Metoda dela

Po razkritju izkoriščanja tujih delavcev odstopil glavni inšpektor za delo

G.G.
10. 8. 2022, 15.52
Posodobljeno: 10. 8. 2022, 21.55
Deli članek:

Minister za delo Luka Mesec je v torek povedal, da ni zadovoljen z delom inšpekcije in ni izključil menjav na vrhu inšpekcije.

gov.si
Jadranko Grlić

Posledice so bile hitre, dan kasneje je s položaja glavnega inšpektorja za delo nepreklicno odstopil Jadranko Grlić. Za to potezo se je odločil zaradi očitno različnih pogledov vodstva ministrstva in vodstva inšpektorata ter njega osebno na pristojnosti in način dela Inšpektorata Republike Slovenije za delo, so sporočili z Inšpektorata republike Slovenije za delo.

Spomnimo. Televizija Slovenija je včeraj poročala o izkoriščanju delavcev iz Indije v ljubljanski avtopralnici Avtostop. Tujim delavcem, ki naj bi delali po 62 ur na teden za 650 evrov, naj bi ob prihodu v Slovenijo, odvzeli potne liste. Konec julija je inšpektorat za delo opravil nadzor. Delavci naj bi dobili potne liste nazaj dan pred obiskom inšpekcije za delo. Da pride inšpekcija, so v podjetju po poročanju televizije slutili ali vedeli že dan prej. Po končanem inšpekcijskem nadzoru naj bi jim potne liste ponovno odvzeli, prestrašeni delavci pa so poklicali policijo.

O primeru je v ponedeljek z inšpektorji za delo govoril tudi minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec. "Rekli so mi, vse je v redu, naš odzivni čas je bil en dan. Ko smo prišli tja, pa je bila stvar pospravljena. Delavcev ni bilo na delovnih mestih, nobenih kršitev nismo mogli zaznati," je srečanje povzel v današnjih Odmevih na TVS in dodal, da se inšpektorji zdaj ukvarjajo s tem, kako iz pričevanj delavcev sestaviti kazenske ovadbe.

Inšpektorat mora po njegovi oceni obrniti metodo dela. "Problem je, da take zgodbe vedno zaznajo nevladne organizacije in preiskovalni novinarji. Inšpekcija bi morala biti tista, ki take zgodbe zazna," je prepričan Mesec. "Imeli smo dva taka primera. V obeh smo skozi pogovor z inšpekcijo želeli videti, kašna je njihova metoda dela in kako oni razumejo problem. Jaz sem prišel do zaključka, da ga ne razumejo," je bil kritičen Mesec, ki dodaja: "Ne izključujem možnosti menjav na vrhu inšpekcije, predvsem pa bo treba spremeniti metodo dela."

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

In kaj na vse skupaj pravijo na inšpektoratu?

"Inšpektorat nadzorov praviloma ne napoveduje. Če bi se praviloma napovedovali, ne bi mogli ugotoviti toliko kršitev in posledično izdati toliko ukrepov ter izreči toliko glob. Poleg tega delodajalci večine kršitev, ki se dogajajo v daljšem obdobju, ne morejo skriti. Razen na primer glede kršitev na področju delovnega časa, počitkov, za kar pa že vrsto let opozarjamo, da zaradi pomanjkljivosti zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, dejansko nismo tako uspešni, kot če bi bil zakon bolj konkreten," so pojasnili.

Kot so dodali, se pri opravljanju nadzorov poskušajo redno povezovati tudi z drugimi pristojnimi organi. "Tudi v izpostavljenem primeru je inšpektorat pozval druge pristojne organe, da smo skupaj opravili nadzor pri delodajalcu, vsak v skladu s svojimi pristojnostmi, in na več lokacijah. Nadzor smo opravili takoj, ko je bil znan delodajalec, pri katerem naj bi prihajalo do kršitev. Informacije, ki jih je inšpektorat prejel, in so pri nas zbudile sum na trgovino z ljudmi, pa smo še isti dan, ko smo jih prejeli, posredovali za to pristojni policiji."

Inšpektorat je pri delodajalcu opravil preglede tako s področja delovnih razmerij kot s področja varnosti in zdravja pri delu, med drugim so preverili tudi bivanjske pogoje delavcev. Glede slednjega niso ugotovili nepravilnosti, vsi postopki inšpektorata pa v tem nadzoru še niso zaključeni, so zapisali in dodali, da inšpektorji na podlagi prejete dokumentacije nadaljujejo s pregledom in preverjajo morebitne kršitve, zato več informacij za zdaj ne morejo posredovati.

Inšpektorat za delo sicer letno prejme okoli 7000 prijav, kar je skoraj 30 prijav na dan, inšpektorjev pa je 53 za nadzor na področju delovnih razmerij in nekaj več kot 30 na področju varnosti in zdravja pri delu. Lani so izvedli 38.624 inšpekcijskih pregledov, kar je dobrih 21.000 več kot leto prej. Bistven porast je sicer predvsem na račun nadzorov, ki so se nanašali na preverjanje spoštovanja ukrepov za preprečevanje širjenja koronavirusne bolezni. Lani so ugotovili 18.343 kršitev in izrekli za dobrih 3,5 milijona evrov glob.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost