraj 70 tisoč veteranov
30. junija je bilo v evidenci vojnih veteranov registriranih 68.595 ljudi, od tega 65.822 s priznanim statusom vojnega veterana 1991. Komu vse je medaljo podelila posebna komisija pod vodstvom Pograjca, ni znano.

Izjemoma bi medaljo lahko podelili tudi drugim slovenskim in tujim državljanom kakor tudi organizacijam v spomin na njihov pomemben prispevek k nastajanju, krepitvi in razvoju slovenske državnosti. O tem naj bi odločala posebna vladna skupina pod vodstvom Bojana Pograjca, državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade in osebnega prijatelja Janeza Janše.

Toda novi vodstvi obrambnega ministrstva in uprave za vojaško dediščino sta ugotovili, da je bilo od 80 tisoč izdelanih medalj podeljevalcem predanih le osem tisoč. Koliko jih je bilo dejansko podeljenih, pa ministrstvo še zbira informacije, saj je prejšnje ministrstvo pustilo neurejeno evidenco prejemnikov spominskih medalj.

Za medalje dobrih 350 tisoč evrov

Kot so še sporočili z ministrstva, bodo po usklajenem načrtu veteranske organizacije do konca letošnjega leta svojim članom, vojnim veteranom, podelile okoli 20 tisoč spominskih medalj. Večino teh medalj bosta podelila Zveza veteranov vojne za Slovenijo in Zveza veteranskih organizacij društev Sever. Vzporedno bo podeljevanje potekalo tudi na pristojnih upravah za obrambo direktorata za obrambne zadeve, kjer imajo veterani prijavljeno stalno prebivališče, seveda tistim, ki jim medalj ne bodo podelile veteranske organizacije. Medtem morajo deležniki, ki so v preteklosti že prevzeli spominske medalje, upravi za vojaško dediščino predati sezname, za katere veterane so prevzeli medalje in komu so jih skupaj z listinami že podelili.

Ministrstvo je sicer prevzelo 80 tisoč spominskih medalj z mapami, ki so uskladiščene v skladiščnih prostorih ministrstva za obrambo na Rojah. Postopek javnega naročila je takratni generalni sekretariat vlade izvedel julija lani, za izdelavo medalj pa so izbrali ponudnika 3kem s Škofij pri Kopru, ki je podal ponudbo za 364.048 evrov z DDV.

Kdo vse je medaljo sploh prejel

Po podatkih ministrstva za obrambo je bilo 30. junija v evidenci vojnih veteranov registriranih 68.595 ljudi, od tega 65.822 s priznanim statusom vojnega veterana 1991. Komu vse je medaljo podelila posebna komisija pod vodstvom Pograjca, ni znano. Poleg veteranskih organizacij so jih lahko podeljevali tudi predsednik vlade, ministri in državni sekretarji.

Šlo je za Janšev predvolilni poskus, da bi si z medaljami kupil volivce, ki pa se je sfižil, ker tolikšnega števila medalj do volitev ni bilo mogoče razdeliti, sploh pa zato, ker vladi ni uspelo protipravno pridobiti evidence o vojnih veteranih. Tako kot SDS niso pomagali bombončki oziroma bomboniere, si zmage niso mogli kupiti niti z (zapoznelimi) odlikovanji.