Koliko je lani zaslužil prvi mož HSE

Poslovodstvo HSE z generalnim direktorjem Viktorjem Vračarjem na čelu si je zaželelo višjih plač

Primož Cirman, Tomaž Modic / Necenzurirano.si
9. 7. 2022, 07.39
Deli članek:

Na vrhuncu suše, ki je oklestila proizvodnjo hidroelektrarn, in podražitev elektrike na mednarodnih trgih so si vodilni v Holdingu Slovenske elektrarne (HSE) zaželeli višjih plač.

Bobo
Še pred kratkim je bil projekt TEŠ6 pred bankrotom. Zdaj, v času rekordno visokih cen električne energije, bi lahko postal celo dobičkonosen.

HSE
Koliko je lani zaslužil prvi mož HSE Viktor Vračar.

Medtem ko cene elektrike na evropskih borzah že nekaj tednov dosegajo nove rekorde, domače hidroelektrarne pa je zaradi pomanjkanja vode proizvajajo precej manj od načrtov, se v Holdingu Slovenske elektrarne (HSE) ukvarjajo s plačami vodilnih. V poslovodstvu te državne elekroenergetske skupine, ki ima v lasti Termoelektrarno Šoštanj (TEŠ), Premogovnik Velenje, Dravske in Soške elektrarne, so namreč prepričani, da jim pripadajo višji prejemki, kot jih imajo zdaj.

Nadzornikom so tako na zadnji seji predstavili analizo, ki naj bi dokazovala, da so plače poslovodstva HSE primerjalno nižje kot v upravah drugih državnih energetskih podjetjih. Ta naj bi bila podlaga za poznejši dvig plač. Za koliko si želijo v poslovodstvu HSE zvišati prejemke, uradno ni mogoče izvedeti. V četrtek so celo zanikali, da bi sami pripravili predlog za dvig prejemkov. »Na željo nadzornega sveta HSE so strokovne službe HSE pripravile informativno primerjavo z drugimi panogami in s primerljivimi družbami v Republiki Sloveniji,« so poudarili v HSE. »Prejeli smo gradivo poslovodstva. O prejemkih nismo sprejeli nobenega sklepa ali odločitve,« pa nam je dejal predsednik nadzornega sveta Franc Dover.

Koliko je lani zaslužil prvi mož HSE

HSE od novembra 2020 vodi generalni direktor Viktor Vračar. Lani je za opravljanje različnih funkcij v skupini prejel več kot dvesto tisoč evrov bruto; samo za vodenje­ krovne družbe HSE pa 157.486 evrov bruto plače in slabih 20 tisoč evrov drugih prejemkov. Vračar je bolje plačan kot njegov predhodnik. Osnovna bruto mesečna plača nekdanjega generalnega direktorja HSE Stojana Nikolića je bila za skoraj dva tisoč evrov bruto nižja. Lani je Vračar zaslužil toliko kot Martin Novšak, zdaj že nekdanji prvi mož Gen Energije, še ene državne elektroenergetske skupine, ki ima v lasti slovensko polovico krške nuklearke.

V čem torej Vračar in oba člana poslovodstva, Uroš Podobnik in Marko Štrigl, sploh vidijo problem? Ker je HSE v izključni lasti države, plače poslovodstva omejuje tako imenovani Lahovnikov zakon. Ta določa, da lahko direktorji in člani uprav holdingov, ki se ukvarjajo z oskrbo z električno energijo, prejmejo največ petkratnik povprečne plače v skupini. V HSE je ta lani znašala okrog 3650 evrov bruto na mesec. Plače v skupini HSE, ki zaposluje več kot 3200 ljudi, so tako za skoraj tretjino višje od povprečja panoge, kjer že tako krepko presegajo državnega. To pomeni, da bi lahko nadzorniki Vračarju po zakonu odobrili več kot 18 tisoč evrov osnovne bruto plače. Po naših informacijah naj bi poslovodstvo HSE zmotilo, da so njihove plače ostale nespremenjene, medtem ko so se v skupini v skladu s panožno kolektivno pogodbo letos že drugič povišale. Nazadnje s 1. junijem za 3,5 odstotka. Posledično bi bile višje tudi njihove odpravnine, če bi se nova vladna koalicija in Slovenski državni holding (SDH) odločila za zamenjave v vrhu HSE. Toda njihovim načrtom za zdaj nasprotujejo nadzorniki HSE.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Poslujejo z negativnim denarnim tokom

Finančne težave 
Za vodilne v HSE je dodatna težava, da gre za največjega bolnika državne energetike. Že lani je bila skupina pred tem, da doseže najslabše rezultate v zgodovini, a jo je rešila 231 milijonov evrov vredna zunajsodna poravnava z družbo General Electric, pravno naslednico francoskega Alstoma, dobavitelja opreme za šesti blok Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ6). 

