Komplete za domače samotestiranje bo mogoče s kartico zdravstvenega zavarovanja brezplačno prevzeti v lekarnah.
Kot smo že poročali, je posvetovalna skupina pod vodstvom epidemiologa Maria Fafangla v primeru šolskega prostora pripravila dva scenarija. Po prvem scenariju bi se v šolah samotestirali le dijaki in učenci s simptomi okužbe in tisti, ki so bili v tveganem stiku z okuženimi, po drugem pa bi bilo testiranje vsaj enkrat tedensko obvezno za vse. Med ključnimi ukrepi v vrtcih in šolah bo prezračevanje. S predlogi se je strinjala tudi delovna skupina za področje vzgoje in izobraževanja pri NIJZ.
Pri NIJZ so danes postregli z natančnejšimi pojasnili obeh predlogov.
Priporočila je predstavila Nina Pirnat, vodja dela posvetovalne skupine za področje vzgoje in izobraževanja. Ključna ukrepa v izobraževalnih institucijah bosta v fazi, ko je število okužb s koronavirusom obvladljivo in ni pritiska na bolnišnice, prezračevanje in samotestiranje.
Cilj samotestiranja je v tem, da virus sploh ne pride v šolske prostore oziroma da se zmanjša možnost prenosa okužbe. Z drugimi besedami, da osebe z akutno okužbo dihal ostanejo doma in se tudi doma samotestirajo, torej ne v šolah, kot v preteklih dveh letih. »Ostani doma in se samotestiraj,« je ponovila Pirnatova. Kdo pa naj se samotestira? Šolarji, ki zbolijo ali so bili v visoko tveganem stiku. »Če imajo doma vsi covid, je seveda priporočeno, da se tudi otrok testira«. Priporočilo velja za šole in fakultete, pri vrtčevskih otrocih pa naj se starši posvetujejo s pediatrom ali osebni zdravnikom.
Če bi se zadeve jeseni ali pozimi zaostrile, če bi se ta zoprni virus razmahnil, bi se lahko začelo tako imenovano obdobno testiranje. To pomeni, da bi se vsaj enkrat tedensko obvezno testirali vsi šolarji.
Pri prezračevanju se bo večina šol naslonila na "naravno prezračevanje", odpirali bodo okna in vrata in s prepihom redčili morebitne majhne kužne delce, ki plavajo po zraku. Če bo pozimi kdaj nekaj minut hladno, si bo pač potrebno nadeti dodaten pulover in malce stisniti zobe.
O maskah posvetovalna skupina ni razpravljala, kar pomeni, da z začetkom šolskega leta ne bodo potrebne.
Priporočila, povezana s cepljenjem
Nacionalna koordinatorica cepljenja in članica posvetovalne skupine Marta Grgič Vitek je danes znova poudarila, da so julija posodobili priporočila za cepljenje. Tako se od takrat cepljenje z drugim poživitvenim odmerkom priporoča osebam s povečanim tveganjem za težji potek bolezni, oskrbovancem v domovih za starejše in predvsem vsem osebam, starim 80 let in več, pa tudi osebam, starejšim od 60 let. Grgič Vitkova je še poudarila, da bi bilo zelo dobrodošlo, če bi se za cepljenje s prvim odmerkom odločili tudi tisti, ki se doslej še niso cepili. Izpostavila je še, da je precepljenost v Sloveniji v primerjavi s povprečjem v EU še vedno nizka. Kar 40 odstotkov ljudi nad 60 let še ni prejelo niti prvega poživitvenega odmerka.
Poudarila je še, da je zaščita, ki jo cepljenje nudi proti težki bolezni, dolgotrajna in traja vsaj šest mesecev. Je pa res, da je učinkovitost cepiv slabša pri preprečevanju okužbe. Kar zadeva posodobljena cepiva, je pojasnila, da naj bolj ogrožene skupine nanje ne čakajo. Sicer pa bodo dostopna nekje od oktobra naprej, a je časovnica odvisna od tega, katera cepiva bodo odobrili regulatorji. Če bo odobreno cepivo, posodobljeno za podrazličico omikrona BA.1, bo na voljo razmeroma hitro, v primeru odobritve cepiv proti podrazličicam BA.4 oziroma BA.5, pa bodo ta v večjih količinah na voljo šele nekje novembra.