Resne posledice

Po covidu-19 v Evropi: 17 milijonov ljudi trpi za utrujenostjo, zmedenostjo in kratko sapo

P.K./STA
13. 9. 2022, 18.20
Deli članek:

V Evropi je t. i. dolgi covid v letih 2020 in 2021 prizadel skoraj 17 milijonov ljudi, je danes sporočila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). To pomeni, da je bilo prizadetih več kot 16 odstotkov od 102 milijonov ljudi, ki so se v 53 državah evropske regije WHO okužili v prvih dveh letih pandemije covida-19.

Dreamstime
Model kaže, da imajo ženske dvakrat pogosteje dolgi covid kot moški.

Za WHO je oceno pripravila medicinska fakulteta v Washingtonu oziroma njen institut za metriko in ocene v zdravstvu (IHME). Pri dolgem covidu gre za osebe, pri katerih so simptomi trajali tri mesece ali več.

Model kaže, da imajo ženske dvakrat pogosteje dolgi covid kot moški, tveganje pa se dramatično poveča pri osebah, ki so se zaradi covida zdravile v bolnišnici. "Čeprav se moramo o dolgem covidu še veliko naučiti, zlasti o tem, kakšno je razmerje med cepljeno in necepljeno populacijo in kako vpliva na ponovne okužbe, ti podatki kažejo, da je treba ljudem, ki se soočajo z dolgim covidom, pomagati oziroma je treba v analize vložiti več sredstev," je dejal regionalni direktor WHO za Evropo Hans Kluge.

Kakšne težave imajo

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Dolgi covid pomeni, da ima posameznik še dlje časa po okužbi simptome, kot so utrujenost, kratka sapa in kognitivne motnje, na primer zmedenost, pozabljivost ali pomanjkanje koncentracije. Simptomi lahko trajajo ves čas od izbruha bolezni ali pa se pojavijo kasneje, lahko izginejo in se nato spet pojavijo, vse to pa lahko vpliva na običajne dejavnosti ljudi.

Kluge je poudaril, da je ključno, da vse države dolgi covid prepoznajo kot "resen problem z resnimi posledicami, ki terja resen odgovor", da se stanje prizadetih ne bo še slabšalo. Kot je opozoril, ne gre le za fizične težave, ampak tudi za težave, ki so povezane s finančno varnostjo prizadetih ljudi. Številni namreč zaradi težav izgubijo delo ali padejo v depresijo.

Evropski urad WHO je tako danes napovedal vzpostavitev partnerstva z mrežo Long COVID Europe, ki združuje 19 združenj bolnikov iz različnih držav regije.


Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost