Kmalu po tem, ko je bil na čelo TV Slovenija imenovan Uroš Urbanija, nekdanji direktor Ukoma v času Janševe vlade, se že obeta novinarska sprememba, ki dodatno buri duhove na RTV Slovenija in v širši javnosti. Med voditelje Odmevov, paradne oddaje TV Slovenija, se bo kmalu uvrstil tudi novinar Luka Svetina, znan po tem, da je vodil oddaje na Janševi strankarski televiziji Nova24TV. Tisto seveda ni bilo novinarstvo, pač pa politična propaganda v prid SDS, na RTV Slovenija pa že po zakonu veljajo standardi nepristranskosti. Res je sicer, da jih večkrat kršijo tako v prid leve kot desne politične smeri. Čeprav so voditelji Odmevov običajno novinarji z dolgoletno »kilometrino« (takšni so vsi sedanji voditelji – Tanja Starič, Rosvita Pesek in Igor E. Bergant), pa to ne velja za Svetino. Ne le to, slednji na RTV sploh ne bo zaposlen, pač pa bo delal kot samostojni podjetnik, honorarno. Obenem bo honorarno delal na mediju Domovina, kjer vodi oddajo Vroča tema. V njej obravnavajo podobne teme kot Odmevi, torej bo šlo za konflikt interesov pri novem voditelju. Slednji naj bi oddajo začel voditi po prvem septembru.
Verodostojnost oddaje in ustvarjalcev je ključna
Za komentar takšne spremembe v Odmevih smo prosili voditeljico Tanjo Starič. Kot pravi, je odločitev sprejelo vodstvo hiše, ustvarjalci Odmevov so bili o njej samo obveščeni. Novega voditelja ne pozna, prav tako ni spremljala njegovega dosedanjega dela. Sicer je osvežitev ekipe dobrodošla. Kar nekaj časa so se pogovarjali o tem, da bi v voditeljsko ekipo vključili četrtega voditelja. Razumljivo je tudi, da novinar izkoristi priložnost, če mu jo ponudijo, pojasni Staričeva. Ne govori torej neposredno o novem sodelavcu, temveč o odločitvi vodstva. Koncept oddaje Odmevi je enak že od njenega nastanka: to je dnevnoinformativna oddaja z dodano vrednostjo. O dnevnih dogodkih torej ne samo poročajo, ampak jih poskušajo umestiti v širši kontekst, jih analizirati, podrobneje pojasniti, soočiti različna menja. Ključna je verodostojnost oddaje in ekipe, ki jo ustvarja. Uredniki in voditelji smo se v teh letih večkrat zamenjali, a temelji so enaki, poudarja Staričeva. Zato je bila oddaja večkrat nagrajena in zato večina dnevnoinformativnih oddaj slovenskih televizij, ki so nastale v zadnjih desetletjih, gradi prav na elementih, ki so jih v naš medijski prostor uvedli Odmevi.
Odločitev vodstva in podcenjevanje dolgoletnih sodelavcev
Uredniki in voditelji Odmevov so izkušeni novinarji z dolgo »kilometrino« v dnevnoinformativnem programu. »To ne pomeni nujno, da so starejši, pomeni pa, da hišo in kolege, način dela, načela, v skladu s katerimi delamo novinarji na nacionalni TV, in vsaj določena vsebinska področja zelo dobro poznajo. Odločitev vodstva teh izhodišč ne upošteva, kar pomeni, da se koncept oddaje spreminja v temeljih. Kaže pa tudi podcenjevanje dela urednikov in voditeljev Odmevov, ki je v resnici zelo težko in odgovorno.« Spomnila je na Odmeve plus po začetku napada na Ukrajino in ob požarih na Krasu, ko je bilo treba dvakrat daljšo oddajo od običajne, s številnimi gosti in prispevki, narediti v nekaj urah. »Brez izkušenj, znanja in dobrega sodelovanja vseh ustvarjalcev nam to zagotovo ne bi uspelo.« Še pred nekaj leti bi bila odločitev, da Odmeve honorarno vodi novinar, ki je angažiran v drugi medijski hiši, popolnoma nezaslišana, opozarja Staričeva. To kaže, kako in v katero smer se je že in se še bo spremenila nacionalna TV. Ključno za prihodnost oddaje Odmevi pa bo seveda, kot pravi, kako bo spremembo sprejela javnost, gledalci.
Kaj porečejo preostali voditelji?
Za mnenje smo vprašali tudi druga dva voditelja: Igorja E. Berganta in Rosvito Pesek. Slednja zadeve ni komentirala. Bergant pa je zapisal: »Sloviti francoski nogometaš Manchester Uniteda Eric Cantona je pred 27 leti izrekel znameniti stavek: 'Galebi ribiški ladji sledijo zato, ker mislijo, da bodo z nje v morje metali ribe.' Tega stavka se v teh časih večkrat spomnim.« Za kaj je šlo pri tem znamenitem stavku Erica Cantone? Povod zanj je bil, ko je Cantona na tekmi svojega Manchester Uniteda v prvi angleški ligi z udarcem kung fuja napadel navijača – huligana nasprotnega kluba, saj ga je ta žalil. Zgodil se je sodni proces, na koncu je bil nogometaš obsojen na družbeno koristno delo. Na novinarski konferenci za tem je francoski igralec, ko so novinarji od njega želeli izjavo, izrekel znameniti stavek o ribiški ladji. Interpretacija njegove izjave je bila: Cantona je ribiška ladja, novinarji pa so bili galebi, ki so želeli od njega dobiti kakšno sporno izjavo (ribo), da bi jo kasneje uporabili za svoje članke.