Ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan in generalni direktor Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij Bojan Majcen sta danes obiskala koprski zapor, kjer sta se pogovarjala o prostorski in kadrovski problematiki v slovenskem zaporskem sistemu. "Zavodi za izvajanje kazenskih sankciji optimalno delujejo, ko je zasedenih 80 odstotkov kapacitet," je dejala ministrica. Opozorila je na prezasedenost slovenskih zaporov. "Zapornikov je za približno 110 odstotkov kapacitet," je pojasnila ministrica.
"Zelo sem vesela, da lahko potrdim, da sem 18. avgusta, končno, po vseh letih obljub, lahko podpisala pogodbo o izvedbi del za izgradnjo novega moškega zapora v Dobrunjah," je obelodanila. Graditi naj bi začeli še v tem mesecu. Upa, da bo zapor zgrajen v letu 2025. Švarc Pipan pričakuje, da bo to rešilo problem prezasedenosti slovenskih zaporov.
Izpostavila je tudi pomanjkanje uslužbencev v zaporih. Poklic pravosodnega policista postaja deficitaren. Veliko več je odhodov kot prihodov. Ta problematika je posebej pereča v Kopru, kjer je zapolnjena le nekaj več kot polovica predvidenih delovnih mest, velik del zaposlenih pa je tik pred upokojitvijo, je opozorila.
V Sloveniji je bilo v zadnjih dveh letih 236 zaposlitvenih razpisov, zaposlili pa so samo 54 pravosodnih policistov. Večjega števila prijav niso spodbudile niti akcije za promocijo tega poklica, je dejala. "Ključni vzrok je zelo slab, pravzaprav že grozljiv materialni položaj pravosodnih policistov," je ocenila ministrica. Poudarila je, da pravosodni policisti skrbijo za varnost v državi, pa vendar ravnamo z njimi, kot da so nepomembni. "Zanašamo se na to, da v veliki večini primerov tečejo na pogonsko gorivo motivacije, predanosti svojemu poklicu," meni ministrica.
Ministrica Švarc Pipan je povedala, da so na ministrstvu podprli predlog zakona o izvrševanju kazenskih sankcij, ki ga je vložila opozicija, sicer pa so ga pripravili na ministrstvu za pravosodje. Kot ključno rešitev iz tega zakona vidi možnost izplačevanja posebnega dodatka pravosodnim policistom zaradi preobremenjenosti in dela v posebno nevarnih okoliščinah.
"Upam, da bo ta rešitev dobila podporo v Državnem zboru. Mislim, da bomo s tem dali vsaj neko motivacijo kandidatom, ki se prijavljajo za pravosodne policiste," je dejala. Zakon naj bi tudi odpravil status kandidata za pravosodnega policista, tako da novim zaposlenim ne bi bilo več treba najprej devet mesecev delati za minimalno plačo.