Za vodilne v HSE je dodatna težava, da gre za največjega bolnika državne energetike. Že lani je bila skupina pred tem, da doseže najslabše rezultate v zgodovini, a jo je rešila 231 milijonov evrov vredna zunajsodna poravnava z družbo General Electric, pravno naslednico francoskega Alstoma, dobavitelja opreme za šesti blok Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ6). V nasprotnem primeru bi ustvarila le za okoli sto milijonov evrov denarnega toka iz poslovanja (EBITDA), kar je četrtino manj od načrtov. Toliko denarja bi ji torej na koncu ostalo za investicije, poplačilo posojil in izplačilo dobička državi kot edinemu lastniku.

Letošnje poslovanje je še bolj skrb vzbujajoče. Po neuradnih informacijah je skupina HSE v prvih štirih mesecih letošnjega leta poslovala celo z negativnim denarnim tokom v višini dobrih 26 milijonov evrov. V tem času je zaradi pomanjkanja vode v rekah proizvedla le 1,9 gigavatne ure električne energije. To je 13 odstotkov manj od načrtov. Izpad poceni vodne energije so zato v HSE nadoknadili z nakupi precej dražje električne energije na trgu, ki jo kupcem dobavlja po vnaprej določenih cenah. »Za obdobje prvih šestih mesecev še niso zaključena konsolidirana poročila. Po uspešnem letu 2021 je v prvih petih mesecih letošnjega leta družba HSE ustvarila izgubo iz tekočega poslovanja zaradi izredno slabe hidrologije in posledičnega izpada proizvodnje iz tega dela proizvodnega portfelja,« priznavajo v HSE.

Pri tem je vprašanje, kako (ne)uspešni so bili pri trgovanju. Po nekaterih informacijah, ki jih ni mogoče preveriti, naj bi se v HSE zaradi slabše proizvodnje že v prvih mesecih leta odločili prodati tudi večino elektrike. Če so to res storili, so prehiteli val zgodovinsko visokih cen. V teh dneh se namreč cena megavatne ure električne energije v pasu na borzah z dobavo v prihodnjem letu giblje pri rekordnih 340 evrih.

Težave HSE na plečih rudarjev, ki jim ne bi dali za malico

A glavne skrbi za HSE šele prihajajo. V običajnih razmerah bi lahko HSE skoraj polovični izpad proizvodnje iz vodnega vira nadoknadil s proizvodnjo iz TEŠ, ki je ob obstoječih cenah električne energije na evropskem trgu zdaj celo dobičkonosna. Toda vezana je na izkop lignita iz Premogovnika Velenje, ki ga je vsako leto manj. Zaradi visokega števila bolniških odsotnosti in zahtevnih geomehanskih razmer v jami so lani v Velenju izkopali le 2,6 milijona ton premoga. To je 17 odstotkov manj kot leto dni pred tem in daleč od napovedi, ki so jih snovalci projekta TEŠ6 pred leti zapisali v investicijskih programih. Za letos so v HSE načrtovali izkop 2,8 milijona ton premoga.

Po informacijah iz več virov premogovniku tudi teh količin letos ne bo uspelo izkopati, zato je vprašanje, ali in kdaj bodo začeli porabljati zaloge z deponije. To bo posledično še znižalo prihodke Premogovnika Velenje in poslabšalo socialni položaj rudarjev. Medtem ko se v vrhu HSE ukvarjajo z lastnimi plačami, je Sindikat delavcev rudarstva in energetike (SDRES) junija neuspešno zahteval dvig nadomestila za prehrano s 6,12 na 7,91 evra. Tudi razmere za izkop so vse težje. Jama, ki je bila nekoč razpotegnjena čez polovico Šaleške doline, se krči, odkopavanje premoga pa se seli v vse večje globine. Vse to povečuje možnost stebrnih udarov in drugih nezgod. Za nameček je premog, ki ga kopljejo v Velenju, vse slabše kakovosti, zato ga TEŠ potrebuje v večjih količinah, če želi doseči želeno kurilno vrednost.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja